Սիրիայ հայ համայնքն այս պահին ապահով վիճակում է, եւ հայերի մեծ մասը չի ցանկանում հեռանալ երկրից: Այդ մասին այսօր` օգոստոսի 14-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ Երեւանում ասաց Սիրիայի հայկական քոլեջի տնօրեն Մարալ Էլեյջան- Մանջիկյանը:
Նա հավաստիացրեց, որ այս պահին Սիրիայի հայ համայնքնին ոչինչ չի սպառնում, երկու կողմերից որեւէ մեկը հայերի նկատմամբ բացասական վերաբերմունք չի ցուցաբերում: Սիրիայում զարգացող հակամարտությունը հիմնականում անդրադառնում է հայերի ֆինանսական բարեկեցության վրա, քանի որ լիարժեք աշխատելու հնարավություն չկա:
Տնօրենը նշեց, որ հայերին չեն կարող չհուզել երկրի առջեւ ծառացած խնդիրները, սակայն ընդմիշտ այն լքելու ցանկություն չկա: Հիմնականում գաղթի ճանապարհ են բռնում երիտասարդ ընտանիքները, ովքեր չունեն սեփական կայացած բիզնեսը, սակայն դրանք եզակի են: «Օրինակ, մեր դպրոցի 550 սաներից միայն 25 են տեղափոխվել այլ երկրների դպրոցներ, նրանցից 15-ը` Երեւան, 10-ը` Լիբանան, ԱՄՆ եւ այլուր»,- ասաց նա:
Լիբանանի հայ համայնքի ներկայացուցիչ Տիգրան Չինբաշյանը, անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչ քայլեր է պետք ձեռնարկել հայ երեխաների անվտանգությունն ապահովելու համար, եթե Սիրիայում վիճակը վատթարանա, նշեց, որ այդդեպքում նպատակահարմար կլինի նրանց ուսուցումը կազմակերպել ոչ թե Հայաստանում, այլ` Լիբանանում, ինչը պայմանավորված է լեզվի տարբերությամբ եւ կրթական ծրագրով:
«Սիրիայի դպրոցներում հենքային առարկաները դասավանդվում են արաբերեն, իսկ հայերեն լեզվով դասավանդվում է Հայաստանի պատմությունը, լեզուն եւ գրականութունը: Բացի այդ, առարկաները դասավանդվում են արեւմտահայերենով, եւ այդ պատճառով դա կդառնա լրացուցիչ խնդիր երեխաների համար»,- ասաց նա:

YEREVAN. – The Armenian community in Syria is currently in safety and most Armenians are not willing to leave Syria, representative of the community told reporters in Yerevan on Tuesday.
Maral Eleyjian-Manjikian, director of Armenian college in Syria, assured that the community is not in danger at the moment, both sides display no negative attitude to the Armenians. The conflict mainly impacts Armenians’ welfare as there is no possibility to work in full. At the same time, all the Armenian institutions, including churches, hospitals are working as usual.
Armenians do care about the situation Syria is faced with, but at the same time they have no intention to leave the country.
“Only 25 out of 550 students of the Armenian college had moved to other schools, 15 of them in Yerevan and 10 – in Lebanon, the U.S. and other states,” she added.
Another participant of the conference and representative of the community in Lebanon Tigran Chinbashyan said that it is better for the children in Syria to continue their studies in Lebanese schools than in Armenian in case the escalation continues in Syria.