Սպիտակ տան ներկայացուցիչը հայտնել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին պետք է երեքշաբթի օրը հանդիպեն Վաշինգտոնում։
Ուկրաինական աղբյուրը Reuters-ին հայտնել է, որ Զելենսկին շահագրգռված է մեկնել Միացյալ Նահանգներ, սակայն նրա թիմը սպասում է Սպիտակ տան պաշտոնական հաստատմանը։
Աղբյուրը հավելել է, որ ուկրաինացի և ամերիկացի պաշտոնյաները քննարկել են օդում հրադադար հաստատելու առաջարկը, որը կներկայացվի ռուսաստանյան իշխանություններին՝ որպես խաղաղության առաջարկների նոր փուլի մաս, որոնք ուղղված են 2022 թվականին Ռուսաստանի՝ Ուկրաինա ներխուժմամբ սկսված պատերազմի դադարեցմանը։
Աղբյուրը հայտնել է, որ Ուկրաինան նախկինում արդեն դիմել էր Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին հրադադարի առաջարկներով, սակայն դրանք մերժվել էին։ Որոշ պաշտոնյաներ կարծում են, որ ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի և հրթիռների շարունակվող հարվածների հետևանքով ռուսաստանյան տնտեսության վրա գործադրվող ճնշումը կարող է մեղմել Պուտինի դիրքորոշումը։

Президент США Дональд Трамп и президент Украины Владимир Зеленский должны встретиться в Вашингтоне во вторник, сообщил представитель Белого дома.
Украинский источник сообщил Reuters, что Зеленский заинтересован в поездке в Соединённые Штаты, но его команда ожидает официального подтверждения от Белого дома.
Источник добавил, что украинские и американские официальные лица обсуждали предложение о прекращении огня в воздухе, которое будет представлено российским властям в рамках нового раунда мирных предложений, направленных на прекращение войны, начавшейся в 2022 году с вторжения России в Украину.
Источник сообщил, что Украина ранее обращалась к президенту России Владимиру Путину с предложениями о прекращении огня, но эти предложения были отклонены. Некоторые чиновники считают, что давление на российскую экономику со стороны продолжающихся ударов украинских беспилотников и ракет может смягчить позицию Путина.