Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուի կարծիքով՝ Հայաստանի Հանրապետության ու Եվրամիության հարաբերությունների խորացումը շարունակական և բնական գործընթաց է, սակայն զգուշավոր քաղաքական հաշվարկներ է պահանջում։
Պատգամավորը համոզմունք է հայտնել, որ եթե Հայաստանը ապագայում դիմի Եվրամիության անդամակցության համար և կատարի անհրաժեշտ պայմանները, Բրյուսելը պետք է ըստ էության գնահատի այդ դիմումը։
«Արմենպրես»-ի թղթակցին տված հարցազրույցում քաղաքական գործիչն անդրադարձել է Հայաստան-Եվրամիություն օրակարգին վերաբերող մի շարք հացերի՝ միաժամանակ ընդգծելով, որ Երևանը պետք է հաշվի առնի տարածաշրջանային ուժերի հավասարակշռությունը, քանի որ Եվրոպային մերձենալը կարող է նոր հնարավորություններ ստեղծել, բայց նաև լարվածություն առաջացնել մասնավորապես Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում։
Պարոն Ինյարիտու, ըստ Ձեզ՝ վերջին շրջանում ինչո՞վ է պայմանավորված Հայաստանի ու Եվրամիության միջև հարաբերությունների աննախադեպ ակտիվացումը, ինչպե՞ս կգնահատեք այդ հարաբերությունների ներկա մակարդակը։
Հաշվի առնելով եվրոպական կառույցների կողմից ընդունված բանաձևերը, ինչպես նաև Հայաստանի խորհրդարանի կողմից ձեռնարկված նախաձեռնությունները, բնական է, որ Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև հարաբերությունները շարունակում են խորանալ։
Մենք պետք է նաև հիշենք Հայաստանի երկարատև պատմական և մշակութային կապերը Եվրոպայի հետ, ինչպես նաև հայկական սփյուռքի կարևոր դերը Եվրամիության անդամ շատ պետություններում։ Այս համայնքները հաճախ կամուրջ են հանդիսացել Հայաստանի և Եվրոպայի միջև։ Վերջնարդյունքում, այս հարաբերությունների ապագան պետք է որոշի հայ ժողովուրդը։ Եթե վերջինս որոշի ավելի մոտենալ Եվրամիությանն, այդ ընտրությունը պետք է հարգվի։ Եթե ապագայում Հայաստանը պաշտոնապես դիմի անդամակցության համար և կատարի անհրաժեշտ պայմաններն, ապա Եվրամիությունը պետք է գնահատի այդ դիմումը ըստ էության, ինչպես ցանկացած այլ թեկնածու երկրի։
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահը հուլիսի 2-ին այցելեց Հայաստան և Ադրբեջան: Որքանո՞վ է Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի այցը խորհրդանշական և որքանո՞վ ունի գործնական նշանակություն, ի՞նչ կարող է այն տալ երկկողմ հարաբերություններին:
Կարծում եմ՝ այդ այցն, առաջին հերթին, նպատակ ուներ վերահաստատել Եվրոպական հանձնաժողովի հանձնառությունը Հարավային Կովկասում կայունության, երկխոսության և երկարատև խաղաղության նկատմամբ։ Այցի նշանակությունը և՛ խորհրդանշական էր, և՛ գործնական։ Այն հստակ ուղերձ հղեց, որ Եվրոպական միությունը մտադիր է ակտիվորեն ներգրավված մնալ տարածաշրջանում՝ միաժամանակ ստեղծելով հնարավորություն՝ խորացնելու քաղաքական երկխոսությունը, խրախուսելու տարածաշրջանային համագործակցությունը և ուսումնասիրելու Հայաստանի հետ տնտեսական, ինստիտուցիոնալ և դիվանագիտական ​​համագործակցության նոր ոլորտներ։
Մենք նմանատիպ ուղերձներ ենք լսել նաև այլ եվրոպացի առաջնորդներից։
Կա նաև եվրոպական լայն կոնսենսուս, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև երկարատև խաղաղության պայմանագիրը կարևոր է Հարավային Կովկասի կայունության և բարգավաճման համար։
