Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարել է, որ երկրի տարածքից արդեն շուրջ 680 տոննա վառելիք է մատակարարվել Աբխազիա, հայտնում է «Գրուզիա-Online»-ը:
Նրա խոսքով՝ այս ծավալը լիովին բավարար է տարածաշրջանում վառելիքի սղության պատճառով առաջացած հումանիտար ճգնաժամը հաղթահարելու համար:
Կոբախիձեն տեղեկացրել է, որ առաջիկա օրերին նախատեսվում է լրացուցիչ խմբաքանակի ուղարկում, ինչը, նրա սպասմամբ, վերջնականապես կլուծի խնդիրը:
Վարչապետը նաև հերքել է ենթադրություններն այն մասին, թե վրացական մատակարարումները կարող են օգտագործվել Աբխազիայում տեղակայված ռուսական ռազմական ենթակառուցվածքները վառելիքով ապահովելու համար: Նրա գնահատմամբ՝ ուղարկված ծավալները չափազանց փոքր են, որպեսզի Ռուսաստանի համար որևէ էական նշանակություն ունենան:
«Ռազմաբազաները մշտական, ստացիոնար օբյեկտներ են և ունեն վառելիքի սեփական պաշարները», — ռուսական ռազմական կարիքների համար մատակարարումներն օգտագործելու ենթադրություններն անվանելով «բացարձակապես անլուրջ»։

Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что с территории страны в Абхазию уже поставлено около 680 тонн топлива, сообщает Грузия Online.
По его словам, этого объёма достаточно для преодоления гуманитарного кризиса, вызванного нехваткой топлива в регионе.
Кобахидзе сообщил, что в ближайшие дни планируется дополнительная поставка, которая, как он ожидает, позволит окончательно решить проблему.
Он также отверг предположения о том, что грузинские поставки могут использоваться для снабжения российской военной инфраструктуры в Абхазии. По его оценке, поставленные объёмы слишком малы, чтобы иметь существенное значение для России.
«Военные базы являются постоянными, стационарными объектами и имеют собственные запасы топлива», — заявил Кобахидзе, назвав предположения об использовании поставок для российских военных нужд «абсолютно несерьёзными».