Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ հարուցված գործն ունի աշխարհաքաղաքական բնույթ, իսկ նրա քրեական հետապնդումը կարող է կապված լինել իշխանությունների՝ հնարավոր քաղաքական ընդդիմախոսներին ճնշելու և Ադրբեջանին ու Թուրքիային հետագա զիջումներ ապահովելու փորձի հետ։ Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտարարել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, նախկին նախագահի որդի Լևոն Քոչարյանը։
Մեկնաբանելով հոր դեմ քրեական գործի ընթացքը՝ Քոչարյանը տեղի ունեցողն անվանել է «Աբսուրդի հավաքածու» և նշել, որ դրանում լիարժեք իրավական գործընթաց չի տեսնում։
«Ես համոզված եմ, որ այս գործն ունի աշխարհաքաղաքական բնույթ: Որովհետև քրեական գործ, որպես այդպիսին, չկա, իրավական գործընթաց չկա. սա ուղղակի աբսուրդի հավաքածու է: Չկան որևէ ապացույցներ, ոչինչ չկա, ամեն ինչ կառուցված է ինչ-որ ենթադրությունների վրա: Եվ, բացի այդ, այս գործը հարուցվել է Նիկոլ Փաշինյանի ցուցումով», — ասել է պատգամավորը:
Քոչարյանի խոսքով՝ իշխանությունների գործողությունները կարող են մի քանի նպատակ հետապնդել։ Նա նշել է, որ չի կարող ստույգ դատել վարչապետի շարժառիթների մասին, սակայն ենթադրել է, որ խնդիրներից մեկը իշխանությանը դիմադրություն ցույց տալու ունակ քաղաքական ուժերի չեզոքացումն է։
«Կարծում եմ՝ փորձում են ճնշել բոլոր հնարավոր օջախները, որոնք որևէ կերպ կարող են դիմադրություն ցույց տալ իրեն։ Նա պարզապես ուզում է մաքրել դաշտը, մնալ մենակ։ Իսկ ինչո՞ւ է ուզում դա անել․ որովհետև նա դեռ պետք է զիջումների գնա Ադրբեջանին, Թուրքիային։ Հնարավոր է՝ հորս կալանավորելով՝ նա նաև փորձում է այդպիսով դուր գալ Ալիևին», — հայտարարել է Քոչարյանը։
Պատգամավորն ուշադրություն է հրավիրել նաև Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորման վերաբերյալ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների արձագանքին՝ նշելով, որ դա, իր խոսքով, վկայում էր Ադրբեջանում տեղի ունեցածի նկատմամբ դրական վերաբերմունքի մասին։
«Ես չգիտեմ, հնարավոր է՝ դա արվել է հենց ադրբեջանցի ժողովրդին նման ուրախություն պարգևելու համար։ Եվ, կրկնում եմ, կարծում եմ՝ դա արվել է նաև նրա հետագա զիջումների դեմ հնարավոր դիմադրությունը կանխելու և լռեցնելու համար», — ասել է նա։
Քոչարյանն անդրադարձել է նաև Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարության առաջիկա շփումների հետ հոր քրեական հետապնդման հնարավոր կապին։ Նրա կարծիքով՝ հայկական իշխանությունների գործողությունները չեն վկայում դրական ուղղությամբ շարժվելու մասին։
«Ինչ վերաբերում է հանդիպմանը, կարծում եմ՝ եզրահանգումը մեկն է․ այս ամենը լավ տեղ չի տանում։ Այն քայլերը, որ ձեռնարկում է այս իշխանությունը, պարզապես անհասկանալի են ու անտրամաբանական, դրանք չեն բխում մեր ժողովրդի շահերից», — հայտարարել է պատգամավորը։
Անդրադառնալով Ռոբերտ Քոչարյանի առողջական վիճակի մասին հարցին՝ Լևոն Քոչարյանը հայտնել է, որ այցելել է հորը օգոստոսի 31-ին՝ նրա ծննդյան օրը։
«Հորս տեսակցել եմ նրա ծննդյան օրը՝ օգոստոսի 31-ին։ Նա շնորհակալություն էր հայտնում բոլորին շնորհավորանքների և ջերմ խոսքերի համար։ Ինչ վերաբերում է առողջությանը, նրան նախկինի պես բժշկական հսկողություն է անհրաժեշտ», — ասել է պատգամավորը։
