Թեպետ «Արմավիա» ավիաընկերությունը սեպտեմբերի 20-ին չկատարեց վճարում եւ չնվազեցրեց կուտակած պարտքը, «Արմենիա Միջազգային Օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն ուղեւորների շահից ելնելով, ինչպես նաեւ, հաշվի առնելով, Հայաստանի Հանրապետության անկախության առաջիկա տոնակատարությունները, որոշեց ժամը 18:00-ից վերականգնել Արմավիայի չվերթերի սպասարկումը: Այս մասին հայտնեցին NEWS.am-ին հայտնեցին «Արմենիա Միջազգային Օդանավակայաններ» ՓԲԸ հանրային կապերի բաժնից:
Հիշեցնենք, որ «Արմավիայի» եւ «Զվարթնոցի» հակամարտությւունը արդեն մի քանի ամիս է, ինչ շարունակվում է: Մի քանի անգամ «Զվարթնոցը» կասեցրել էր «Արմավիայի» չվերթները` պարտքերի համաձայնեցված սահմանաչափը գերազանցելու համար, սակայն հետո բանակցություններ էին սկսվել «Արմավիա» ավիաընկերության եւ «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայաններ» ընկերության միջեւ եւ կարծես թե համաձաւյնության էին եկել:
Ազգային ավիափոխադրող «Արմավիա»-ի սեփականատերը Միխայել Բաղդասարովը ասել էր, թե եթե «Զվարթնոց» օդանավակայանը սպասարկման գները չիջեցնի, ապա «Արմավիան» կգնա սնանկացման ու կփակվի: Նրա խոսքով՝ «եթե համաձայնության չգանք՝ կհայտարարենք սնանկացման մասին, տոմսերը կվերադարձնենք, ինքնաթիռները կվաճառենք ու պարտքերը կտանք»:

YEREVAN.- Although Armavia air company did not repay the debt on Thursday, “Armenia” International Airports CJSC, taking into account the interests of its customers and the upcoming Independence Day, decided to resume serving Armavia flights staring from 6 p.m., the company said in a press statement.
As reported earlier, Armavia-Zvartnots conflict continues for several months. Earlier Zvartnots suspended the flights because of air company’s debts but then the sides started talks and seemed to reach an agreement.
Owner of Armavia Mikhail Baghdasarov said the company will go into bankruptcy and shut down unless Zvartnots Airport changes its price policy.
“Unless we come to an agreement we will declare bankruptcy, return the air-tickets, sell the airplanes and settle the debts,” said Baghdasarov.