Սիրիայի զարգացումներն իրականության մեջ միանգամայն կանխատեսելի էին: Այս մասին, այսօր` հուլիսի 24-ին, մամուլի ասուլիսում ասաց «Ժառանգություն» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Ստյոպա Սաֆաևյանը: Նրա խոսքով, Սիրիայում իրադարձություններն, ինչ-որ չափով, զարգանում են արաբական աշխարհի մոդելով եւ ստատուս-քվոն այնքան է խախտված, որ հետդարձ հնարավոր չէ, իսկ ռեժիմի փոփոխությունը անկախատեսելի է:
Սաֆարյանը չափազանց վտանգավոր համարեց այս ֆոնին Հայաստանի լռությունը: «Գոնե հայկական էլիտային պետք է հետաքրքրեր, թե էլ ինչ զարգացումներ են հնարավոր եւ ինչ-որ կերպ արձագանքեին»,- ավելացրեց Ստյոպա Սաֆարյանը:
Վերջինս նաեւ նշեց, որ զարգացումների հաջորդ հանգրվանը Իրանի խնդիրն է: Ավելին` ըստ նրա, մոտենում է այն հանգրվանը, որ եթե միջուկային ծրագրերի փորձարկումները շարունակվեն, ապա Իրանը կարող է 2013-2014թ-ին  համարվել միջուկային տերություն:

YEREVAN. – The escalation of situation in Syria was undoubtedly predictable, Armenian opposition Heritage party secretary Stepan Safaryan said at a press conference on Tuesday.
He believes that events in Syria develop mainly according to the scenario in the Arab world, while the status quo is so much broken that it cannot be resumed. At the same time, it is not possible to predict where the shift of the authorities can lead to.
On this background, Safaryan believes that Armenia’s silence is extremely dangerous.
“At least the Armenian elite should have been interested in what other developments are possible and how it could have reacted to them,” he said.
According to Safaryan, after Syria, the Iran problem will become the key issue. Moreover, in case the testing of the nuclear weapon programs continue, Iran may become a nuclear power in 2013-2014.