Դա 1975 թվականի Սուրբ Ծննդից առաջվա կիրակին էր, Վիեննան խեղդվում էր մեկ ֆուտ հաստությամբ ձյան շերտի տակ։
Առավոտյան ճիշտ ժամը 11:30-ին վեց անծանոթ իջան կարմիր տրամվայից ՕՊԵԿ-ի՝ աշխարհի ամենահզոր նավթային կարտելի կենտրոնակայանի մոտ։ «Նրանց երկար վերարկուներն ու ծանր պայուսակները մուգ ստվերներ էին գցում ձյան վրա»,— գրում է Ջոբի Ուորիկը (Joby Warrick) իր նոր՝ «Շակալը. Կառլոսի՝ աշխարհի առաջին սուպերտեռորիստի վերելքն ու անկումը» (“The Jackal: The Rise and Fall of Carlos, the World’s First Super-Terrorist”) գրքում։ Շենքի մոտ հերթապահող երեք լրագրողները ենթադրեցին, թե դա մասնակից որևէ երկրի պատվիրակություն է։
Րոպեներ անց անծանոթները նույնատիպ սպորտային պայուսակներից հանեցին ավտոմատներ և մարտով ներխուժեցին երկրորդ հարկ՝ սպանելով երեք մարդու և պատանդ վերցնելով 62 հոգու, այդ թվում՝ Երկրի գրեթե բոլոր նավթարդյունահանող երկրների նավթային արդյունաբերության նախարարներին։
Նրանց առաջնորդը՝ կաշվե բաճկոնով և կողք թեք դրված սև բերետով գեղեցիկ երիտասարդը, հենց նոր ատրճանակի պահունակը դատարկել էր վիրավոր լիբիացի տնտեսագետի վրա։ Հետո նա մի կողմ դրեց զենքը, սկսեց ծխախոտ բաժանել և բարի ժպիտով նայում էր ահաբեկված գերիներին։
«Ապշեցուցիչ սառնասրտությամբ դահիճը վերածվեց հմայիչ հյուրընկալի»,— գրում է Ուորիկը՝ մարդասպանին անվանելով «ահաբեկչական կոնֆերանսյե, որը նախագահում էր սեփական հաղթական հայտնությունը»։
«Ես հանրահայտ Կառլոսն եմ»,— հայտարարեց զինյալը։ «Դուք գիտեք, թե ով եմ ես»։
Գրեթե ոչ ոք չգիտեր, բայց դա պետք է արագ փոխվեր։ Հենվելով ԿՀՎ-ի գաղտնազերծված հաղորդագրությունների, բանտից գաղտնի ձայնագրված հեռախոսազանգերի ժամերի և 2025 թվականին հենց Կառլոսի հետ ունեցած հազվադեպ անձնական հանդիպման վրա՝ Պուլիցերյան մրցանակի դափնեկիրը վերակառուցում է, թե ինչպես գեր վենեսուելացի փլեյբոյը դարձավ «միջազգային սուպերտեռորիստների ցեղատեսակի առաջինը, խոշոր մասշտաբի օրենքից դուրս մարդ, որի արարքները ընդգրկեցին չորս մայրցամաք», և ինչպես ամորձապարկի վիրահատությունը վերջիվերջո նրան գերեզման իջեցրեց։
Կառլոսը իր զոհերի թիվը կամավոր անվանեց դեռևս մինչև այն, որ Ուորիկը հասցներ այդ մասին հարցնել։ «Ես անձամբ սպանել եմ 83 մարդու,— պատմել է 75-ամյա կալանավորը հեղինակին բանտի սեղանի մոտ։— Եվս հազար մարդ զոհվել է իմ հրամաններով»։
Ինչպիսին էլ որ լինեին նրա հեղափոխական հավակնությունները, եզրափակում է Ուորիկը, «հոգու խորքում Կառլոսը քրեական նարցիս էր», որը «սպանում էր, թվում է, առանց զգացմունքների, հաճախ անիմաստ»։