Նա ընդգծել է, որ խոսքը բժշկական միջամտությունից հետո անհրաժեշտ հսկողության մասին է, այլ ոչ թե մի հիվանդության, որն իբր օգտագործվում է կալանքի հարցը լուծելու համար։
«Սրտի հետ կապված վիրահատություն է եղել, որից հետո առնվազն մեկ ամիս բժշկական հսկողություն է անհրաժեշտ։ Ահա թե ինչի մասին է խոսքը։ Սա այն դեպքը չէ, երբ մարդիկ հիշում են իրենց հիվանդությունների մասին, երբ կալանքի հարց է առաջանում։ Եկեք դա հստակ արձանագրենք», — հայտարարել է Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները, որքանով իրեն է հայտնի, սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ դեռևս չէին ստացել առաջին ատյանի դատարանի՝ խափանման միջոցի վերաբերյալ որոշումը։ Պատգամավորը նշել է, որ փաստաթուղթը ստանալուց հետո պաշտպանական կողմը կկարողանա համապատասխան բողոքներ ներկայացնել։
«Որքանով գիտեմ, առնվազն մինչև երեկ փաստաբանները դեռ չէին ստացել խափանման միջոցի վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշումը։ Այդ որոշման հիման վրա պետք է բողոքներ ներկայացվեն։ Կարծում եմ՝ հիմա նրանք պետք է ստանան այդ փաստաթղթերը, ինչից հետո կհետևի բողոքարկումը», — ասել է նա։
Քոչարյանն անդրադարձել է նաև դատարանի որոշմանը, ըստ որի պետք է չտրամադրել հանրությանը նիստերի նյութերը մինչև բոլոր վկաների հարցաքննության ավարտը։ Նրա խոսքով՝ նման որոշումն արտասովոր է թվում, քանի որ նախկինում գործով դատական նիստերը լուսաբանվում էին։
«Դա իսկապես տարօրինակ էր։ Գործը երկու տարուց ավելի է ինչ ձգվում է և նախկինում տեսանկարահանումը միշտ թույլատրվում էր։ Նախկինում չէին թույլատրում ուղիղ հեռարձակումները, իսկ հիմա փաստացի չեն թույլատրել անգամ նյութերի հրապարակումը մինչև բոլոր վկաների հարցաքննվելը», — ասել է պատգամավորը։
Նրա խոսքով՝ մինչ այդ պահը հարցաքննվել է շուրջ 15 վկա, և նման սահմանափակումներ չեն կիրառվել։ Քոչարյանը կարծում է, որ որոշումը կարող էր կապված լինել որոշ վկաների, մասնավորապես ոստիկանության աշխատակիցների ցուցմունքների բովանդակության հետ։
«Դատախազը միջնորդություն ներկայացրեց, և դատարանն այդքան հեշտ ու հանգիստ համաձայնեց դրա հետ։ Ինձ համար դա նույնպես անհասկանալի էր։ Կարծում եմ՝ պատճառն այն է, որ վկաների, հատկապես ոստիկանների այդ հարցաքննությունները շատերի մոտ նույնիսկ ծիծաղ են առաջացնում, որովհետև մենք այնքան անհեթեթ բաներ ենք լսում։ Հնարավոր է՝ հենց այդ պատճառով չեն ուզում, որ հանրությունն ավելի լավ տեսնի այս ամբողջ աբսուրդը», — հայտարարել է պատգամավորը։

Дело против второго президента Армении Роберта Кочаряна имеет геополитический характер, а его уголовное преследование может быть связано с попыткой властей подавить потенциальных политических оппонентов и обеспечить возможность дальнейших уступок Азербайджану и Турции. Об этом заявил депутат парламентской фракции «Армения» Левон Кочарян, сын бывшего президента республики, в беседе с журналистами.
Комментируя ход уголовного дела против отца, Кочарян назвал происходящее «собранием абсурда» и заявил, что не видит в нем полноценного правового процесса.
