Օգոստոսի 15-ին ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռով Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն է մեկնել ՀՀ ԶՈւ խաղաղապահ բրիգադի 116 հոգուց բաղկացած ստորաբաժանումը: Հայ խաղաղապահները ԳԴՀ-ում տեղակայված ԱՄՆ զինված ուժերի ուսումնավարժական կենտրոնում կմասնակցեն «Կոսովոյի ուժեր» ծրագրի շրջանակներում ս.թ. օգոստոսի 16–ից սեպտեմբերի 4-ը կայանալիք բազմազգ զորավարժությանը:
ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ զորավարժությանը մասնակցելու են նաեւ ԱՄՆ-ի, Բուլղարիայի, Ռումինիայի, Սլովենիայի եւ Ուկրաինայի զինված ուժերի ստորաբաժանումները: Զորավարժության նպատակն է բարձրացնել մասնակից երկրների զինված ուժերի խաղաղապահ կարողությունները եւ փոխգործակցելիության մակարդակը:
Նշված զորավարժությանը որպես դիտորդ մասնակցելու նպատակով օգոստոսի 28-ին Գերմանիա կմեկնի ՀՀ ԶՈւ բարձրաստիճան պատվիրակությունը:

YEREVAN. – 116 Armenian peacekeepers arrived in Germany in order to participate in the multi-national military exercises within the framework of the Forces of Kosovo project.
The exercises are scheduled for Aug. 16 - Sept. 4 in the territory of the US Armed Forces' base. Units of the U.S., Bulgarian, Romanian, Slovenian and Ukrainian Armed Forces will participate in the exercises, Armenian MOD informs Armenian News-NEWS.am. The exercises aim to raise the peace keeping opportunities of the member-states and the level of mutual interaction.
A delegation of the Armenian high ranking officials will head to Germany on Aug. 28 to monitor the exercises.