«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանը առաջիկա ամիսներին և տարվա ընթացքում Հայաստանում ու երկրի շուրջ լուրջ զարգացումներ է կանխատեսում։
Սեպտեմբերի 8-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ, անդրադառնալով Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցչի երեկվա հայտարարությանը, ըստ որի՝ մինչև 2029 թվականը ՀՀ-ի և ԵՄ-ի միջև առանց վիզայի ռեժիմի սահմանումը քիչ հավանական է (այն դեպքում, երբ կառավարության ծրագրով նախատեսվում է մինչև այդ ժամկետն ունենալ առանց վիզայի ռեժիմ), Խամոյանը նշել է, թե ուրախ է, որ եվրոպացի պաշտոնյաներն ուղղակիորեն ջրի երես են հանում Նիկոլ Փաշինյանի սուտը։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանը առաջիկա 10-20 տարում ԵՄ անդամ չի դառնա։ Պատգամավորը կեղծիք է որակում հավաստիացումները, թե մինչև սահմանված ժամկետը վիզաների ազատականացումը իրականություն կդառնա, և քաղաքացիները կկարողանան առանց վիզայի ճամփորդել։ «Մեր հայրենակիցները հաճախ են նույնացնում առանց վիզայի ռեժիմն ու ԵՄ անդամակցությունը»,- նշել է Խամոյանը՝ հավելելով, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը Փաշինյանը փորձել է մանևրել՝ հավաստիացնելով, թե իբր հանուն Ռուսաստանի ու Պուտինի է օրենքն ընդունել, այլապես հանրաքվե կանցկացվեր։
Պատգամավորի համոզմամբ՝ Անկախության հռչակագրի, նոր Սահմանադրության ընդունման և Տիգրանաշենի (որին Փաշինյանն ընտրություններից հետո տվեց ադրբեջանական «Քյառքի» անվանումը) շուրջ Հայաստանին բավականին լուրջ զարգացումներ են սպասվում։ Խամոյանի կարծիքով՝ առաջիկա 2-3 ամսում լուրջ զարգացումներ կլինեն նաև հայ-ռուսական հարաբերություններում։ «ԵԱՏՄ գծով պետք է նորությունների սպասել․ այս իրավիճակը, ինչպես փաստում են Պուտինի խոսքերը, չի կարող երկար շարունակվել։ ՀԱՊԿ-ի առնչությամբ տևական ժամանակ անորոշություն է տիրում․ պարզ չէ՝ Հայաստանը դուրս է գալի՞ս, թե՞ նրան հեռացնում են։ Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է ժամանակ ձգել, որպեսզի ԵԱՏՄ-ում կրկնի ՀԱՊԿ-ի սցենարը՝ պահպանելով անորոշությունն ու փորձելով արտահանման ուղղությունը վերակողմնորոշել դեպի ԵՄ»,- նշել է պատգամավորը։
Նա հավելել է, որ կարևոր իրադարձությունների կարելի է սպասել առաջիկա ամիսներին և տարվա ընթացքում։ Քանի որ Փաշինյանը գիտի, որ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը դիմադրություն է ցույց տալու նման քաղաքականությանը, որոշել է կալանավորել նրան, սակայն Քոչարյանը բանտից ևս գլխավորելու է դիմադրությունը։ «Մենք համաձայն չենք այն օրակարգին, որը Փաշինյանը առաջ է մղում Ալիևի հետ համատեղ։ Նման նպատակներն անընդունելի են մեր և հայ ժողովրդի համար»,- ընդգծել է Խամոյանը։

Депутат от блока «Армения» Агнеса Хамоян прогнозирует серьезные события в и вокруг Армении в течение ближайших месяцев и года.
На пресс-конференции 8 сентября: комментируя вчерашнее заявление представителя Еврокомиссии о маловероятности безвизового режима между Раи ЕС до 2029 г, при том, что в программе правительства страны к этой дате планируется иметь безвизовый режим, Хамоян отметила, что рада тому, что еврочиновники сами выявляют ложь Никола Пашиняна. По ее словам, Армения не станет членом ЕС в ближайшие 10-20 лет. Депутат считает ложью уверения в том, что визовый режим доведут до ума к указанному сроку и граждане будут путешествовать без виз. «Наши люди часто ассоциируют безвизовый режим и членство», - заметила Хамоян, добавив, что на встрече с президентом РФ Путиным Пашинян пытался маневрировать, уверяя, будто ради РФ и Путина провел закон, иначе был бы референдум.
Депутат считает очевидным, что Армению ожидают очень серьезные развития в связи с принятием новой Конституцией и Тигранашеном, который Пашинян после выборов назвал азербайджанским топонимом «Кярки». По ее мнению, в течение 2-3 месяцев будут серьезные развития в отношениях Армении и РФ. «По части ЕАЭС надо ждать новостей. Эта ситуация, как показывают слова Путина, не может долго продолжаться. С ОДКБ длительное время царит неопределенность, непонятно, выходит Армения или ее исключают. Никол Пашинян пытается тянуть время, чтобы повторить в ЕАЭС ситуацию с ОДКБ, сохраняя неопределенность и пытаясь изменить направление экспорта в ЕС», - отметила депутат.
Она добавила, что важных событий можно ждать в течение ближайших месяцев и года. Поскольку Пашинян знает, что второй президент Роберт Кочарян будет оказывать сопротивление подобной политике, решил арестовать его, но Кочарян и из тюрьмы возглавит сопротивление. «Мы не согласимся с повесткой, которую продвигает Пашинян совместно с Алиевым. Подобные цели неприемлемы для нас и армянского народа», - подчеркнула Хамоян.