Իրանցի հաքերները վերջին շաբաթներին փորձել են գրոհել ոչ միայն ԱՄՆ ջրամատակարարման համակարգերը, այլև երկրի հեռահաղորդակցության և էներգետիկ ենթակառուցվածքները, հայտնում է NBC News-ը՝ հղում անելով կիբեռսպառնալիքների վերաբերյալ կառավարական և ոլորտային տվյալներին հասանելիություն ունեցող չորս աղբյուրների:
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ հարձակումներն ուղղված են եղել համացանցին միացված ավտոմատացված համակարգերի դեմ: Առայժմ այդ փորձերը չեն հանգեցրել հաջողված կոտրումների կամ ենթակառուցվածքների աշխատանքի լուրջ խաթարումների:
Միևնույն ժամանակ, իրանական կիբեռգործողությունների հետ կապ ունեցող Telegram-յան «APT IRAN» ալիքը սպառնացել է հարվածել ամերիկյան ենթակառուցվածքներին:
«Շուտով Միացյալ Նահանգները ականատես կլինեն անսպասելի և կրիտիկական իրադարձությունների էներգետիկայի, ջրամատակարարման և հեռահաղորդակցության ոլորտներում», — հայտարարել է ալիքը՝ չներկայացնելով ԱՄՆ-ի դեմ որևէ գործողության հաջող իրականացման ապացույցներ:
Անցյալ ամիս Հետաքննությունների դաշնային բյուրոն (ՀԴԲ) հայտնել էր առնվազն յոթ նահանգներում համայնքային ջրամատակարարման համակարգերի դեմ իրականացված կիբեռհարձակումների հետաքննության մասին: Ավելի վաղ NBC News-ը հաղորդել էր, որ այդ գրոհների ամենահավանական կազմակերպիչները եղել են իրանցի հաքերները: Դրանք չեն հանգեցրել համակարգերի աշխատանքի լուրջ խափանումների կամ ջրի աղտոտման:
Կիբեռանվտանգության ամերիկացի մասնագետները նույնպես զգուշացրել էին, որ իրանցի հաքերները փորձում են հասանելիություն ստանալ համացանցին միացված արդյունաբերական կառավարման համակարգերին: Կրիտիկական ենթակառուցվածքների օբյեկտների օպերատորներին խորհուրդ էր տրվել ուժեղացնել դրանց պաշտպանությունը:
NBC News-ի տվյալներով՝ վերջին փորձերը տեխնիկապես համեմատաբար պարզ են եղել, սակայն դրանք դեռևս սպառնալիք են ներկայացնում, քանի որ ենթակառուցվածքների որոշ օպերատորներ օգտագործում են համացանցին միացված բազային սարքավորումները:
ԱՄՆ Կիբեռանվտանգության և ենթակառուցվածքների պաշտպանության գործակալությունը (CISA) չի պատասխանել հեռուստաալիքի մեկնաբանության հարցմանը: Սպիտակ տունը հարցերն ուղղել է ՀԴԲ-ին, որտեղ նույնպես հրաժարվել են մեկնաբանել իրավիճակը: ԿՀՎ-ն զերծ է մնացել մեկնաբանություններից:

Иранские хакеры в последние недели пытались атаковать не только системы водоснабжения США, но и телекоммуникационную и энергетическую инфраструктуру страны, сообщает NBC News со ссылкой на четырех источников, имеющих доступ к данным правительства и отраслевых структур о киберугрозах.
По данным телеканала, атаки были направлены на подключенные к интернету автоматизированные системы. Пока попытки не привели к успешному взлому или серьезным нарушениям работы инфраструктуры.
Одновременно Telegram-канал APT IRAN, позиционирующий себя как площадка, связанная с иранскими кибероперациями, пригрозил атаками на американскую инфраструктуру.
«Скоро Соединенные Штаты станут свидетелями неожиданных и критических событий в энергетической, водной и телекоммуникационной отраслях», — заявил канал, не представив доказательств успешного проведения каких-либо операций против США.
В прошлом месяце ФБР сообщило о расследовании кибератак на муниципальные системы водоснабжения как минимум в семи штатах. Ранее NBC News сообщал, что наиболее вероятными организаторами этих атак были иранские хакеры. Они не привели к серьезным перебоям в работе систем или загрязнению воды.
Американские специалисты по кибербезопасности также предупреждали, что иранские хакеры пытаются получить доступ к подключенным к интернету промышленным системам управления. Операторам объектов критической инфраструктуры рекомендовали усилить их защиту.
По данным NBC News, последние попытки были технически относительно простыми, однако они по-прежнему создают угрозу, поскольку некоторые операторы инфраструктуры используют базовое оборудование с подключением к интернету.
Агентство по кибербезопасности и безопасности инфраструктуры США (CISA) не ответило на запрос телеканала о комментарии. Белый дом направил вопросы в ФБР, которое также не стало комментировать ситуацию. ЦРУ отказалось от комментариев.