Ձեր կարծիքով, ինչպե՞ս կարող է Հայաստանի եվրոպական ուղղության ակտիվացումը փոխել ուժերի հավասարակշռությունը Հարավային Կովկասում։
Հայաստանի կողմից ավելի ուժեղ եվրոպական կողմնորոշումը կարող է նպաստել Հարավային Կովկասում քաղաքական և տնտեսական ազդեցության աստիճանական դիվերսիֆիկացմանը: Ավանդաբար, տարածաշրջանը մեծապես ձևավորվել է Ռուսաստանի կողմից, Թուրքիան և Իրանը նույնպես կարևոր դեր են խաղացել: Ավելի մեծ եվրոպական ներգրավվածությունը կբերի լրացուցիչ գործընկեր, որը կարող է աջակցել ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին, տնտեսական զարգացմանը, տարածաշրջանային կապակցվածությանը և դիվանագիտական ​​երկխոսությանը։ Այնուամենայնիվ, այս գործընթացը պետք է կառավարվի մեծ զգուշությամբ:
Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև ավելի սերտ հարաբերությունները կարող են Երևանի համար ապահովել ավելի մեծ ռազմավարական ինքնավարություն, բայց դա կարող է նաև լարվածություն առաջացնել այլ տարածաշրջանային ուժերի՝ մասնավորապես Ռուսաստանի հետ: Մենք չպետք է մոռանանք Ուկրաինայից քաղված դասերի մասին: Հետևաբար, տարածաշրջանային հավասարակշռության վրա վերջնական ազդեցությունը կախված կլինի նրանից, թե արդյոք Հայաստանի եվրոպական մերձեցումը կընկալվի որպես համագործակցային գործընթաց, որը նպաստում է տարածաշրջանային կայունությանը, այլ ոչ թե որպես ավելի լայն աշխարհաքաղաքական դիմակայության մաս:
Հնարավոր համարո՞ւմ եք, որ Հայաստանը հաջողությամբ պահպանի իր բալանսավորված արտաքին քաղաքականությունը՝ միաժամանակ խորացնելով հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ և պահպանելով համագործակցությունը Ռուսաստանի Դաշնության հետ։
Անկեղծ ասած, կարծում եմ, որ սա չափազանց դժվար կլինի։ Ռուսաստանն ավանդաբար Հարավային Կովկասը համարել է իր ազդեցության գոտու մի մասը, և այնպիսի երկրների, օրինակ՝ Վրաստանի, Արևմուտքին մոտենալու նախկին փորձերը լուրջ հետևանքներ են ունեցել։
Ուկրաինայի պատերազմն այս աշխարհաքաղաքական լարվածությունն ավելի ակնհայտ է դարձրել։ Կարո՞ղ է արդյոք Հայաստանը նմանատիպ ճնշման ենթարկվել։ Մենք չենք կարող անտեսել Ուկրաինայից քաղված դասերը, ինչպես նաև մոռանալ, որ Հայաստանն արդեն շատ բարձր գին է վճարել Արցախում։ Եվրամիությունը ՆԱՏՕ չէ, և Բրյուսելի հետ ավելի սերտ հարաբերությունները չպետք է ավտոմատ կերպով մեկնաբանվեն որպես ռազմական կամ անվտանգության վերադասավորում։
Այնուամենայնիվ, մենք պետք է նաև հիշենք, որ Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի հիմնական անդամ է և տարածաշրջանային խոշոր դերակատար, ինչը անխուսափելիորեն բարդացնում է Հայաստանի ռազմավարական ընտրությունները։
Այնուամենայնիվ, ես վախենում եմ, որ Վլադիմիր Պուտինի Ռուսաստանը դրականորեն չի նայի Հայաստանի վճռական տեղաշարժին դեպի Եվրոպա։ Հայաստանը չի կարող փոխել իր աշխարհագրական դիրքը և պետք է հաշվի առնի տարածաշրջանային ուժերի հավասարակշռությունը։ Միևնույն ժամանակ, այն ինքնիշխան պետություն է և պետք է ազատ լինի՝ որոշելու իր ապագան։ Այս երկու սկզբունքները հակասական չեն, բայց հայ քաղաքական գործիչները պետք է մեծ զգուշությամբ գնահատեն բոլոր համապատասխան քաղաքական, տնտեսական և անվտանգության նկատառումները։