«Я убежден, что это дело имеет геополитический характер. Потому что уголовного дела, как такового, нет, юридического процесса нет — это просто собрание абсурдов. Нет никаких доказательств, ничего, все строится на каких-то предположениях. И, кроме того, это дело, очень прямо скажем, возбуждено по указанию Никола Пашиняна», — сказал депутат.
По словам Кочаряна, у действий властей может быть несколько целей. Он отметил, что не может достоверно судить о мотивах премьер-министра, однако предположил, что одной из задач является устранение политических сил, способных оказать сопротивление власти.
«Я думаю, что пытаются подавить все возможные очаги, которые каким-либо образом могут оказать ему сопротивление. Он просто хочет расчистить поле, остаться один. А зачем он хочет это сделать? Потому что ему еще предстоит идти на уступки Азербайджану, Турции. Возможно, арестовав моего отца, он также пытается таким образом понравиться Алиеву», — заявил Кочарян.
Депутат обратил внимание и на реакцию азербайджанских СМИ на арест Роберта Кочаряна, отметив, что она, по его словам, свидетельствовала о позитивном отношении к произошедшему в Азербайджане.
«Я не знаю, возможно, это было сделано именно для того, чтобы подарить такую радость азербайджанскому народу. И, повторюсь, я думаю, что это также сделано для того, чтобы предотвратить и заставить замолчать возможное сопротивление его дальнейшим уступкам», — сказал он.
Кочарян также прокомментировал возможную связь уголовного преследования отца с предстоящими контактами руководства Армении и России. По его мнению, действия армянских властей не свидетельствуют о движении в позитивном направлении.
«Что касается встречи, думаю, вывод один: все это ни к чему хорошему не идет. Те шаги, которые предпринимает эта власть, просто непонятны и нелогичны, они не отвечают интересам нашего народа», — заявил депутат.
Отвечая на вопрос о состоянии здоровья Роберта Кочаряна, Левон Кочарян сообщил, что посетил отца 31 августа, в день его рождения.
«Я виделся с отцом в день его рождения, 31 августа. Он благодарил всех за поздравления и теплые слова. Что касается здоровья, ему по-прежнему необходимо медицинское наблюдение», — сказал депутат.
Он подчеркнул, что речь идет о необходимости наблюдения после медицинского вмешательства, а не о заболевании, которое якобы используется для решения вопроса об аресте.
«Была операция, связанная с сердцем, после нее как минимум месяц необходимо медицинское наблюдение. Вот о чем идет речь. Это не тот случай, когда люди вспоминают о своих болезнях, когда возникает вопрос об аресте. Давайте это четко зафиксируем», — заявил Кочарян.
По его словам, адвокаты Роберта Кочаряна, насколько ему известно, по состоянию на 1 сентября еще не получили решение суда первой инстанции о мере пресечения. Депутат отметил, что после получения документа защита сможет подать соответствующие жалобы.
«Насколько я знаю, по крайней мере до вчерашнего дня, адвокаты еще не получили решение суда первой инстанции о мере пресечения. На основании этого решения должны быть поданы жалобы. Думаю, сейчас они должны получить эти документы, после чего последует обжалование», — сказал он.
Кочарян также высказался о решении суда не предоставлять общественности материалы заседаний до завершения допросов всех свидетелей. По его словам, подобное решение выглядит необычным, поскольку ранее судебные заседания по делу освещались.
«Это действительно было странно. Дело идет уже почти два года, немного больше, и раньше съемка всегда разрешалась. Ранее не разрешали прямые трансляции, а теперь фактически не разрешили даже публиковать материалы до того, как будут допрошены все свидетели», — сказал депутат.
По его словам, до этого момента были допрошены около 15 свидетелей и подобных ограничений не вводилось. Кочарян считает, что решение могло быть связано с содержанием показаний некоторых свидетелей, в частности сотрудников полиции.
«Прокурор внес ходатайство, и суд так легко и спокойно с ним согласился. Для меня это тоже было непонятно. Думаю, причина в том, что эти допросы свидетелей, особенно полицейских, у многих даже вызывают смех, потому что мы слышим настолько нелепые вещи. Возможно, именно поэтому не хотят, чтобы общественность лучше увидела весь этот абсурд», — заявил депутат.