Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 16-ին ընդունել է «Մարդը եւ տիեզերքը» գիտաժողովի մասնակիցներ, Եվրոպական աստղաֆիզիկական գիտական կենտրոնի պրոֆեսոր Գարիկ Իսրայելյանին, հանրահայտ տիեզերագնացներ Չարլզ Դյուկին (ԱՄՆ) եւ դոկտոր Կլոդ Նիկոլյեին (Շվեյցարիա):
Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, որ նախագահ Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել անվանի գիտնականներին եւ տիեզերագնացներին Արցախ ժամանելու եւ նման կարեւոր միջոցառմանը մասնակցելու համար, որը մեծապես կնպաստի մեր երկրում գիտության զարգացմանը:
Հյուրերն իրենց հերթին գոհունակություն են հայտնել աշխարհահռչակ տիեզերագնաց Նիլ Արմսթրոնգի հիշատակին նվիրված առաջին գիտաժողովը հենց Արցախում կազմակերպելու կապակցությամբ:
Քննարկվել են նաեւ ճշգրիտ գիտությունների եւ Արցախում տարբեր միջազգային գիտական միջոցառումների անցկացմանն առնչվող հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԼՂՀ գիտության եւ կրթության նախարարի պաշտոնակատար Վլադիկ Խաչատրյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Президент Нагорно-карабахской республики Бако Саакян 16 сентября принял участников конференции «Человек и космос» профессора астрофизического научного центра Гарика Исраеляна, знаменитых астронавтов Чарльза Дюка (США) и доктора Клода Николье (Швейцария).
Президент Саакян выразил благодарность известным ученым и астронавтам за их приезд в Арцах и участие в столь важном мероприятии, которое окажет существенное влияние на развитие науки в стране, сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе президента НКР.
Гости, в свою очередь, выразили удовлетворение проведением именно в Арцахе первой конференции, посвященной памяти всемирно известного астронавта Нила Армстронга.
Обсуждались также вопросы, касающиеся развития точных наук и проведения различных международных научных мероприятий в Арцахе.
Во встрече приняли участие исполняющий обязанности министра образования и науки НКР Владик Хачатрян, другие должностные лица.