Հայաստանի ոստիկանությունը հերքել է ոստիկանության Երեւանի վարչության պետ Ներսես Նազարյանի պաշտոնանկության լուրը:
Հերթական հերքումը եղել է այսօր` հուլիսի 20-ին ոստիկանապետի եւ վարչությունների պետերի մասնակցությամբ մամուլի ասուլիսին:
Նշենք, որ մամուլի ասուլիսից առաջ կայացել է ոստիկանության կոլեգիայի նիստը: Հարցին, թե Նազարյանի բացակայությունն ասուլիսին չի՞ նշանակում արդյոք, որ այսոհետ նա լիազորված չէ պատասխանել հարցերին, ոստիկանության լրատվության վարչության պետ Աշոտ Ահարոնյանը պատասխանել է, թե Նազարյանն այսօրվանից արձակուրդի մեջ է:
Հարցին,թ ե կվերադառնա՞ արդյոք արձակուրդից, Ահարոնյանը հավաստիացրել է, որ «անպայման վերադառնալու է» եւ այսօր էլ մասնակցել է կոլեգիայի նիստին:
Նշենք, որ Նազարյանի պաշտոնանկության լուրերը վաղուց են շրջանառվում: Ենթադրվում էր, որ որոշումը կայացվելու է կոլեգիայի նիստին:

YEREVAN. – Armenia’s Police denied the information regarding the dismissal of capital city Yerevan Police Chief Nerses Nazaryan.
The new refutation was made Friday, during the news conference held by the Police Chief and heads of Police departments.
To note, the Police Board meeting was held prior to the news conference.
To the query as to whether or not Nazaryan’s absence from the news conference means he no longer is authorized to respond to questions, Police Public Relations and Media Department Chief Ashot Aharonyan replied by saying that Nazaryan is on vacation as of Friday.
And to the question as to whether Nazaryan will return to law enforcement after his vacation, Aharonyan assured that “he definitely will return” and that he attended Friday’s Board meeting.
The news about Nerses Nazaryan’s possible dismissal is being circulated for a long time, and it was assumed that a respective decision was to be reached during the Board meeting.