Հայաստանի արևմտյան և արևելյան հարևանները պետք է քաղաքական պատրաստակամություն ունենան հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցում՝ հայեցակարգային մակարդակով, սակայն այսօր մենք ունենք միայն Երևանի պարտավորությունները և Բաքվից որևէ գրավոր երաշխիք չկա։ Այս մասին օգոստոսի 10-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արթուր Խաչատրյանը։
Պատգամավորը քննադատել է TRIPP նախագծում հավասարության և փոխադարձ շահավետության մասին հայտարարությունները՝ մատնանշելով հայկական ապրանքների համար հայելային պայմանների բացակայությունը։ Խաչատրյանը շեշտել է, որ անարգել տարանցման մասին խոսակցությունները չեն подкрепվում փոխադարձության կոնկրետ տրամաբանությամբ։ «Պարիտետի սկզբունքը չափազանց պարզ է․ եթե մենք տրամադրում ենք անարգել անցում, ապա ի պատասխան պետք է ստանանք ճիշտ նույնպիսի անարգել տարանցում», - պարզաբանել է ընդդիմադիր գործիչը։
Նա նաև անդրադարձել է արտահանման խնդիրներին՝ ԵԱՏՄ-ի և ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների համատեքստում՝ իշխանություններին մեղադրելով տնտեսական դիվերսիֆիկացիայի բացակայության և տեղական արտադրողների համար ճգնաժամային իրավիճակներ ստեղծելու մեջ։ Արթուր Խաչատրյանը պարզաբանել է, որ պաշտոնյաների փորձերը՝ այսօրվա իրական խնդիրները ապագայում վերացական խոստումներով փոխարինելու, կհանգեցնեն ծանր հետևանքների։
«Գործող իշխանությունների որոշումները երկիրը տանում են դեպի լուրջ տնտեսական ցնցումներ, ինչի պատճառով նրանք արդեն ստիպված են բյուջեի դեֆիցիտը ծածկելու համար վերցնել հերթական բազմամիլիոնանոց վարկերը», - ամփոփել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը։

У западных и восточных соседей Армении должна быть политическая готовность разблокировать коммуникации на концептуальном уровне, однако сегодня у нас есть лишь обязательства Еревана и никаких письменных гарантий от Баку. Об этом в беседе с журналистами 10 августа заявил секретарь парламентской фракции блока «Армения» Артур Хачатрян.
Депутат раскритиковал заявления о равенстве и взаимной выгоде в проекте TRIPP, указав на отсутствие зеркальных условий для армянских товаров. Хачатрян подчеркнул, что разговоры о беспрепятственном транзите не подкреплены конкретной логикой взаимности. «Принцип паритета предельно прост: если мы предоставляем беспрепятственный проезд, то должны получать ровно такой же беспрепятственный транзит в ответ», - пояснил оппозиционер.
Он также затронул проблемы экспорта в контексте отношений с ЕАЭС и РФ, обвинив власти в отсутствии экономической диверсификации и создании кризисных ситуаций для местных производителей. Артур Хачатрян пояснил, что попытки чиновников заменить реальные сегодняшние проблемы абстрактными обещаниями в будущем приведут к тяжелым последствиям. «Решения действующих властей ведут страну к серьезным экономическим потрясениям, из-за чего им уже приходится брать очередные миллионные кредиты для покрытия дефицита бюджета», - подытожил депутат от блока «Армения».