Նա ծնվել է Իլյիչ Ռամիրես Սանչես անունով՝ 1949 թվականին Վենեսուելայում, լինելով հարուստ փաստաբանի որդի, որն այնքան նվիրված էր կոմունիզմին, որ իր երեք որդիներին անվանել էր Խորհրդային Միության հիմնադիր Վլադիմիր Իլյիչ Լենինի պատվին։ Իլյիչին բաժին հասավ միջին անունը, իսկ նրա եղբայրները դարձան Վլադիմիր և Լենին։
1970 թվականի հուլիսին, փախչելով քոլեջից հեռացվելուց, հղի ընկերուհուց և ծնողների հիասթափությունից, 20-ամյա երիտասարդը անսպասելի հայտնվեց Բեյրութում և խնդրեց ընդունել իրեն Պաղեստինի ազատագրման ժողովրդական ճակատ (ՊԱԺՃ)՝ այն ժամանակ Մերձավոր Արևելքի ամենասարսափելի ահաբեկչական խմբավորումը։ Հարցին, թե կոնկրետ ինչպես է նա մտադիր պայքարել թշնամու դեմ, գեր հարուստ տղան տարակուսած տեսք ուներ. «Զենքո՛վ»,— հայտարարեց նա։ ՊԱԺՃ-ն նրան տվեց արաբական ծածկանուն՝ Սալիմ, և ուղարկեց հորդանանյան մարզական ճամբար։
Նոր ղեկավարները շուտով բացահայտեցին նրա յուրահատուկ շնորհը։ «Իլյիչ Ռամիրես Սանչեսը գիտեր իրեն պահել այնպես, կարծես ամբողջ աշխարհն իրենն է,— գրում է Ուորիկը,— նույնիսկ երբ, ինչպես հետո պիտի լիներ, մոլորակի կեսը կարծես հետապնդում էր նրան»։ Նա անցակետերով քայլում էր ճոխ՝ Savile Row-ի թիկնոցով և Nina Ricci-ի փողկապներով՝ տարածելով «մանկական փոշու թույլ հոտը, որով նա սովորաբար առատորեն պատվում էր իրեն լոգանքից հետո», միաժամանակ զենք ու նռնակներ թաքցնելով բազմաթիվ սիրուհիների բնակարաններում, որոնց միջև հավասարակշռում էր Լոնդոնում ու Փարիզում։
Ֆրանսիական հետախուզության սպաները, գործելով նրա իսկ բռնված կապավորի հուշումով, առաջին անգամ իմացան նրա անունը 1975 թվականի հունիսին։ Նրանք թակեցին Լատինական թաղամասում կազմակերպված հրաժեշտի երեկույթի դուռը։ Անկյուն քշված Իլյիչը հանեց ատրճանակը և վայրկյանների ընթացքում գնդակահարեց չորս մարդու՝ սպանելով երկու սպայի և իրեն մատնած կապավորին, հետո էլ ցատկեց 12 ֆուտանոց պատի վրայով և հանգիստ քայլեց մարդաշատ փողոցային սրճարանների կողքով։
Ոստիկանությունը, խուզարկելով նրա թողած ճամպրուկը, հայտնաբերեց կեղծ պերուական անձնագիր՝ Կառլոս Մարտինես անունով։
Մականունը ծնվեց մամուլի շնորհիվ։ Կրակոցներից մի քանի օր անց Բարի Վուդհեմսը՝ Կառլոսի նախկին ընկերուհիներից մեկի համակեցողը, բացեց այն պայուսակը, որը Կառլոսը թողել էր նրանց լոնդոնյան բնակարանում։ Ներսում կային ատրճանակներ, նռնակներ, գելիգնիտ և հնարավոր թիրախների ցուցակ։ Վուդհեմսը դա տարավ The Guardian-ի խմբագրություն։
