Անձրևների բացակայության պատճառով գերմանական Սաքսոնիա երկրամասի գետերը զգալիորեն ծանծաղել են։ Մակերես են դուրս եկել, այսպես կոչված, «քաղցի քարերը»՝ քարեր, որոնց վրա անցյալ դարերի բնակիչները նշել են ջրի հատկապես ցածր մակարդակն ու երաշտային տարիների ամսաթվերը, հաղորդում է Der Spegel-ը։
Այդպիսի քարերից մեկը գտնվում է Էլբայում՝ Պիրնայի շրջանում։ Դրա վրա փորագրված է ավելի քան 20 ամսաթիվ, որոնցից ամենահինը վերաբերում է 1707 թվականին։ Եվս մեկ նշում հայտնվել է համեմատաբար վերջերս՝ 2018 թվականին, երբ գետում ջրի մակարդակը նույնպես հասել էր պատմականորեն ցածր նիշի։
Ըստ ջրհեղեղների դեմ պայքարի երկրամասային կենտրոնի տվյալների, Պիրնայում Էլբայի մակարդակը արդեն երկար ժամանակ պահպանվում է մեկ մետրից ցածր, իսկ Դրեզդենում կազմում է ընդամենը 54 սանտիմետր։ Ծանծաղել են նաև տարածաշրջանի մյուս գետերը, այդ թվում՝ Մուլդեն, Վայսե-Էլսթերը, Շպրեն և Նայսեն։
Խնդիրը վերաբերում է ոչ միայն Սաքսոնիային։ Ինչպես հայտարարել է Գերմանիայի շրջակա միջավայրի նախարար Կարստեն Շնայդերը, վերջին 25 տարում երկիրը կորցրել է մոտ 60 մլրդ խորանարդ մետր ջուր՝ մոտավորապես այնքան, որքան պարունակվում է Կոնստանց լճում։ Պատճառների թվում նա նշել է երաշտի ժամանակաշրջանների հաճախացումը, ինչպես նաև հողի՝ ջուրը պահելու ունակության նվազումը տարածքների բետոնապատման, գետերի հուների ուղղման և հողերի հյուծման պատճառով։
Մինչդեռ Գերմանիայում սկսել է գործել ցածր ջրի մակարդակի համազգային տեղեկատվական Niwis ծառայությունը։ Այն թույլ է տալիս հետևել երկրի տարբեր տարածաշրջաններում իրավիճակին՝ հիմնվելով մոտ 350 հիդրոլոգիական կետերի տվյալների վրա, որոնք վերահսկում են մակերևութային ջրերի մակարդակը, ինչպես նաև ստորերկրյա ջրերի պաշարները դիտարկող 230 կայանների տվյալների վրա։

Из-за отсутствия дождей реки в немецкой земле Саксония значительно обмелели. На поверхность вновь вышли так называемые «камни голода» — камни, на которых жители прошлых столетий отмечали особенно низкий уровень воды и даты засушливых лет, сообщает Der Spegel.
Один из таких камней находится на Эльбе в районе Пирны. На нем высечено более 20 дат, самая старая из которых относится к 1707 году. Еще одна отметка появилась сравнительно недавно — в 2018 году, когда уровень воды в реке также достиг исторически низкой отметки.
По данным Земельного центра по борьбе с наводнениями, уровень Эльбы в Пирне уже длительное время держится ниже одного метра, а в Дрездене составляет всего 54 сантиметра. Обмелели и другие реки региона, в том числе Мульде, Вайсе-Эльстер, Шпрее и Нейсе.
Проблема касается не только Саксонии. Как заявил министр окружающей среды Германии Карстен Шнайдер, за последние 25 лет страна потеряла около 60 млрд кубометров воды — примерно столько, сколько содержится в Боденском озере. Среди причин он назвал участившиеся периоды засухи, а также сокращение способности почвы удерживать воду из-за бетонирования территорий, спрямления русел рек и истощения почв.
Тем временем в Германии начал работу общенациональный информационный сервис низкой воды Niwis. Он позволяет отслеживать ситуацию в разных регионах страны на основе данных примерно 350 гидрологических постов, контролирующих уровень поверхностных вод, а также 230 станций наблюдения за запасами подземных вод.