2012 թվականի հուլիսի 1-ից առ այսօր Հայաստանում գրանցվել է օձի խայթոցի 31 դեպք, որից մեկը` մահվան ելքով:
Նշենք, որ հուլիսի 22-ին Արմավիրի մարզի Դալարիկ գյուղի բնակիչ 54-ամյա Բաբկեն Խաչատրյանին օձը խայթել էր դաշտում: Տուժածը մահացել էր Արմավիրի բժշկական կենտրոն տեղափոխելու ճանապարհին:
Օձի խայթոցի հետեւանքով Երեւանի բուժհաստատություններ է դիմել 8, մարզային բուժհաստատություններ` 22, Կոտայքի մարզ` 8, Արմավիրի մարզ` 6, Տավուշի մարզ` 3, Արագածոտնի մարզ` 2, Վայոց ձորի մարզ` 1, Արարատի մարզ` 2 տուժած:
Հիվանդներին ժամանակին կանխարգելիչ եւ բժշկական օգնություն ցուցաբերելու, ինչպես նաեւ կանխարգելիչ դեղանյութերի որոշակի քանակություն տեղերում պահեստավորելու նպատակով առողջապահության նախարարությունը հանրապետության բոլոր բժշկական կազմակերպությունների հետ համատեղ ձեռնարկել է միջոցառումներ տեղերում շիճուկների եւ պատվաստանյութերի առկայությունն ապահովելու համար: Օձի խայթոցի յուրաքանչյուր դեպքի մասին, սահմանված կարգի համաձայն, հրատապ տեղեկատվություն է տրամադրվում առողջապահության նախարարության «թեժ գծի» հերթապահին, եւ վերցվում է հսկողության տակ:
Այս պահի դրությամբ հանրապետության բժշկական հաստատություններն ապահովված են օձի հակաթույնով, բուժանձնակազմն ունի համապատասխան պատրաստվածություն եւ ներուժ բարձր մակարդակով բուժօգնություն ցուցաբերելու համար:

В Армении с первого июля по сей день был зафиксирован 31 случай укуса человека змеями, один из которых привел к летальному исходу. Отметим, что 22 июля змея ужалила 54-летнего жителя деревни Даларик Армавирской области Армении Бабкена Хачатряна. Мужчина скончался по дороге в медицинский центр Армавира.
В ереванские медучреждения после укуса змеи обратились 8, в областные – 22 человека. В частности, в Котайкской области было 8 обращений, в Армавирской – 6, в Тавушской – 3, в Арагацотнской и Араратской – по 2, в Вайоцдзорской области – 1.
Министерство здравоохранения Армении совместно со всеми медучреждениями страны организовало мероприятия по обеспечению наличия сывороток и прививок на местах с целью оказания профилактической и медицинской помощи. О каждом случае змеиного укуса, согласно установленному порядку, немедленно сообщается дежурному «горячей линии» Минздрава, ситуация берется под контроль.
На данный момент медучреждения Армении обеспечены противоядием, медперсонал достаточно подготовлен, чтобы суметь оказать нужную медицинскую помощь.