Մոտ 140 միգրանտ մեկ փչովի նավակով հասել է Լա Մանշում բրիտանական ջրեր և փրկվել է բրիտանական RNLI փրկարար ծառայության երկու նավակների կողմից, հայտնում է BBC News-ը։
Նավակը գիշերը դուրս է եկել Նորմանդիայի ափերից, իսկ դրա ուղևորները օգնություն են խնդրել արդեն բրիտանական ջրերում։
Նավակը հայտնաբերվել է Սենի ծոցից արևմուտք։ Ֆրանսիական փրկարար ծառայությունները շուրջ 10 ժամ հետևել են դրան՝ պատրաստ լինելով օգնություն ցուցաբերել վտանգի դեպքում, սակայն չեն փորձել կանգնեցնել նավը ջրի վրա, քանի որ նման գործողությունը համարել են ոչ անվտանգ։ Այն բանից հետո, երբ նավակը մտել է բրիտանական ջրեր, նրան դիմավորել են Բեմբրիջից և Յարմութից ժամանած փրկարար նավերը։
Մեկնարկի վայրը անսովոր է եղել. նավակը ծով է դուրս եկել Կալեի շրջանից մոտ 170 մղոն (մոտ 275 կմ) հեռավորությունից, որտեղից ավանդաբար սկսվում է նման անցումների մեծ մասը։ Վերջին տարիներին ֆրանսիական իշխանությունները արձանագրում են միգրանտների՝ Նորմանդիայի ափերից Մեծ Բրիտանիա ուղևորվելու ավելի ու ավելի շատ փորձեր։
Այս դեպքը տեղի է ունեցել Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Էնդի Բերնհեմի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հանդիպումից ընդամենը մի քանի օր անց, որի ընթացքում կողմերը պայմանավորվել են ակտիվացնել Լա Մանշով անօրինական անցումների դեմ պայքարի համատեղ ջանքերը։ Ֆրանսիական լողափեր լրացուցիչ ուղարկվել է 45 ոստիկան՝ հատուկ խմբի կազմում, որը պետք է հակազդի փոխադրողների նոր մարտավարությանը։
Մաքսանենգները գնալով ավելի հաճախ են օգտագործում, այսպես կոչված, «մեգա-նավակներ»՝ ավելի մեծ նավեր, որոնցում զգալիորեն ավելի շատ մարդ է տեղավորվում։ Օգոստոսին Լա Մանշն անցել է ռեկորդային՝ 230 ուղևորով նավակ։ Միևնույն ժամանակ, ամռան ամիսներին փոքր նավերով անցումների ընդհանուր թիվը նվազել է մինչև 2019 թվականից ի վեր ամենացածր մակարդակը։
Բրիտանական կառավարության տվյալներով, 2026 թվականի հունվարի 1-ից սեպտեմբերի 1-ը փոքր նավակներով Լա Մանշն անցել է 16 513 մարդ։ Լոնդոնում կարծում են, որ Կալեի շրջանում վերահսկողության ուժեղացումը ստիպել է մաքսանենգներին փոխել երթուղիներն ու օգտագործել ավելի մեծ նավեր, որպեսզի մեկ փորձով ավելի շատ մարդ տեղափոխեն։
Բրիտանիայի ՆԳ նախարարությունը հայտարարել է, որ ընտրություններից ի վեր համատեղ միջոցները թույլ են տվել կանխել անցման ավելի քան 48 հազար փորձ և առգրավել մոտ 1,1 հազար նավակ ու շարժիչ։ Միևնույն ժամանակ իշխանությունները ընդունում են վերահսկողության հետագա ուժեղացման անհրաժեշտությունը և հույս են դնում Ֆրանսիայի հետ ավելի սերտ համագործակցության վրա։

Около 140 мигрантов на одной надувной лодке добрались до британских вод в Ла-Манше и были спасены двумя катерами британской спасательной службы RNLI, сообщает BBC News.
Лодка отправилась ночью от побережья Нормандии, а ее пассажиры запросили помощь уже в британских водах.
Лодку обнаружили к западу от бухты Сены. Французские спасательные службы около 10 часов следили за ней, готовясь оказать помощь в случае опасности, однако не стали останавливать судно на воде, поскольку сочли такую операцию небезопасной. После того как лодка вошла в британские воды, ее встретили спасательные суда из Бембриджа и Ярмута.
Место отправления оказалось необычным: лодка вышла в море примерно в 170 милях (около 275 км) от района Кале, откуда традиционно начинается большинство подобных переправ. Французские власти в последние годы фиксируют все больше попыток мигрантов отправиться в Великобританию с побережья Нормандии.
Нынешний случай произошел всего через несколько дней после встречи премьер-министра Великобритании Энди Бернхэма и президента Франции Эммануэля Макрона, на которой стороны договорились активизировать совместные усилия по борьбе с нелегальными переправами через Ла-Манш. На французские пляжи дополнительно направлены 45 полицейских в составе специальной группы, которая должна противодействовать новой тактике перевозчиков.
Контрабандисты все чаще используют так называемые «мега-лодки» — более крупные суда, на которые помещается значительно больше людей. В августе Ла-Манш пересекла лодка с рекордными 230 пассажирами. При этом общее число переправ небольшими судами в летние месяцы снизилось до минимума с 2019 года.
По данным британского правительства, с 1 января по 1 сентября 2026 года Ла-Манш на небольших лодках пересекли 16 513 человек. В Лондоне считают, что усиление контроля в районе Кале заставило контрабандистов менять маршруты и использовать более крупные суда, чтобы перевозить больше людей за одну попытку.
Британский МВД заявило, что с момента выборов совместные меры позволили предотвратить более 48 тыс. попыток переправы и конфисковать около 1,1 тыс. лодок и двигателей. В то же время власти признают необходимость дальнейшего усиления контроля и рассчитывают на более тесное сотрудничество с Францией.