«Ազատություն» կուսակցության առաջնորդ, Հայ ազգային կոնգրեսի անդամ, նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը չի կարծում, որ Հայ ազգային կոնգրեսի պառակտման վտանգ կա, բայց «իհարկե կլինեն տարբեր կարծիքներ»: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակից հետ զրույցում ասաց նա: «Ես լրիվ հասկանում եմ ոմանց համար, ովքեր կցանկանային, որ ընտրությունների արդյունքը լիներ ավելի լավը: Այդքանով հանդերձ, նրանց համար, ովքեր որոշել են հեռանալ ՀԱԿ-ից, ինչ կարող եմ ասել ես: Ընդհանուր առմամբ, բավականին թանկ մարդիկ կարող են գնալ, բայց մյուս կողմից հոսք կա դեպի ՀԱԿ»,- նշեց նա, հավելելով. «Իհարկե, ցանկացած մարդ, եթե գնա, դրանից ՀԱԿ-ը կթուլանա, բայց ուրիշ մարդիկ էլ գալիս են, միայն չեն հեռանում»:
Ինչ վերաբերում է օրինակ «Հանրապետություն» կուսակցության առաջնորդ Արամ Սարգսյանի, Լիբերալ կուսակցության ղեկավար Հովհաննես Հովհաննիսյանի` ՀԱԿ-ը լքելու հեռանկարին, Բագրատյանը նկատեց. «Նրանք այդպիսի բան չեն ասել»:
Անդրադառնալով պատգամավորի մանդատները վերցնելով մայիսի 6-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները լեգիտիմացնելու մասին խոսակցություններին, առավել եւս, որ ՀԱԿ-ը դժգոհ է այդ արդյունքներից եւ պատրաստվում է դիմել Սահմանադրական դատարան` վիճարկելու այդ արդյունքները, ընդդիմադիր գործիչը ընդգծեց, որ իր համոզմամբ, մանդատները վերցնելով բացարձակապես չեն լեգիտիմացնում ընտրությունների արդյունքները: «Ճիշտ հակառակը, չվերցնելով են լեգիտիմացնում»,-ասաց նա:
«Ես երբեք չեմ հայտարարել, որ մանդատները կարելի է վայր դնել, խոսքն այն մասին չէ, ես անցել եմ, թե` ոչ: Ես միշտ ասել եմ, որ պետք է գնալ խորհրդարան, ավելին` երբ քաղաքապետի ընտրություններում ստացանք Ավագանու 13 տեղ, ես ՀԱԿ-ում ունեցել եմ այն կարծիքը, որ պետք չէ մանդատ հանձնել»,- նշեց Բագրատյանը:
Նախկին վարչապետի խոսքով` առանց այդ էլ իրենց ձայները խլել են, առանց այդ էլ հսկայական ձայներ են առել փողով, ինչպե՞ս կարելի է ավելին թողնել այդ մարդկանց:
Նշենք, որ երբ 2007թ «Ժառանգությունը» եւս 7 մանդատ էր ստացել, ներկայիս ՀԱԿ-ի որոշ ներկայացուցիչներ այն ժամանակ հայտարարում էին, որ պետք է նրանք հրաժարվեն մանդատներից, քանի որ դրանք վերցնելով եւ խորհրդարան գնալով կլեգիտիմացնեն ընտրությունների արդյունքները: Իսկ այսօր ՀԱԿ-ը որոշել է վերցնել մանդատները:
Միաժամանակ Կոնգրեսը դիմել է Սահմանադրական դատարան` վիճարկելու ընտրությունների արդյունքները, քանի որ կարծում է, որ դրանք չեն արտահայտում ժողովրդի կամքը եւ անցել են կոպիտ խախտումներով:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ ՀԱԿ-ի Գյումրիի գրասենյակի համակարգող Աշոտ Զաքարյանը հայտարարություն է տարածել, որտեղ նշում է, որ դադարեցնում իր գործունեությունը ՀԱԿ-ում: Դրանից առաջ «Հանրապետություն» կուսակցության առաջնորդ Արամ Սարգսյանը վայր էր դրել իր մանդատը եւ չէր բացառել ՀԱԿ-ից իր դուրս գալու հավանականությունը: Իսկ Հայաստանի լիբերալ կուսակցության նախագահ, Հայ ազգային կոնգրեսի անդամ Հովհաննես Հովհաննիսյանը նշել էր, որ դեմ է մանդատները վերցնելուն եւ խորհրդարան գնալուն:

Лидер партии «Свобода», член оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК), бывший премьер-министр Армении Грант Багратян не считает, что есть угроза раскола АНК, но «конечно, мнения могут разниться». Об этом он заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am, добавив: «Я полностью понимаю тех, кто хотел лучших результатов на выборах. При всем при этом, что я могу сказать о тех, кто решил уйти из АНК? В целом, могут уйти довольно важные люди, но с другой стороны, существует поток желающих вступить в Конгресс. Конечно, кто бы ни ушел, АНК ослабеет, но ведь не только уходят – другие приходят».
Что касается перспективы ухода из АНК, например, лидера партии «Республика» Арама Саркисяна, председателя Либеральной партии Армении Ованнеса Ованнисяна, собеседник отметил: «Они такого не говорили».
Комментируя мнения о том, что принятие депутатских мандатов означает легитимизацию прошедших 6 мая выборов в парламент, тем более что АНК недоволен результатами и намерен обратиться в Конституционный суд Армении с требованием признать их недействительными, оппозиционер подчеркнул, что, по его убеждению, взять мандаты не значит легитимизировать итоги выборов. «Наоборот, легитимизируют, когда не берут», - сказал Багратян. «Я никогда не говорил, что от мандатов нужно отказаться. Речь не о том, прошел я или нет. Я всегда утверждал, что нужно идти в парламент. Более того, когда на выборах мэра мы получили 13 мест в Совете старейшин, я придерживался мнения, что не нужно отказываться от мандатов», - сказал он. По словам экс-премьера, и без того голоса их избирателей отобрали, за деньги купили огромное их количество, как можно оставить этим людям еще больше?
Отметим, что когда в 2007 г. по итогам выборов в парламент партия «Наследие» получила 7 мандатов, многие представители нынешнего АНК заявляли, что они должны отказаться от них, поскольку иначе легитимизируют результаты выборов.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, координатор офиса Армянского национального конгресса во втором городе Армении Гюмри Ашот Закарян распространил заявление, в котором объявил о прекращении своей деятельности в структуре и выходе из АНК. Еще раньше лидер входящей в состав АНК партии «Республика» Арам Саркисян отказался от депутатского мандата и пожелал Конгрессу успехов. Он также не исключил возможности своего выхода из АНК. Председатель Либеральной партии Армении, член АНК Ованнес Ованнисян выступил против того, чтобы АНК брал депутатские мандаты и шел в парламент.