Վրաստանում հոկտեմբերի 1-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար Հայաստանի Ազգային ժողովից որեւէ պատվիրակություն չի մեկնի: Այս մասին հայտնեցին NEWS.am-ի աղբյուրները:
Դրան պետք է մասնակցեր  կամ ԵԽԽՎ, կամ ԵԱՀԿ հայկական պատվիրակությունների ներկայացուցիչներ, սակայն, օրինակ` ԵԱՀԿ հայկական պատվիրակության ղեկավար Արտաշես Գեղամյանը չի մեկնելու Վրաստան, որովհետեւ հոկտեմբերի 3-ին մեկնում է Ալբանիա` ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովին մասնակցելու համար: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնեց ԱԺ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Արտաշես Գեղամյանը: ԵԱՀԿ հայկական պատվիրակության մյուս անդամները եւս չեն մեկնի Վրաստան: Բանն այն է, որ պատվիրակության անդամներից Ստեփան Դեմիրճյանը գտնվում է հետվիրահատական շրջաններում, Վարդան Օսկանյանը եւ Խաչիկ Հարությունյանը եւս չեն մեկնի: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց ԵԱՀԿ ԽՎ Հայաստանի պատվիրակության քարտուղար Անահիտ Գասպարյանը: ԵԽԽՎ  հայկական պատվիրակությունից եւս ոչ ոք չի կարող մեկնել, քանի որ հոկտեմբերի 1-5 կլինի աշնանային նստաշրջանը:
Հիշեցնենք, որ  Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին խորհրդարանական ընտրությունները նշանակել է ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 1-ին: Վրաստանի խորհրդարանի նախորդ ընտրությունները տեղի էին ունեցել 2008 թվականին:

YEREVAN. – No delegation from Armenia’s National Assembly (NA) will head to Georgia to conduct an observation mission during the country’s parliamentary elections slated for October 1, Armenian News-NEWS.am’s sources have informed.
Representatives from NA delegations to either PACE or OSCE were to take part in this mission, but Artashes Geghamyan, for example—who heads NA delegation to OSCE—, will not go to Georgia because, as Geghamyan himself told Armenian News-NEWS.am, he will head to Albania on October 3 to attend the OSCE Parliamentary Assembly (PA). The other members of this delegation likewise will not travel to Georgia, Armenia’s OSCE PA delegation secretary Anahit Gasparyan told Armenian News-NEWS.am.
No one from Armenia’s delegation to PACE likewise can head to Georgia, since PACE Fall Session will be convened between October 1 and 5.