«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Խորհրդարանական ընտրություններում, մեծ հաշվով, կրած ֆիասկոյից հետո Նիկոլ Փաշինյանը որոշել է ՏԻՄ ընտրությունները թեժ ճակատամարտի վերածել եւ ամեն գնով հաղթանակ գրանցել համայնքներում:
Իսկ դրա համար առաջին հերթին հարկավոր է, որ համայնքներում ամենալավ թեկնածուներն իրենցով անեն, որ մոտակա ընտրություններին նման տխուր փաստի առջեւ չկանգնեն։ Այս նպատակով, ըստ որոշ տեղեկությունների, կառավարությունում մարզպետների հավաք է տեղի ունեցել։
Տարածքային իշխանիկների առջեւ գրեթե ուլտիմատում է դրվել, որ հիմիկվանից պատրաստվեն աշնանը սպասվող ընտրություններին ամեն գնով լավ թեկնածուների ընտրեն: Ասվել է, որ պարտվողները չեն ներվելու, ու մարզպետներն են ընտրությունների թիվ մեկ պատասխանատուն ուրիշների վրա չգցեն պարտության մեղքը։
Նշենք, որ աշնանը 4 տասնյակից ավելի խոշոր համայնքներում ընտրություններ են նշանակված, որոշ մարզպետների ճակատագիրը, ըստ էության, դրանց արդյունքներից է կախված։

Hraparak daily of Armenia writes as follows, in particular: After the fiasco, by and large, suffered in the parliamentary elections [on June 7], [PM] Nikol Pashinyan has decided to turn the [upcoming] LSG [i.e. local self-government] elections into a heated battle and register a victory in the communities at all costs.
And for this, first of all, it is necessary to own the best candidates in the communities to avoid facing such a sad fact in the upcoming [local] elections. For this purpose, according to some information, an assembly of provincial governors was held in the government.
Practically an ultimatum has been given to the regional little princes that they prepare from now for the [local] elections expected in the fall and elect good candidates at all costs. It was said [to them] that the losers will not be forgiven, and the provincial governors are the number one accountable for the elections, not to blame others for the defeat. Let us note that [local] elections are scheduled for more than 4 dozen large communities in the fall, the fate of some provincial governors essentially depends on their results.