Թուրքիան Սիրիայի իշխանություններին բացահայտ մեղադրել է Քրդական  բանվորական կուսակցության գրոհայիններին զինելու համար: Օգոստոսի 9-ին նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն:
«Բաշար Ասադը նրանց զենք է մատակարարում, դա փաստ է: Մենք արդեն քայլեր ենք ձեռնարկել սպառնալիքը չեզոքացնելու ուղղությամբ», - ասել է նախարարը:
Նա նշել է, որ թուրքական հետախուզությունը Սիրիայի հյուսիսում գտել է սիրիական կառավարության կողմից զինված քուրդ գրոհայինների, գրում է lenta.ru-ն վկայակոչելով Reuters-ին:
Ավելի վաղ թուրքական պաշտոնատար անձինք բազմիցս հայտարարել էին, որ թույլ չեն տա քրդական գրոհայիններին հաստատվել հարեւան երկրում: Ավելին, Անկարան սպառնացել էր զորքերի  ներխուժմամբ:
Իր խոսքերի հաստատման համար Թուրքիան սիրիական սահմանի մոտ է  տեղափոխել ռազմական երեք ջոկատ` զինված ականապատ մեքենաներով եւ ուղղաթիռներով: Նախորդ շաբաթ այդ զորքերը ցուցադրական ելույթներ են ունեցել Սիրիայից մի քանի կմ հեռավորության վրա:
Բացի դրանից, Անկարան խոստացել է միջամտել սիրիական քաղաքացիական պատերազմին, եթե կառավարական զորքերը փորձեն ջարդ կազմակերպել Հալեպում, որտեղ արդեն երկու շաբաթ չեն դադարում Ասադի կողմնակիցների եւ հակառակորդների բախումները:

Турция открыто обвинила власти Сирии в поддержке Курдской рабочей партии (КРП). Такое заявление 9 августа сделал глава МИД Турции Ахмет Давутоглу.
«Башар Асад снабжает их оружием. Да - это уже не домыслы, а факт. Мы уже предприняли необходимые меры для нейтрализации этой угрозы», - сказал министр. Он отметил, что турецкая разведка нашла боевиков КРП, вооруженных сирийским правительством, в городах Кобани и Африн на севере Сирии, сообщает «Лента.Ру» со ссылкой на Reuters.
Ранее турецкие официальные лица много раз заявляли, что не позволят "курдским боевикам" спокойно обосноваться в соседней стране. Более того, Анкара пригрозила вводом войск на территории, где будет замечена излишняя активность КРП.
Для подкрепления своих слов Турция перебросила к сирийской границе как минимум три войсковых группировки, вооруженных бронетехникой и вертолетами, а также дополнительные силы истребительной авиации. На прошлой неделе эти войска провели серию показательных учений в нескольких километрах от Сирии.
Кроме того, Анкара пообещала вмешаться в сирийскую гражданскую войну, если правительственные войска попробуют устроить резню в Алеппо - городе, где уже две недели не прекращаются столкновения сторонников и противников Асада.