Որքանո՞վ կարող են ԵՄ-ի կողմից հայտարարված տնտեսական աջակցության փաթեթներն ու առևտրային արտոնությունները փոխել Հայաստանի տնտեսական հնարավորությունները։
Ես կարծում եմ, որ այս միջոցառումները կարող են զգալի տնտեսական խթան ապահովել և արժեքավոր հնարավորություններ ստեղծել ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Եվրամիության համար։ Դրանք կարող են նպաստել ներդրումներին, բարելավել եվրոպական շուկաների հասանելիությունը, աջակցել ենթակառուցվածքներին և ինստիտուցիոնալ արդիականացմանը, ինչպես նաև խրախուսել Հայաստանի տնտեսության նոր ոլորտների զարգացումը։
Ավելի լայն առումով, նման նախաձեռնությունները կարող են օգնել կառուցել երկարատև գործընկերություններ և հիմք դնել ապագա համատեղ նախագծերի համար։ Առավելությունները պարտադիր չէ, որ սահմանափակվեն միայն Հայաստանով, դրանք կարող են նաև նպաստել Հարավային Կովկասում ավելի բարգավաճմանը, կապին և կայունությանը՝ միաժամանակ ամրապնդելով ԵՄ տնտեսական և քաղաքական ներկայությունը տարածաշրջանում։
Այս ամենի հետ մեկտեղ, մենք չպետք է անտեսենք այն փաստը, որ Ռուսաստանը մնում է Հայաստանի հիմնական տնտեսական գործընկերը, և որ Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ է։ Սրանք կառուցվածքային իրողություններ են, որոնք չեն կարող անտեսվել, և Եվրամիության հետ ցանկացած հետագա մերձեցման դեպքում պետք է հաշվի առնել դրանք։

Депутат Парламента Испании Джон Иньярриту считает, что углубление отношений между Республикой Армения и Европейским союзом — это непрерывный и естественный процесс, но он требует тщательных политических расчетов.
Депутат выразил уверенность, что если Армения в будущем подаст заявку на членство в ЕС и выполнит необходимые условия, Брюссель, по сути, должен будет оценить эту заявку.
В интервью корреспонденту “Арменпресс” политик коснулся ряда вопросов повестки дня Армения-Евросоюз, подчеркнув при этом, что Еревану следует учитывать баланс региональных сил, поскольку сближение с Европой может создать новые возможности, но также и вызвать напряженность, особенно в отношениях с Россией.
Господин Иньярриту, как Вы считаете, чем в последнее время обусловлена беспрецедентная активизация отношений между Арменией и Европейским союзом, и как Вы оцените нынешний уровень этих отношений?
Учитывая резолюции, принятые европейскими структурами, а также инициативы, предпринятые Парламентом Армении, естественно, что отношения между Арменией и Европейским союзом продолжают углубляться.
Следует помнить и о давних исторических и культурных связях Армении с Европой, а также о важной роли армянской диаспоры во многих странах-членах ЕС. Эти общины часто служили мостом между Арменией и Европой. В конечном счете, будущее этих отношений должно определяться армянским народом. Если он решит сблизиться с Европейским союзом, этот выбор должен быть уважаем. Если в будущем Армения официально подаст заявку на членство и выполнит необходимые условия, то Европейский союз должен будет оценить эту заявку, как и заявку любой другой страны-кандидата.
