Սիրիայում լարված իրավիճակի հետ կապված այս տարվա 7 ամիսների ընթացքում ապաստան եւ փախստականի կարգավիճակ ստանալու համար Հայաստանի իշխանություններին սիրիահայ 26 ընտանիք է դիմել: Այդ մասին NEWS.am-ին ասաց Միգրացիոն պետական ծառայության ղեկավար Գագիկ Եգանյանը` նշելով, որ տվյալ դեպքում խոսքը 45 փախստականի մասին է:
Նա նշեց, որ ամենաշատ հայտերը ծառայությունն ստացել է վերջին երկու ամսվա ընթացքում, հիմնականում հայ համայնքի ներկայացուցիչներից. «Տվյալ պահին 12 ընտանիքի`ընդհանուր առմամբ 32 անձի, տրամադրվել է ապաստան եւ փախստականի կարգավիճակ»:
Գ. Եգանյանի խոսքով` նրանց դիմումներն արագացված ընթացակարգով են քննվում (օրենքով սահմանված 30 օրվա փոխարեն պատասխանը տրվում է 10 օրվա ընթացքւմ): Հայտ ներկայացնողներին տեղավորում են 41 անձի համար նախատեսված հատուկ կացարանում: Միգրացիոնբ ծառայությունը շենք ունի նաեւ Դարբնիկ համայնքում` 12-13 սենյակով: Եգանյանի խոսքով` տվյալ պահին ծառայությունն ի վիճակի է տանիք տալ փախստականներին, եթե հնարավորությունները սպառվեն` կդիմեն այլ մարմինների օգնությանը:
Ինչպես տեղեկացրել էր NEWS.am-ը, Սիրիայում բնակվում է 60 - 70 հազ. հայ, ինչը կազմում է բնակչության ընդհանուր թվի մոտ 0,5%-ը:

YEREVAN. – In connection to the escalation of the situation in Syria over the last 7 months, 26 Syrian-Armenian families have turned to the Armenian authorities on being granted a status of refugees, head of the State Migration Service at the Armenian Government Gagik Yeganyan told Armenian News-NEWS.am.
“Currently 12 families, which made 32 people, have already been granted a status of refugees,” he said adding applications are considered in a quick order.
In addition, the migration service is able to shelter the refugees. However, if the resources run out, it will turn to other bodies for help.
Earlier the agency informed that 60,000 to 70,000 Armenians live in Syria. Majority of them live in Aleppo, while the rest in Damascus, Homs and other cities.