2026 թվականի մայիսից օգոստոս ընկած ժամանակահատվածում Ֆրանսիայի տարբեր շրջաններում ավելի քան 80 մարդ վարակվել է սալմոնելայով, իսկ վարակի աղբյուրը դարձել են դդմի սերմերը, ասվում է հանրապետության առողջապահության և գյուղատնտեսության նախարարությունների համատեղ հայտարարության մեջ։
«Հետաքննությունը… ցույց է տալիս, որ վարակի աղբյուրը եղել են դդմի սերմերը, որոնք մատակարարվել են Լո և Գարոն դեպարտամենտի վերամշակող ձեռնարկության կողմից… Ֆրանսիայի առողջապահության նախարարությունը… հայտնաբերել է Salmonella Enteritidis-ի գենոմային խումբ, որին այսօրվա դրությամբ պատկանում է նույն շտամով վարակման 81 դեպք», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Գերատեսչությունների հայտարարության համաձայն, շտամները հայտնաբերվել են հիվանդների մոտ մայիսի 3-ից օգոստոսի 12-ը։ Հետաքննության ընթացքում Ֆրանսիայի առողջապահության նախարարությունը հարցում է անցկացրել հիվանդների մի մասի շրջանում՝ պարզելու, թե ինչ մթերքներ, երբ և որտեղ են նրանք օգտագործել։ Հարցվածներից վեցը հոսպիտալացվել են, երկուսը վարակի պատճառով դիմել են շտապ օգնության բաժանմունք։ Այս պահին բոլոր պացիենտներն ապաքինվել են և վերադարձել տուն։
Լո և Գարոն դեպարտամենտի բնակչության պաշտպանության վարչությունը ստուգում է անցկացրել սերմերի վերամշակող ձեռնարկությունում, սակայն մինչև այս պահը աղտոտման աղբյուրը չի հաջողվել պարզել։ Ձեռնարկության ղեկավարությունն ինքը, չսպասելով ստուգման ավարտին, սկսել է իր արտադրանքի հետկանչը առևտրային ցանցերից։ Գերատեսչություններն իրենց հայտարարության մեջ նշել են, որ հետկանչման ենթակա են ոչ միայն չփաթեթավորված դդմի սերմերը, այլև այն խառնուրդները, որոնց բաղադրության մեջ դրանք ներառված են։

An outbreak of salmonella related to a batch of pumpkin seeds infected 81 people, hospitalizing six, in several French regions between May and August, the Health and Agriculture ministries said in a joint statement on Friday.
"The investigation ... shows that the source of the infection was pumpkin seeds supplied by a processing plant in the department of Lot-et-Garonne... The French health ministry ... has identified a genomic group of Salmonella Enteritidis, which to date has 81 cases of infection with the same strain," the statement said.
According to the statement from the aforesaid ministries, the strains were found in patients between May 3 and August 12. During the investigation, the French Ministry of Health surveyed a number of patients to find out what products they had consumed, when, and where.
Six of those surveyed were hospitalized, two went to the emergency room due to the infection. At the moment, all patients have recovered and returned home. The civil protection department of the Lot-et-Garonne department conducted an inspection of the aforementioned seed processing plant, but so far it has not been possible to identify the source of the contamination.
The management of the enterprise itself, without waiting for the completion of the inspection, has begun a recall of its products from retail chains. The Health and Agriculture ministries noted in their statement that not only unpackaged pumpkin seeds are subject to recall, but also mixtures in the composition of which they are included.