Սիրիայում լարված իրավիճակի հետ կապված այս տարվա 7 ամիսների ընթացքում ապաստան եւ փախստականի կարգավիճակ ստանալու համար Հայաստանի իշխանություններին սիրիահայ 26 ընտանիք է դիմել: Այդ մասին NEWS.am-ին ասաց Միգրացիոն պետական ծառայության ղեկավար Գագիկ Եգանյանը` նշելով, որ տվյալ դեպքում խոսքը 45 փախստականի մասին է:
Նա նշեց, որ ամենաշատ հայտերը ծառայությունն ստացել է վերջին երկու ամսվա ընթացքում, հիմնականում հայ համայնքի ներկայացուցիչներից. «Տվյալ պահին 12 ընտանիքի`ընդհանուր առմամբ 32 անձի, տրամադրվել է ապաստան եւ փախստականի կարգավիճակ»:
Գ. Եգանյանի խոսքով` նրանց դիմումներն արագացված ընթացակարգով են քննվում (օրենքով սահմանված 30 օրվա փոխարեն պատասխանը տրվում է 10 օրվա ընթացքւմ): Հայտ ներկայացնողներին տեղավորում են 41 անձի համար նախատեսված հատուկ կացարանում: Միգրացիոնբ ծառայությունը շենք ունի նաեւ Դարբնիկ համայնքում` 12-13 սենյակով: Եգանյանի խոսքով` տվյալ պահին ծառայությունն ի վիճակի է տանիք տալ փախստականներին, եթե հնարավորությունները սպառվեն` կդիմեն այլ մարմինների օգնությանը:
Ինչպես տեղեկացրել էր NEWS.am-ը, Սիրիայում բնակվում է 60 - 70 հազ. հայ, ինչը կազմում է բնակչության ընդհանուր թվի մոտ 0,5%-ը:

В связи с напряженной ситуацией в Сирии в течение 7 месяцев текущего года к властям Армении за получением убежища и статуса беженца обратились 26 армянских семей из этой страны. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am сообщил руководитель Государственной миграционной службы при Правительстве Армении Гагик Еганян, отметив, что в данном случае речь идет о 45 беженцах.
Он отметил, что  большая часть заявок из Сирии миграционная служба получила за последние два месяца, в основном от членов армянской общины: «На данный момент 12 семьям, состоящим из 32 двух человек, предоставлено убежище и статус беженца».
По его словам, их обращения рассматриваются в ускоренном порядке (вместо предусмотренных законом 30 дней ответ дается в течение 10-ти). Подавших заявление размещают в рассчитанном на 41 постояльца специальном помещении до окончания процесса рассмотрения заявки. Миграционная служба также имеет в распоряжении здание в Дарбнике с 12-13 комнатами. По словам Еганяна, на данный момент миграционная служба в состоянии предоставить крышу беженцам, если же возможности будут исчерпаны, то  служба запросит помощи у других органов.
Ранее Новости Армении - NEWS.am сообщало, что в Сирии проживают 60 - 70 тысяч армян, что составляет менее 0,5% от общей численности населения страны. Более половины из них живут в Алеппо, а другая половина разбросана в таких городах как Латакия, Хомс, Камышли, Хасаке, Якубие, Ракка, Кессаб и, конечно же, столица - Дамаск.