Հուլիսի 27-ի գիշերը Դոնի Ռոստովը ենթարկվել է ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի հարձակման, ինչի հետևանքով զոհվել է երկու մարդ, ևս 5-ը՝ վիրավորվել։ Այս մասին հայտնել է Ռոստովի մարզի նահանգապետ Յուրի Սլյուսարը։ Նրա տվյալներով՝ ավերածություններ են գրանցվել քաղաքի երեք շրջաններում՝ Ժելեզնոդորոժնիում, Պրոլետարսկում և Լենինսկիում։ Հրդեհներ են բռնկվել «մասնավոր ձեռնարկության, պահեստային տարածքների և մի քանի առանձնատների» տարածքում։ Նաև այրվել են մի քանի ավտոմեքենաներ, ջարդվել են բազմաբնակարան շենքի և սոցիալական հաստատության պատուհանները, նշել է Սլյուսարը։
Astra-ի իրականացրած տեղի բնակիչների տեսանյութերի վերլուծության համաձայն՝ գիշերային հարձակման թիրախը եղել է Ռոստովի ծովային առևտրային նավահանգիստը։ Առավոտյան ծուխ է բարձրացել նրա չորրորդ բեռնափոխադրման շրջանի վրա։ Հարձակման ընթացքում ԱԹՍ-ներից մեկը վնասել է Բերեգովայա փողոցում գտնվող բազմահարկ բնակելի շենքը։ Թեև Ռոստովի նավահանգիստը տեղակայված է Դոն գետի վրա, այն ունի ծովայինի կարգավիճակ և ընդգրկված է Ազով-Սևծովյան ավազանի համակարգում։ Այն սպասարկում է միջազգային նավագնացությունը, այդ թվում՝ օտարերկրյա դրոշի ներքո գտնվող նավերի համար պետական սահմանի բացումն ու փակումը։ Նավահանգստից չվերթեր են իրականացվում դեպի Սևծովյան և Միջերկրածովյան ավազանների երկրներ։
Անցած գիշեր ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերը հարձակվել են նաև Բելգորոդի վրա։ Հարձակման հետևանքով տուժել է 12 մարդ, որոնց թվում կա երկու երեխա, հայտնել են Բելգորոդի մարզի օպերատիվ շտաբից։ Վնասվել են մի քանի բազմաբնակարան շենքեր և ավելի քան 15 ավտոմեքենա։ Բացի այդ, մասնակիորեն ավերվել է առանձնատուն։ «Պեպել» տեղական պարբերականի տվյալներով՝ հարձակման ֆոնին Բելգորոդի կենտրոնում տեղի է ունեցել էլեկտրաէներգիայի վթարային անջատում, մարել է փողոցային լուսավորությունը, իսկ տներում կտրվել է ջուրը։
«Արդեն երկրորդ շաբաթն է՝ մեր քաղաքը պարզապես քանդում են, ու ոչ մի տեղ այս մասին չի խոսվում։ Հիմա գիշերվա 1:20-ն է, շուրջբոլորը տներ ու մեքենաներ են այրվում, մարդիկ լուսամուտներով են դուրս թռչում բնակարաններից։ Սա քաղաքի կենտրոնն է։ Երեխաների համար սարսափելի է, էլ համբերություն չմնաց»,- «Осторожно, новости»-ին պատմել է տեղաբնակներից մեկը։ Զուգահեռաբար, օպերատիվ շտաբից տեղեկացրել են, որ ԱԹՍ-ների հարձակման վտանգը դեռևս չի անցել։

Rostov-on-Don came under attack by Ukrainian drones on the night of July 27, killing two people and injuring another five, Rostov region governor Yuri Slyusar said. According to him, damage was recorded in three districts of the city — Zheleznodorozhny, Proletarsky, and Leninsky. Fires broke out on the grounds of a “private enterprise, warehouse facilities, and several private households.” Several cars also caught fire, and glazing was shattered in an apartment building and a social institution, Slyusar noted.
According to an analysis of footage from local residents conducted by Astra, the target of the nighttime attack was the Rostov Sea Commercial Port. In the morning, smoke was seen rising over its fourth cargo district. During the raid, one of the drones damaged a multi-story residential building on Beregovaya Street. The port in Rostov, despite being located on the Don River, is considered a seaport and is part of the Azov-Black Sea basin system. It handles international shipping, including opening and closing the state border for vessels flying foreign flags. Voyages from the port are carried out to countries in the Black Sea and Mediterranean basins.
Also last night, Ukrainian drones attacked Belgorod. During the raid, 12 people were injured, including two children, the Belgorod region operational headquarters reported. Several apartment buildings and more than 15 cars were damaged. In addition, a private house was partially destroyed. According to the local outlet Pepel, against the backdrop of the attack, an emergency power outage occurred in central Belgorod, street lighting went out, and homes lost water.
“Our city has simply been destroyed for the second week already. Not a word anywhere. It’s 1:20 a.m. now, our homes and cars are burning, people are getting out of their apartments through the windows. This is the city center. We’re terrified for the children, we have no strength left,” a local resident told Ostorozhno, Novosti. The operational headquarters, meanwhile, said that the threat of a drone attack remains.