Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ TRIPP նախագծի շրջանակում ադրբեջանցի մասնագետներն արդեն վերլուծություններ են իրականացրել Հայաստանի տարածքում և նույնիսկ որոշել են այն վայրերը, որտեղ կարող են տեղադրվել էլեկտրահաղորդման գծերի հենասյուները, փոխանցում են տեղական լրատվամիջոցները։
Նրա խոսքով՝ Բաքուն ակնկալում է, որ հայկական կողմը չի ձգձգի այս հարցի լուծումը, քանի որ էլեկտրաէներգիայի լրացուցիչ աղբյուր կարող է անհրաժեշտ լինել առաջին հերթին հենց Հայաստանին։
Ալիևը նշել է, որ այսօր Հայաստանում էներգիայի հիմնական աղբյուրը շարունակում է մնալ ատոմային էլեկտրակայանը, որի կառավարումը, նրա խոսքով, հայկական կողմի ձեռքում չէ։
Նա վստահություն է հայտնել, որ «կայանը հնացած է և պոտենցիալ վտանգ է ներկայացնում ողջ տարածաշրջանի համար», թեև ՄԱԳԱՏԷ-ի մասնագետները վերջին այցի ընթացքում ընդգծել էին, որ կայանի աշխատանքը որևէ վտանգ չի ներկայացնում։
«Ադրբեջանն ու Թուրքիան բազմիցս տարբեր միջազգային հարթակներում մտահոգություն են հայտնել այս կապակցությամբ։
ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետը չի կարող անվերջ երկարաձգվել, և վաղ թե ուշ կայանը պետք է փակվի։ Այդ դեպքում Հայաստանը կարող է բախվել լուրջ էներգետիկ ճգնաժամի, ուստի էներգամատակարարման լրացուցիչ աղբյուրի առկայությունը նրա համար շահավետ կլինի», — նշել է Ալիևը։

Within the framework of the TRIPP project, Azerbaijani specialists have already conducted analyses on the territory of Armenia and even determined the places where power transmission line pylons can be installed, Azerbaijani President Ilham Aliyev announced, local media report.
According to him, Baku expects that the Armenian side will not delay the resolution of this issue, since an additional source of electricity may be needed first of all by Armenia.
Aliyev noted that today the main source of energy in Armenia remains the nuclear power plant, the management of which, according to him, is not in the hands of the Armenian side.
He expressed confidence that “the plant is outdated and poses a potential threat to the entire region,” although IAEA specialists had emphasized during their recent visit that the operation of this plant does not pose any threat.
"Azerbaijan and Turkey have repeatedly expressed concern about this in various international forums. The operation period of the [Armenian] nuclear power plant cannot be extended indefinitely, and sooner or later the plant will have to be closed. In that case, Armenia may face a serious energy crisis, so the presence of an additional source of energy supply will be beneficial for it," the Azerbaijani leader noted.