«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանը առաջիկա ամիսներին և տարվա ընթացքում Հայաստանում ու երկրի շուրջ լուրջ զարգացումներ է կանխատեսում։
Սեպտեմբերի 8-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ, անդրադառնալով Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցչի երեկվա հայտարարությանը, ըստ որի՝ մինչև 2029 թվականը ՀՀ-ի և ԵՄ-ի միջև առանց վիզայի ռեժիմի սահմանումը քիչ հավանական է (այն դեպքում, երբ կառավարության ծրագրով նախատեսվում է մինչև այդ ժամկետն ունենալ առանց վիզայի ռեժիմ), Խամոյանը նշել է, թե ուրախ է, որ եվրոպացի պաշտոնյաներն ուղղակիորեն ջրի երես են հանում Նիկոլ Փաշինյանի սուտը։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանը առաջիկա 10-20 տարում ԵՄ անդամ չի դառնա։ Պատգամավորը կեղծիք է որակում հավաստիացումները, թե մինչև սահմանված ժամկետը վիզաների ազատականացումը իրականություն կդառնա, և քաղաքացիները կկարողանան առանց վիզայի ճամփորդել։ «Մեր հայրենակիցները հաճախ են նույնացնում առանց վիզայի ռեժիմն ու ԵՄ անդամակցությունը»,- նշել է Խամոյանը՝ հավելելով, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը Փաշինյանը փորձել է մանևրել՝ հավաստիացնելով, թե իբր հանուն Ռուսաստանի ու Պուտինի է օրենքն ընդունել, այլապես հանրաքվե կանցկացվեր։
Պատգամավորի համոզմամբ՝ Անկախության հռչակագրի, նոր Սահմանադրության ընդունման և Տիգրանաշենի (որին Փաշինյանն ընտրություններից հետո տվեց ադրբեջանական «Քյառքի» անվանումը) շուրջ Հայաստանին բավականին լուրջ զարգացումներ են սպասվում։ Խամոյանի կարծիքով՝ առաջիկա 2-3 ամսում լուրջ զարգացումներ կլինեն նաև հայ-ռուսական հարաբերություններում։ «ԵԱՏՄ գծով պետք է նորությունների սպասել․ այս իրավիճակը, ինչպես փաստում են Պուտինի խոսքերը, չի կարող երկար շարունակվել։ ՀԱՊԿ-ի առնչությամբ տևական ժամանակ անորոշություն է տիրում․ պարզ չէ՝ Հայաստանը դուրս է գալի՞ս, թե՞ նրան հեռացնում են։ Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է ժամանակ ձգել, որպեսզի ԵԱՏՄ-ում կրկնի ՀԱՊԿ-ի սցենարը՝ պահպանելով անորոշությունն ու փորձելով արտահանման ուղղությունը վերակողմնորոշել դեպի ԵՄ»,- նշել է պատգամավորը։
Նա հավելել է, որ կարևոր իրադարձությունների կարելի է սպասել առաջիկա ամիսներին և տարվա ընթացքում։ Քանի որ Փաշինյանը գիտի, որ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը դիմադրություն է ցույց տալու նման քաղաքականությանը, որոշել է կալանավորել նրան, սակայն Քոչարյանը բանտից ևս գլխավորելու է դիմադրությունը։ «Մենք համաձայն չենք այն օրակարգին, որը Փաշինյանը առաջ է մղում Ալիևի հետ համատեղ։ Նման նպատակներն անընդունելի են մեր և հայ ժողովրդի համար»,- ընդգծել է Խամոյանը։

Agnesa Khamoyan, a member of the opposition “Armenia” Faction in parliament, predicts major developments in and around Armenia in the coming months and year.
During Tuesday’s press conference, referring to Monday’s statement by the European Commission spokesperson, according to which the establishment of a visa-free regime between Armenia and the EU by 2029 is unlikely—in the case when the Armenian government’s program envisages having a visa-free regime by that date, Khamoyan noted that she is glad that European officials are directly exposing the lies of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
According to her, Armenia will not become a member of the EU in the next 10-20 years. The opposition MP said the assurances that visa liberalization will become a reality by the specified timeframe and Armenian citizens will be able to travel to EU countries without a visa are a lie.
“Our compatriots often equate the visa-free regime with EU membership,” Khamoyan noted, adding that during his recent meeting with Russian President Vladimir Putin, Pashinyan had tried to maneuver, assuring that the law on Armenia’s rapprochement with the EU was adopted for the sake of Russia and Putin, otherwise a referendum would have been held in that regard.
As per the opposition lawmaker, quite major developments are expected in Armenia regarding the Declaration of Independence of the country, the adoption of a new constitution, and the enclave of Tigranashen village—which Pashinyan gave the Azerbaijani name “Kyarki” after the parliamentary elections on June 7.
According to Khamoyan, major developments will also occur in Armenian-Russian relations in the next 2-3 months.
“There is a need to wait for news on the EAEU. This situation, as evidenced by Putin’s words, cannot continue for long. There is uncertainty regarding the CSTO for a long time. It is not clear whether Armenia is leaving [it] or being expelled [from it]. Nikol Pashinyan is trying to buy time to repeat the CSTO scenario in the EAEU, maintaining uncertainty and trying to reorient the direction of [Armenia’s] exports towards the EU,” the opposition MP noted.
She added that important events can be expected in the coming months and during the year. Since Pashinyan knows that second president of Armenia Robert Kocharyan will resist such a policy, he has decided to have him arrested—but Kocharyan will lead the resistance from prison, too.
“We do not agree with the agenda that Pashinyan is promoting together with [Azerbaijani President Ilham] Aliyev. Such objectives are unacceptable to us and the Armenian people,” Khamoyan added.