Председатель Европейской комиссии посетила Армению и Азербайджан 2 июля. Насколько был символичен и насколько практичен визит Урсулы фон дер Ляйен, и что он может привнести в двусторонние отношения?
Я думаю, что визит был, прежде всего, призван подтвердить приверженность Европейской комиссии стабильности, диалогу и прочному миру на Южном Кавказе. Значение визита было как символическим, так и практическим. В нем содержался четкий сигнал о том, что Европейский союз намерен оставаться активно вовлеченным в регион, одновременно создавая возможность для углубления политического диалога, поощрения регионального сотрудничества и изучения новых областей экономического, институционального и дипломатического сотрудничества с Арменией.
Мы слышали такие же заявления и от других европейских лидеров.
Существует также широкий европейский консенсус в отношении того, что прочное мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном имеет важное значение для стабильности и процветания Южного Кавказа.
На Ваш взгляд, каким образом европейская ориентация Армении может изменить баланс сил на Южном Кавказе?
Более тесные отношения между Арменией и ЕС могут предоставить Еревану большую стратегическую автономию, но вместе с тем могут также создать напряженность в отношениях с другими региональными державами, особенно с Россией. Не следует забывать уроки, извлеченные из ситуации в Украине.
Поэтому окончательное влияние на региональный баланс будет зависеть от того, будет ли европейская интеграция Армении восприниматься как процесс сотрудничества, способствующий региональной стабильности, а не как часть более широкой геополитической конфронтации.
Считаете ли Вы возможным, что Армения сможет успешно вести сбалансированную внешнюю политику, одновременно углубляя отношения с ЕС и сохраняя сотрудничество с Российской Федерацией?
Честно говоря, я думаю, это будет крайне сложно. Россия традиционно рассматривала Южный Кавказ как часть своей сферы влияния, и предыдущие попытки таких стран, как Грузия, сблизиться с Западом имели серьезные последствия.
Война на Украине сделала эту геополитическую напряженность более очевидной. Может ли Армения подвергнуться аналогичному давлению? Мы не можем игнорировать уроки, извлеченные из Украины, и не должны забывать, что Армения уже заплатила очень высокую цену в Арцахе. Европейский союз — это не НАТО, и более тесные отношения с Брюсселем не следует автоматически интерпретировать как военную или оборонную перестройку.
Однако мы также должны помнить и то, что Турция является ключевым членом НАТО и крупным региональным игроком, что неизбежно усложняет стратегический выбор Армении.
Тем не менее, я опасаюсь, что Россия Владимира Путина не примет благосклонно решительный шаг Армении в сторону Европы. Армения не может изменить свое географическое положение и должна учитывать региональный баланс сил. В то же время, это суверенное государство, и оно должно быть свободно в выборе своего собственного будущего. Эти два принципа не противоречат друг другу, но армянские политики должны с большой осторожностью взвешивать все соответствующие политические, экономические и соображения безопасности.
Насколько объявленные ЕС пакеты экономической поддержки и торговые преференции могут изменить экономические возможности Армении?
Я думаю, что эти меры могут обеспечить значительный экономический стимул и создать ценные возможности как для Армении, так и для Европейского союза. Они могут способствовать инвестициям, улучшить доступ к европейским рынкам, поддержать модернизацию инфраструктуры и институтов, а также стимулировать развитие новых секторов экономики Армении.
В более широком смысле, такие инициативы могут помочь в построении долгосрочных партнерских отношений и заложить основу для будущих совместных проектов. Не обязательно, чтобы эти преимущества ограничивались лишь Арменией, они могут способствовать большему процветанию, связям и стабильности и на Южном Кавказе, одновременно укрепляя экономическое и политическое присутствие ЕС в регионе.
В то же время, мы не должны упускать из виду тот факт, что Россия остается главным экономическим партнером Армении, и что Армения является членом Евразийского экономического союза. Это структурные реалии, которые нельзя игнорировать и которые необходимо учитывать при любом дальнейшем сближении с Европейским союзом.