Թերթի լրագրողը զուտ պատկերավոր մթնոլորտ ստեղծելու համար նշեց, որ ճամպրուկը թաքցված էր գրապահարանի կողքին, որի վրա դրված էր Ֆրեդերիկ Ֆորսայթի մարդասպանի մասին թրիլլերը՝ «Շակալի օրը»։ Վեպը պատկանում էր բնակարանի հարևանին, և որևէ ապացույց չկա, որ Կառլոսը երբևէ կարդացել է այն։ Դա կարևոր էլ չէր։
«Ընդամենը 24 ժամում բրիտանական տաբլոիդները The Guardian-ի հոդվածից մի աննշան դետալ վերածեցին վերնագրի, ապա նաև անձնավորության»,— գրում է Ուորիկը։ «Կառլոս Շակալի կերպարում նա կարող էր դառնալ գլամուրային հակահերոս, որի մասին վաղուց էր երազում»։
Կառլոսը դա շոյող համարեց։ «Շակալը շատ սիրուն կենդանի է, գիտե՞ք,— նա ավելի ուշ ասել է Սոֆի Բոննեին՝ ֆրանսիացի լրագրողուհուն, որը չորս տարի այցելում էր նրան բանտում։— Դա գիշատիչ է, բայց շատ համակրելի»։
Գրքի ամենատարօրինակ էպիզոդը գալիս է 1970-ականների կեսերին, երբ Կառլոսը հետազոտում էր լիբանանյան լեռնային հանգստավայրը՝ անչափ հարուստ սաուդյան շինարարական կլանի անդամներին առևանգելու և փրկագին պահանջելու ծրագրի համար։ Հանգստացողների թվում, որոնց նա հետևում էր, կար նաև իր մոր հետ հանգստացող երկարահասակ մի դեռահաս՝ 17-ամյա Ուսամա բեն Լադենը։
ՕՊԵԿ-ի վրա արշավանքը, որը Մուամար Քադաֆին մտածել էր որպես վրեժ իր մրցակիցներից՝ նավթի գնագոյացման հարցում, Կառլոսին դարձրեց համաշխարհային հայտնիություն։ Ավստրիան մի քանի ժամվա ընթացքում հանձնվեց՝ խմբին տրամադրելով DC-9 ինքնաթիռ և ապահով անցում դեպի Ալժիր՝ տասնյակ VIP-պատանդներով ինքնաթիռում։ Որոշ պատանդներ նրանից ինքնագրեր էին խնդրում։ Մի լացող երիտասարդ քարտուղարուհու Կառլոսը քնքշորեն ասաց. «Դուք կարող եք տուն գնալ։ Դուք չափազանց գեղեցիկ եք մեռնելու համար»։
Սաուդյան Արաբիայի և Իրանի նավթի նախարարները, որոնք դատապարտված էին մահապատժի, փոխարենը ինքնաթիռից դուրս եկան ողջ այն բանից հետո, երբ նրանց համար փրկագին վճարվեց։ Կառլոսը գումարը գնահատեց 50 միլիոն դոլար և դրա մեծ մասը պահեց իրեն, իսկ պաշտոնաթող իսրայելցի հետախուզության սպան Ուորիկին հաստատեց, որ փոխանցումն իրական էր։
Նրա շեֆը չտպավորվեց։ ՊԱԺՃ-ի ահեղ օպերատիվ ղեկավար Վադի Հադդադը Կառլոսին կանչեց Եմեն՝ տրիբունալի առաջ, որովհետև նա խնայել էր նախարարներին և յուրացրել գումարը։ «Դու դահիճ ես, ոչ թե կինոաստղ»,— որոտաց Հադդադը և վտարեց նրան։
Մնալով առանց վերահսկողության՝ Կառլոսը երկու տասնամյակ անցկացրեց որպես ահաբեկչության գլխավոր վարձու մարդասպանը՝ պայթեցնելով գնացքներ ու փողոցներ մերձավորարևելյան բռնապետերի համար և ապրելով ճոխության մեջ՝ պետական պաշտպանությամբ Արևելյան Բեռլինում, Բուդապեշտում և Դամասկոսում։
