«Հուշագրի ստորագրման պայմանավորվածությունների մեջ եղել է նաեւ այն, որ ստորագրող քաղաքական ուժերից որեւէ մեկը, եթե չցանկանա պաշտպանել այդ հուշագիրը, պետք է հայտարարությամբ հանդես գա: Առայժմ այդ երեք ուժերից ոչ մեկը նման հայտարարությամբ հանդես չի եկել»,- «168 ժամ» թերթի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ՀՀԿ փոխնախագահ Գալուստ Սահակյանը` անդրադառնալով 2011թ. փետրվարի 17-ին ՀՀԿ-ի, ԲՀԿ-ի եւ ՕԵԿ-ի կողմից ստորագրված կոալիցիոն հուշագրին:
«Հիշեցնենք, որ հուշագրի պայմաններից էր 2013թ. նախագահական ընտրություններում Սերժ Սարգսյան թեկնածությունը պաշտպանելը: Սակայն դրանից հետո ԲՀԿ-ն չի հստակեցնում, թե իր այդ խստումն ուժի մե՞ջ է, թե՞ ոչ: «Իհարկե, եթե հակառակ հայտարարություն չի եղել, բնականաբար, ուժի մեջ է»,- ասել է Գ. Սահակյանը: Եվ քանի որ ԲՀԿ-ն 2011թ. կոալիցիոն հայտարարությամբ խոստացել է պաշտպանել գործող նախագահի թեկնածությունը եւ մինչ այժմ հակառակ  հայտարարություն չի արել, դա նշանակում է, որ 2013-ին այդ թեկնածուն Ս. Սարգսյա՞նն է»,- գրում է «168 ժամը»:

YEREVAN. – “One of the arrangements reached when signing the memorandum also was that if any one of the signatory political forces did not wish to support this memorandum, they must make a [respective] statement,” ruling Republican Party of Armenia (RPA) Vice Chairman Galust Sahakyan told 168 Zham daily, reflecting on the coalition memorandum signed on February 17, 2011 by RPA, Prosperous Armenia Party (PAP), and Orinats Yerkir (Rule of Law) Party.
“To note, supporting the candidacy of [incumbent President] Serzh Sargsyan in the 2013 presidential elections was one of the memorandum terms. But since then the PAP does not clarify whether or not its pledge is still valid.
‘Certainly [it is]; if there is no statement to the contrary, it is naturally valid,’ said Sahakyan.
And, since with the 2011 coalition statement the PAP promised to support the serving President’s candidacy and it has not yet made a statement to the contrary, does this mean in 2013 that candidate is [Serzh] Sargsyan?”, 168 Zham writes.