Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հանդիպել է հանրապետության գերագույն առաջնորդ Սեյեդ Մոջթաբա Խամենեիի հետ՝ իր նախագահության երրորդ տարվա մեկնարկի կապակցությամբ, հայտնում է Mehr-ը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մանրամասն քննարկել են երկրի ներքին իրավիճակն ու հիմնական խնդիրները, մասնավորապես՝ բնակչության կարիքների ապահովման և նրա նյութական վիճակի բարելավման հարցերը։
Առանձին ուշադրություն է դարձվել պատերազմի պայմաններում առկա իրավիճակին և դրա զարգացման հեռանկարներին, ինչպես նաև ռազմական ոլորտում տեղի ունեցող իրադարձություններին։
Փեզեշքիանն ու Խամենեին նաև քննարկել են անհրաժեշտ ռեսուրսների ապահովման և ծախսերի կառավարման հարցերը ազգային արժույթի, արտարժույթի և էներգետիկայի հետ կապված ոլորտներում, ինչպես նաև Իրանի տնտեսական փոխգործակցությունն այլ երկրների հետ։
Փեզեշքիանը նախագահի պաշտոնը ստանձնել է 2024 թվականի հուլիսի 28-ին։ Նրա նախագահության առաջին երկու տարիներին Իրանում տեղի են ունեցել զանգվածային անկարգություններ, որոնք Թեհրանը կապում է օտարերկրյա միջամտության հետ։ Բացի այդ, այդ ընթացքում ԱՄՆ-ն և Իսրայելը երկու անգամ հարձակվել են Իրանի վրա։

Iranian President Masoud Pezeshkian met with the republic’s supreme leader, Seyyed Mojtaba Khamenei, in connection with the start of the third year of his presidency, Mehr reports.
During the meeting, the sides discussed in detail the domestic situation and the country’s main problems, in particular issues related to meeting the population’s needs and improving living standards.
Special attention was paid to the current situation in wartime conditions and the prospects for its development, as well as developments in the military sphere.
Pezeshkian and Khamenei also reviewed issues related to securing necessary resources and managing expenditures in areas connected with the national currency, foreign exchange, and energy, as well as Iran’s economic cooperation with other countries.
Pezeshkian took office as president on July 28, 2024. During the first two years of his presidency, mass unrest occurred in Iran, which Tehran links to foreign interference. In addition, the United States and Israel attacked Iran twice during that period.