1994 թվականին հովանավորներն անհետացել էին, և Շակալը թաքնվում էր Խարտումում՝ խմելով ու սիրահետելով կանանց մի երկրում, որը հրապարակայնորեն ժխտում էր նրա գոյությունը։ ԿՀՎ-ն նրան գտավ իր իսկ խմբավորման ներսում եղած խլուրդի օգնությամբ՝ հիասթափված շվեյցարացի զինյալի, որը ամսական ստանում էր 3 000 դոլար FDBONUS/1 ծածկանվամբ։ Հետո ճակատագիրը որսորդներին նվեր մատուցեց։
44-ամյա Կառլոսը տառապում էր վարիկոցելեից՝ «ըստ էության, ամորձապարկի երակների վարիկոզ լայնացումից», գրում է Ուորիկը, և նրա երիտասարդ կինը երեխա էր ուզում։ 1994 թվականի օգոստոսի 13-ին նա մտավ Խարտումի հիվանդանոց՝ վիրահատության համար։ Բժիշկները պետք է նրան հանգստացնող դեղ տային, և «մի քանի վճռորոշ ժամով,— գրում է Ուորիկը,— Կառլոս Շակալը դադարելու էր ինքն իրեն լինել»։
Մի քանի ժամ անց, թմրած, անզեն, հագին միայն պիժամա ու վիրակապեր, այն մարդը, որը ժամանակին փախուստ էր կազմակերպել նվիրաբերված ուղևորատար ինքնաթիռով, սուդանցի կոմանդոսների կողմից տեղափոխվեց սպասող ռեակտիվ օդանավ՝ գլխարկով ու ձեռնաշղթաներով, և դուրս բերվեց Փարիզ։ Երբ նա հասկացավ, որ վայրէջք է կատարել Ֆրանսիայում, այլ ոչ թե Իսրայելում կամ Սաուդյան Արաբիայում, միայն թեթևություն զգաց։
«Ես այնքան երջանիկ էի։ Բանտը խնդիր չէ»,— պատմել է նա Ուորիկին։ «Ես ողջ եմ»։
Երեք դատավարությունից և երեք ցմահ դատապարտումից հետո կալանավոր թիվ 11939-ը պատիժ է կրում Փարիզի մոտ գտնվող Պուասիի կենտրոնական բանտում, որտեղ պահակները նրան դիմավորում են «Մսյո Կառլո՛ս» բացականչություններով, և, ինչպես գրում է Ուորիկը, «ծերունին դեռ գիտի, թե ինչպես տպավորիչ հայտնվել»։

Это было воскресенье перед Рождеством 1975 года, Вена утопала в футовом слое снега.
Ровно в 11:30 утра шесть незнакомцев сошли с красного трамвая у штаб-квартиры ОПЕК, самого могущественного нефтяного картеля в мире. «Их длинные пальто и тяжелые сумки отбрасывали темные тени на снег», — пишет Джоби Уоррик (Joby Warrick) в своей новой книге «Шакал: взлет и падение Карлоса, первого в мире супертеррориста» (“The Jackal: The Rise and Fall of Carlos, the World’s First Super-Terrorist”). Трое репортеров, дежуривших у здания, предположили, что это делегация какой-то страны-участницы.
Минуты спустя незнакомцы вытащили пистолеты-пулеметы из одинаковых спортивных сумок и с боем прорвались на второй этаж, убив трех человек и взяв в заложники 62 человека, включая министров нефтяной промышленности практически всех нефтедобывающих стран Земли.
