Սահմանադրության փոփոխությունը և Տիգրանաշենի հանձնումը Փաշինյանի ծրագրի առաջին կետն են, իսկ հետո խոսք կգնա «արևմտյան Ադրբեջանի» մասին։ Այսպիսի անմխիթար ենթադրություն է արել «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Աննա Գրիգորյանը օգոստոսի 31-ի մամուլի ասուլիսում։
Նրա խոսքով՝ հանրապետության առջև կանգնած է աշխարհաքաղաքական շահերի բախման էպիկենտրոնի վերածվելու հեռանկարը։ «Սա նորություն չէ, բայց մենք կարող ենք ականատես լինել ավելի առարկայական դրսևորման»,- նշել է պատգամավորը՝ հավելելով, որ կրակին յուղ է լցրել ԵՄ-ին անդամակցության մեկնարկի մասին հռչակագրային օրենքի ընդունումը, ինչին զուգահեռ զգալիորեն աճել է ԵԱՏՄ շուկայից կախվածությունը։ «Որքան շատ են ԵՄ-ի հետ կապերի ամրապնդման մասին հայտարարությունները, այնքան մեծ է հակազդեցությունը ՌԴ-ից։ Որքան ավելի խորանա խնդիրը, այնքան կբարդանա իրավիճակը, և ոչ միայն տնտեսական ոլորտում»,- զգուշացրել է Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ Սահմանադրությունը և Տիգրանաշենը մոտակա սպառնալիքներն են։ «Փաշինյանը խոսում էր «Չորրորդ Հանրապետության» մասին, այսինքն՝ ամեն ինչ գնում է դեպի «արևմտյան Ադրբեջան», երբ հայկական բովանդակությամբ հանրապետությունը փոխարինվելու է ադրբեջանական բովանդակություն ունեցող հանրապետությամբ։ Այդ պատճառով Փաշինյանին պետք է չեզոքացնել ընդդիմախոսներին, իսկ ընդդիմությանն անհրաժեշտ է համախմբվել և միավորել ուժերը՝ հակազդելու համար»,- նշել է Գրիգորյանը։

Изменение Конституции и сдача Тигранашена – первый пункт в программе Пашиняна, дальше пойдет речь о «западном Азербайджане». Такое неутешительное предположение сделала руководитель фракции блока «Армения» Анна Григорян 31 августа на пресс-конференции.
По ее словам, перед республикой перспектива превращения в эпицентре столкновения геополитических интересов. «Это не новость но можем стать свидетелями боле предметного проявления»,-отметила депутат, добавив, что масло в огонь подлило принятие декларативного закона о начале членства в ЕС, параллельно чему существенно выросла зависимость от рынке ЕАЭС. «Чем больше заявлений об укреплении связей с ЕС, тем больше противодействие следует из РФ. Чем больше будет усугубляться проблема, тем больше усложнится ситуация и не только в экономической сфере»,- предостерегла Григорян.
По ее словам, Конституция и Тигранашен - это ближайшие угрозы. «Пашинян говорил о «Четвертой Респуьлике», то есть все идет к «западному Азербайджану», когда республика с армянским содержанием поменяется на республику с азербайджанским содержанием. Поэтому Пашиняну нужно нейтрализовать оппонентов, а оппозиции необходимо консолидироваться и объединить силы для противодействия, отметила Григорян.