ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի հետ:
Պաշտոնական հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ զրուցակիցները գոհունակությամբ ընդգծել են Հայաստան-Հնդկաստան հարաբերությունների զարգացման փաստը և կարևորել փոխգործակցությունը նոր մակարդակի բարձրացնելու ուղղությամբ համատեղ քայլերի իրականացումը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Նարենդրա Մոդին շեշտել են, որ Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամությունը միշտ ամուր է եղել և պատրաստակամություն հայտնել շարունակելու ջանքերը՝ այն էլ ավելի խորացնելու նպատակով:
Զրուցակիցները քննարկել են տնտեսության, տեխնոլոգիաների, առողջապահության ու դեղագործության, կրթության, ենթակառուցվածքների, ներդրումների և զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր:
Ընդգծվել է, որ բարձր մակարդակի փոխադարձ այցելությունների հետագա կազմակերպումը կօժանդակի գործընկերության խորացմանն ու համատեղ նոր ծրագրերի իրականացմանը:
Վարչապետ Փաշինյանը վերահաստատել է Հնդկաստանի վարչապետին հարմար ժամանակահատվածում Հայաստան այցելելու հրավերը և պատրաստակամություն հայտել նույնպես պատեհ առիթով այցելել Հնդկաստան։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային նշանակության այլ հարցերի շուրջ: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել TRIPP նախագծի իրականացման ընթացքին:
Հիշեցնենք, որ երկօրյա աշխատանքային այցով ՀՀ վարչապետը ժամանել է Ղրղզստանի Հանրապետություն:
Բիշքեկի միջազգային օդանավակայանում նրան դիմավորել է Ղրղզստանի Նախարարների կաբինետի նախագահի առաջին տեղակալ Դանիյար Ամանգելդիևը:
Վարչապետը Բիշքեկում կմասնակցի Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովի ՇՀԿ+ ձևաչափի հանդիպմանը և դրա շրջանակում կայանալիք միջոցառումներին:

В Бишкеке состоялась встреча премьер-министра Никола Пашиняна с премьер-министром Индии Нарендрой Моди.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе правительства республики, в ходе встречи собеседники с удовлетворением подчеркнули факт развития отношений между Арменией и Индией, а также отметили важность совместных шагов по выведению взаимодействия на новый уровень.
Пашинян и Моди подчеркнули, что дружба Армения - Индия всегда была прочной, выразив при этом готовность продолжить усилия с целью ее еще большего углубления.
Собеседники обсудили вопросы развития сотрудничества в сферах экономики, технологий, здравоохранения и фармацевтики, образования, инфраструктур, инвестиций и туризма.
Было подчеркнуто, что дальнейшая организация взаимных визитов на высоком уровне способствует углублению партнерства и реализации новых совместных программ.
Пашинян подтвердил приглашение премьер-министру Индии посетить Армению в удобное для него время и выразил готовность также при удобном случае посетить Индию.
Стороны также обменялись мнениями вокруг других вопросов регионального значения. В частности, был затронут ход реализации проекта TRIPP.
Напомним, что с двухдневным рабочим визитом премьер-министр Республики Армения прибыл в Кыргызскую Республику.
В международном аэропорту Бишкека его встретил первый заместитель председателя кабинета министров Кыргызстана Данияр Амангельдиев.
В Бишкеке премьер-министр примет участие во встрече в формате ШОС+ в рамках саммита Шанхайской организации сотрудничества, а также в мероприятиях, которые состоятся в его рамках.