Их лидер, красивый молодой человек в кожаной куртке и щегольски сдвинутом набок черном берете, только что опустошил пистолет в раненого ливийского экономиста. Затем он отложил оружие, стал раздавать сигареты и с доброй улыбкой смотрел на перепуганных пленников.
«С поразительным хладнокровием палач превратился в очаровательного хозяина», — пишет Уоррик, называя убийцу «террористическим конферансье, председательствующим на собственном триумфальном появлении».
«Я — знаменитый Карлос!» — объявил боевик. «Вы знаете, кто я».
Почти никто не знал, но это должно было быстро измениться. Опираясь на рассекреченные депеши ЦРУ, часы тайно записанных телефонных звонков из тюрьмы и редкую личную встречу с самим Карлосом в 2025 году, лауреат Пулитцеровской премии реконструирует, как пухлый венесуэльский плейбой превратился в «первого из породы международных супертеррористов, крупного масштаба внезаконника, чьи деяния охватили четыре континента», и как операция на мошонке в конце концов свела его в могилу.
Карлос добровольно назвал число своих жертв еще до того, как Уоррик успел об этом спросить. «Я лично убил 83 человека, — рассказал 75-летний заключенный автору за тюремным столом. — Еще тысяча погибла по моим приказам».
Какими бы ни были его революционные претензии, заключает Уоррик, «в глубине души Карлос был криминальным нарциссом», который «убивал, казалось бы, без чувств, часто бессмысленно».
Он родился под именем Ильич Рамирес Санчес в Венесуэле в 1949 году, будучи сыном богатого адвоката, настолько преданного коммунизму, что тот назвал трех своих сыновей в честь основателя Советского Союза Владимира Ильича Ленина. Ильичу досталось среднее имя, а его братья стали Владимиром и Лениным.
В июле 1970 года, спасаясь от исключения из колледжа, беременной подруги и разочарования родителей, 20-летний юноша неожиданно объявился в Бейруте и попросил принять его в Народный фронт освобождения Палестины (НФОП), на тот момент самую грозную террористическую группировку на Ближнем Востоке. На вопрос, как именно он намерен бороться с врагом, пухлый богатый парень выглядел озадаченным: «Оружием!» — заявил он. НФОП дал ему арабское кодовое имя Салим и отправил в иорданский тренировочный лагерь.
Новые боссы быстро обнаружили его уникальный дар. «Ильич Рамирес Санчес умел держаться так, будто ему принадлежит весь мир, — пишет Уоррик, — даже когда, как это будет позже, половина планеты словно гонялась за ним». Он щеголял через контрольно-пропускные пункты в плаще от Savile Row и галстуках Nina Ricci, распространяя «слабый запах детской присыпки, которой он привычно обливался после ванн», пряча при этом оружие и гранаты в квартирах многочисленных подруг, между которыми он балансировал в Лондоне и Париже.
Французские офицеры разведки, действуя по наводке его собственного захваченного связного, впервые узнали его имя в июне 1975 года. Они постучали в дверь прощальной вечеринки в Латинском квартале. Загнанный в угол Ильич вытащил пистолет и за секунды застрелил четырех человек, убив двух офицеров и предавшего его связного, после чего перемахнул через 12-футовую стену и спокойно зашагал мимо переполненных уличных кафе.
Полиция, перерыв его брошенный чемодан, обнаружила фальшивый перуанский паспорт на имя Карлоса Мартинеса.
Прозвище появилось благодаря прессе. Через несколько дней после стрельбы Барри Вудхемс, сожитель одной из бывших подруг Карлоса, открыл портфель, который Карлос оставил в их лондонской квартире. Внутри находились пистолеты, гранаты, гелигнит и список потенциальных целей. Вудхемс отнес его в редакцию The Guardian.
Репортер газеты отметил чисто для создания живописной атмосферы, что чемодан был спрятан рядом с книжным шкафом, на котором стоял триллер Фредерика Форсайта об убийце «День Шакала». Роман принадлежал соседу по квартире, и нет никаких доказательств того, что Карлос когда-либо читал его. Это было неважно.
