Եթե տվյալները հաստատվեն, իրավապահ մարմինները կզբաղվեն այդ հարցով։ Հաշվի առնելով, որ «Լուդինգ»-ի համասեփականատերերի թվում կան Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ, իշխանությունները մտադիր են ստուգել խոշոր ալկոհոլային ներմուծողի կողմից ռուսական շուկա հայկական կոնյակի արտահանողների համար հնարավոր արհեստական խոչընդոտների մասին պնդումները։ Այս մասին օգոստոսի 13-ին կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ այս պահին Կառավարությունում այս առնչությամբ հաստատված տվյալներ չկան, սակայն ոլորտային կառույցները մանրամասն կուսումնասիրեն ստացված ահազանգը։ «Ես առայժմ այս տեղեկատվության մանրամասներին չեմ տիրապետում, բայց անպայման կստուգեմ, և եթե փաստերը հաստատվեն, ապա ուժայինները այդ մարդկանց կհրավիրեն զրույցի»,- նշել է Հայաստանի վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը ընդգծել է, որ պետությունը պատրաստ է կոշտ կերպով կանխել հայրենական արտահանողների և արտադրողների բնականոն գործունեությանը խոչընդոտող ցանկացած անօրինական գործողություն ու սխեմա։

Если данные подтвердятся, правоохранительные органы займутся этим вопросом. Учитывая, что среди совладельцев «Лудинга» есть граждане Республики Армения, власти намерены проверить утверждения о возможных искусственных препятствиях для экспортеров армянского коньяка на российский рынок со стороны крупного импортера алкоголя. Об этом на брифинге 13 августа заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По его словам, в Правительстве на данный момент нет подтвержденных данных на этот счет, однако профильные структуры детально изучат сигнал. «Я пока не обладаю подробностями этой информации, но обязательно проверю, и если факты найдут свое подтверждение, то силовики пригласят этих людей на беседу», - отметил премьер-министр Армении.
Никол Пашинян подчеркнул, что государство готово жестко пресекать любые незаконные действия и схемы, препятствующие нормальной деятельности отечественных экспортеров и производителей.