ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը ամերիկյան AeroVironment ընկերության հետ կնքել է առաջին պայմանագիրը՝ անօդաչու սարքերի դեմ պայքարի համար նախատեսված Locust լազերային համալիրների մատակարարման նպատակով։ Համաձայնագրի արժեքը կազմում է 400 միլիոն դոլար, հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Գործակալության տվյալներով՝ Պենտագոնը մտադիր է ձեռք բերել նման տասնյակ կայանքներ՝ ձգտելով ուժեղացնել պաշտպանությունն անօդաչու թռչող սարքերից, որոնք ավելի ու ավելի հաճախ են կիրառվում ժամանակակից զինված հակամարտություններում։ Գնման որոշումն ընդունվել է՝ չնայած համակարգի փորձարկումների ընթացքում տեղի ունեցած միջադեպին։
Հունվարին ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը հավանություն է տվել գաղտնի Locust լազերային համալիրի փոխանցմանը ԱՄՆ մաքսային և սահմանապահ ծառայությանը՝ Թեքսաս նահանգի Էլ Պասո քաղաքում տեղակայված Ֆորտ Բլիսի բազայում շահագործելու համար։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր The Wall Street Journal-ը, փետրվարին ամերիկացի սահմանապահները լազերային զենքի օգնությամբ ոչնչացրել էին մի քանի օդային փուչիկներ՝ դրանք սխալմամբ ընդունելով անօդաչուների տեղ, որոնք, ըստ ամենայնի, օգտագործել էին թմրավաճառները։ Միջադեպից հետո Էլ Պասոյի և Նյու Մեքսիկո նահանգի հարավի մեծ մասի օդային տարածքը ժամանակավորապես փակվել էր։

Министерство обороны США заключило первый контракт с американской компанией AeroVironment на поставку лазерных комплексов Locust, предназначенных для борьбы с беспилотниками. Стоимость соглашения составляет 400 млн долларов, сообщает Bloomberg со ссылкой на источники.
По данным агентства, Пентагон намерен приобрести десятки таких установок, стремясь усилить защиту от беспилотных летательных аппаратов, которые все чаще применяются в современных вооруженных конфликтах. Решение о закупке принято несмотря на инцидент, произошедший во время испытаний системы.
В январе министр обороны США Пит Хегсет одобрил передачу засекреченного лазерного комплекса Locust Погранично-таможенной службе США для эксплуатации на базе Форт-Блисс в городе Эль-Пасо (штат Техас).
Как сообщала ранее The Wall Street Journal, в феврале американские пограничники с помощью лазерного оружия уничтожили несколько воздушных шаров, ошибочно приняв их за беспилотники, которые могли использовать наркоторговцы. После инцидента воздушное пространство над Эль-Пасо и большей частью юга штата Нью-Мексико было временно закрыто.