«Всего за 24 часа британские таблоиды превратили незначительную деталь из статьи The Guardian в заголовок, а затем и в личность», — пишет Уоррик. «В образе Шакала Карлоса он мог стать гламурным антигероем, о котором давно мечтал».
Карлос счел это лестным. «Шакал — очень миленькое животное, знаете ли? — говорил он позже Софи Бонне, французской журналистке, которая четыре года навещала его в тюрьме. — Это хищник, но очень симпатичный».
Самое странное камео в книге приходится на середину 1970-х годов, когда Карлос исследовал ливанский горный курорт для реализации плана по похищению и выкупу членов баснословно богатого саудовского строительного клана. Среди отдыхающих, за которыми он присматривал, оказался долговязый подросток, отдыхавший с матерью — 17-летний Усама бен Ладен.
Рейд на ОПЕК, придуманный Муаммаром Каддафи в качестве мести своим конкурентам по ценообразованию на нефть, сделал Карлоса мировой знаменитостью. Австрия сдалась в течение нескольких часов, предоставив банде самолет DC-9 и безопасный проход в Алжир с десятками VIP-заложников на борту. Некоторые заложники просили у него автографы. Одной плачущей молодой секретарше Карлос проворковал: «Вы можете ехать домой. Вы слишком красивы, чтобы умирать».
Министры нефти Саудовской Аравии и Ирана, обреченные на казнь, вместо этого вышли из самолета живыми после того, за них заплатили выкуп. Карлос оценил сумму в 50 миллионов долларов и оставил себе большую ее часть, а вышедший в отставку израильский офицер разведки подтвердил Уоррику, что перевод был реальным.
Его босс остался не впечатлен. Вади Хаддад, грозный оперативный начальник НФОП, вызвал Карлоса на трибунал в Йемен за то, что тот пощадил министров и присвоил деньги. «Ты палач, а не кинозвезда!» — прогремел Хаддад и изгнал его.
Оставшись без присмотра, Карлос провел два десятилетия в качестве главного наемного убийцы террора, взрывая поезда и улицы ради ближневосточных диктаторов и живя в роскоши под государственной защитой в Восточном Берлине, Будапеште и Дамаске.
К 1994 году покровители исчезли, и Шакал скрывался в Хартуме, выпивая и ухаживая за женщинами в стране, которая публично отрицала его существование. ЦРУ нашло его при помощи крота внутри его собственной банды, разочарованного швейцарского боевика, получавшего 3 000 долларов в месяц под кодовым именем FDBONUS/1. Затем судьба преподнесла охотникам подарок.
Карлос, которому было 44 года, страдал от варикоцеле, «по сути, варикозного расширения вен мошонки», пишет Уоррик, и его молодая жена хотела ребенка. 13 августа 1994 года он лег в больницу Хартума для проведения операции. Врачи должны были ввести ему успокоительное, и «на несколько решающих часов, — пишет Уоррик, — Шакал Карлос перестал бы быть собой».
Несколько часов спустя одурманенный, безоружный, одетый лишь в пижаму и бинты, человек, который когда-то совершил побег на подаренном пассажирском самолете, был перенесен суданскими коммандос на ожидающий реактивный лайнер, в капюшоне и наручниках, и вывезен в Париж. Когда он понял, что приземлился во Франции, а не в Израиле или Саудовской Аравии, он почувствовал лишь облегчение.
«Я был так счастлив. Тюрьма — нет проблем», — рассказывал он Уоррику. «Я жив».
Три судебных процесса и три пожизненных заключения спустя заключенный № 11939 мотает срок в центральной тюрьме Пуасси под Парижем, где охранники приветствуют его возгласами «Мсье Карлос!», и, как пишет Уоррик, «старик все еще умеет эффектно появиться».