ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն օրենք է ստորագրել, որն ընդլայնում է այն վարչական իրավախախտումների ցանկը, որոնց համար օտարերկրացիներին արտաքսում է սպառնում, փոխանցում է «Коммерсант»-ը:
Արտաքսումը կկիրառվի՝
ազգության, կրոնի և սեռի հիմքով խտրականության համար (այժմ՝ միայն տուգանք),
սահմանի պահպանության ժամանակ զինծառայողի կամ ոստիկանության աշխատակցի պահանջին չհնազանդվելու համար,
մանր խուլիգանության համար,
հանրահավաքների ժամանակ խախտումների համար,
ճանապարհները արգելափակելու համար,
թմրամիջոցների օգտագործման համար,
արգելված խորհրդանիշների քարոզչության համար,
Ռուսաստանի զինված ուժերի վարկաբեկման համար,
պատժամիջոցների կոչերի համար։
Առանձին ցանկում ընդգրկվել են օտարերկրյա գործակալների գործունեության կանոնների և արտակարգ դրության ռեժիմի խախտումները, ինչպես նաև անցանկալի կազմակերպությունների աշխատանքին մասնակցությունը: Օրենքը բարձրացնում է նաև մուտքի կանոնների խախտման և ապօրինի աշխատանքային գործունեության համար սահմանված տուգանքները․ նվազագույն շեմը 2 հազարից հասցվել է 4 հազար ռուբլու: Խախտողներին կարգելվի արտաքսումից խուսափելու համար վկայակոչել ընտանեկան դրությունը կամ բնակության ժամկետը:

Президент Владимир Путин подписал закон, расширяющий перечень административных правонарушений, за которые иностранцам будет грозить выдворение, передает «Коммерсант».
Выдворение будет применяться за:
дискриминацию по национальности, религии и полу (сейчас — только штраф);
неповиновение требованию военнослужащего при охране границы или сотрудника полиции;
мелкое хулиганство;
нарушения на митингах;
блокирование дорог;
употребление наркотиков;
пропаганду запрещенной символики;
дискредитацию Вооруженных сил России;
призывы к санкциям.
Отдельно в перечень вошли нарушения правил деятельности иноагентов и режима чрезвычайного положения, а также участие в работе нежелательных организаций. Закон повышает штрафы за нарушение правил въезда и незаконную трудовую деятельность: минимальные суммы увеличат с 2 до 4 тыс. руб. Нарушителям также запретят ссылаться на семейное положение или срок проживания, чтобы избежать выдворения.