Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը շնորհավորել է իր հայ գործընկերոջը` Սերժ Սարգսյանին Հայաստան Հանրապետության Անկախության օրվա կապակցությամբ:
Ինչպես հաղորդում է Analitika.at.ua-ն, շնորհավորական ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«Հարգարժան Սերժ Ազատի.
Ուկրաինայի ժողովրդի անունից եւ անձամբ իմ կողմից շնորհավորում եմ Ձեզ` Հայաստանի Հանրապետության Անկախության օրվա կապակցությամբ: Վստահ եմ, որ Հայաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ հարաբերությունների  զարգացման համար կշարունակեն հիմնարար մնալ համագործակցությունը եւ փոխշահավետությունը: Վստահ եմ, որ միացյալ ջանքերով մենք կկարողանանք պահպանել ու ամրացնել մեր ժողովուրդների միջեւ առկա սերտ կապերը:
Առիթից օգտվելով` ցանկանում եմ Ձեզ, հարգարժան Սերժ Ազատի, ամուր առողջություն, երջանկություն եւ բարեկեցություն, իսկ բարեկամ հայ ժողովրդին` խաղաղություն, բարություն եւ զարգացում»:

Президент Украины Виктор Янукович поздравил армянского коллегу Сержа Саргсяна с Днем независимости Республики Армения.
Как сообщает Analitika.at.ua, в поздравительном послании, в частности, говорится:
«Уважаемый Серж Азатович!
От имени народа Украины и от себя лично поздравляю Вас с Днем независимости Республики Армения. Убежден, что дружба и взаимовыгодное сотрудничество и в дальнейшем будут основополагающими факторами развития отношений между Украиной и Арменией. Уверен, что совместными усилиями мы сможем сохранить и упрочить традиционно тесные связи между нашими народами.
Пользуясь случаем, желаю Вам, уважаемый Серж Азатович, крепкого здоровья, счастья и благополучия, а дружественному армянскому народу – мира, добра и процветания».