Սաֆարովին ներում շնորհելը շատ ողբերգական դրվագ էր, եւ այդ սարսափելի ոճիրը չարժե փառաբանել: Այդ մասին «Եվրանյուզի» հետ զրույցում հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդրես Ֆոգ Ռասմուսենը` պատասխանելով հարցին` արդյոք Հայաստան կատարած այցի ընթացքում տեսել է հականատօյական ակցիաները եւ արդյոք պպատասխանատվություն չի զգում հայ սպայի հետ կատարվածի հարցում, որը Բուդապեշտում սպանվել էր ՆԱՏՕ-ի կազմակերպած դասընթացների ժամանակ:
«Դա շատ ողբերգական դրվագ էր: Թույլ տվեք նշել, որ ես Երեւանում ոչ մի հականատօյական ակցիա չեմ տեսել: Ես տեսել եմ երիտասարդների ելույթներ, ովքեր համաձայն չէին Սաֆարովին ներում շնորհելու Ադրբեջանի որոշմանը: Այդ սարսափելի ոճիրը չարժե փառաբանել»,- ասել է Ռասմուսենը:
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը նաեւ նշել է, որ խորապես անհանգստացած է նրանով, որ այդ սպային ներում շնորհելու Ադրբեջանի որոշումը կվերացնի վստահությունը եւ չի նպաստի տարածաշրջանի կայունությանը:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հաղորդել էր, որ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի այցի կապակցությամբ ԵՊՀ-ում եւ նախագահական նստավայրի դիմաց հայկական ուսանողները բողոքի ակցիաներ էին կազմակերպել: Մասնակիցների ձեռքին եղել էին պաստառներ` հետեւյալ գրություններով. «Օրենքը բոլորի համար է», «Հունգարիան արժե 2 մլրդ, իսկ ՆԱՏՕ-ն որքա՞ն արժե», «Ամոթ», «արյուն=նավթ», «ՆԱՏՕ-ի դասընթացները կյանքի համար վտանգավոր են»: Ակցիաների մասնակիցները դժգոհություն էին հայտնել Սաֆարովի հարցում ՆԱՏՕ-ի ոչ համարժեք արձագանքի կապակցությամբ:

Помилование Рамиля Сафарова - очень трагический эпизод, и это ужасное преступление не следует прославлять. Об этом в беседе с «Евроньюс» заявил генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Рассмуссен, отвечая на вопрос о том, видел ли он антинатовские акции протеста в ходе недавнего визита в Армению, и не чувствует ли определенную ответственность за то, что случилось с армянским военным, погибшим на тренинге НАТО в Будапеште.
«Это очень трагический эпизод. Позвольте только мне отметить, что я никаких антинатовских акций в Ереване не видел. Я видел выступления молодых, которые были не согласны с решением Азербайджана помиловать офицера Сафарова. Это ужасное преступление не следует прославлять»,- заявил Расмуссен.
Генсек НАТО также отметил, что  глубоко обеспокоен тем, что решение Азербайджана о помиловании этого офицера подорвет доверие и не будет способствовать стабильности, сотрудничеству и примирению в регионе.
Ранее Новости Армении-NEWS.am сообщало, что в Ереване в связи с визитом генсека НАТО у Ереванского государственного университета и напротив резиденции президента Армении состоялись акции протеста, организованные армянскими студентами. В руках участников акции были плакаты: «Закон одинаков для всех», «Венгрия стоит 2 миллиарда, а НАТО?», «Позор», «Азербайджан плюнул на мировое сообщество», «Мы ожидаем адекватного ответа НАТО», «Кровь = нефть», «Это результат нефтяной политики», «Курсы НАТО опасны для нашей жизни». Участники акции выражали протест в связи с отсутствием адекватной оценки НАТО на экстрадицию и последующее помилование Рамиля Сафарова, зверски убившего армянского  офицера во время прохождения организованных Альянсом курсов в Венгрии.