Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հանդիպել է հանրապետության գերագույն առաջնորդ Սեյեդ Մոջթաբա Խամենեիի հետ՝ իր նախագահության երրորդ տարվա մեկնարկի կապակցությամբ, հայտնում է Mehr-ը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մանրամասն քննարկել են երկրի ներքին իրավիճակն ու հիմնական խնդիրները, մասնավորապես՝ բնակչության կարիքների ապահովման և նրա նյութական վիճակի բարելավման հարցերը։
Առանձին ուշադրություն է դարձվել պատերազմի պայմաններում առկա իրավիճակին և դրա զարգացման հեռանկարներին, ինչպես նաև ռազմական ոլորտում տեղի ունեցող իրադարձություններին։
Փեզեշքիանն ու Խամենեին նաև քննարկել են անհրաժեշտ ռեսուրսների ապահովման և ծախսերի կառավարման հարցերը ազգային արժույթի, արտարժույթի և էներգետիկայի հետ կապված ոլորտներում, ինչպես նաև Իրանի տնտեսական փոխգործակցությունն այլ երկրների հետ։
Փեզեշքիանը նախագահի պաշտոնը ստանձնել է 2024 թվականի հուլիսի 28-ին։ Նրա նախագահության առաջին երկու տարիներին Իրանում տեղի են ունեցել զանգվածային անկարգություններ, որոնք Թեհրանը կապում է օտարերկրյա միջամտության հետ։ Բացի այդ, այդ ընթացքում ԱՄՆ-ն և Իսրայելը երկու անգամ հարձակվել են Իրանի վրա։

Президент Ирана Масуд Пезешкиан встретился с верховным лидером республики Сейедом Моджтабой Хаменеи в связи с началом третьего года своего президентства, сообщает Mehr.
В ходе встречи стороны подробно обсудили внутреннюю ситуацию и основные проблемы страны, в частности вопросы обеспечения потребностей населения и улучшения его материального положения.
Отдельное внимание было уделено текущей ситуации в условиях войны и перспективам ее развития, а также событиям в военной сфере.
Пезешкиан и Хаменеи также рассмотрели вопросы обеспечения необходимых ресурсов и управления расходами в сферах, связанных с национальной валютой, иностранной валютой и энергетикой, а также экономическое взаимодействие Ирана с другими странами.
Пезешкиан вступил в должность президента 28 июля 2024 года. За первые два года его президентства в Иране произошли массовые беспорядки, которые Тегеран связывает с иностранным вмешательством. Кроме того, США и Израиль за это время дважды нападали на Иран.