Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանը Anadolu գործակալության հարցազրույցում հայտնել է, որ Թուրքիայի, Պակիստանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև կնքված պաշտպանական համաձայնագիրը նախատեսում է փոխադարձ պաշտպանության մեխանիզմ, որը նման է ՆԱՏՕ 5-րդ հոդվածին։
Ֆիդանը հայտնել է, որ նոր միավորման շրջանակում նախատեսվում է ստեղծել նախարարների կոմիտե՝ ՆԱՏՕ-ում գործողի նմանությամբ, ինչպես նաև գլխավոր քարտուղարություն, որը կտեղակայվի Սաուդյան Արաբիայում։
Նախարարի խոսքով՝ հեռանկարում համաձայնագրին կարող է միանալ նաև Եգիպտոսը։ Դրա համար, ինչպես նշել է Ֆիդանը, անհրաժեշտ է կարգավորել մի շարք տեխնիկական հարցեր։

Глава МИД Турции Хакан Фидан заявил в интервью агентству Anadolu, что заключенное оборонное соглашение Турции, Пакистана и Саудовской Аравии предусматривает механизм взаимной защиты, аналогичный статье 5 НАТО.
Фидан сообщил, что в рамках нового объединения планируется создать комитет министров, аналогичный действующему в НАТО, а также генеральный секретариат, который разместится в Саудовской Аравии.
По словам министра, к соглашению в перспективе может присоединиться Египет. Для этого, как отметил Фидан, необходимо урегулировать ряд технических вопросов.