Հայաստանի ներկայացուցիչները կմասնակցեն Աստանայում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) կազմակերպած սեմինարին, որը տեղի կունենա հոկտեմբերի 2-ին եւ 3-ին: Սեմինարին կմասնակցեն Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրների, Համատեղ անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության, Անկախ պետությունների համագործակցության միջխորհրդարանական ասամբլեայի եւ այլ կազմակերպությունների 48 իրավաբաններ եւ այլ մասնագետներ:
Սեմինարը նվիրված է այն միջոցառումների դիտարկմանը, որոնք կարելի է ձեռնարկել ավելորդ տառապանքներ պատճառող արգելված զենքերի կիրառումը կանխարգելելու համար:
Ինչպես NEWS.am-ին հայտնեցին ԿԽՄԿ-ի երեւանյան պատվիրակության մամուլի ծառայությունից, Հայաստանի Հանրապետության անունից մասնակցելու են ՀՀ պաշտպանության նախարարության, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության եւ ՀՀ արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչներ։ Սեմինարը կանցկացվի Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարարության եւ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) հովանու ներքո։
Երկօրյա սեմինարի նպատակն է ուղիներ գտնել անդրադառնալու այն խնդիրներին, որոնք արգելված զենքերի կիրառումը առաջացնում է մարդկանց եւ շրջակա միջավայրի համար: Սեմինարի ընթացքում մասնագետները եւ իրավաբանները փորձի փոխանակում կկատարեն, ինչպես նաեւ ամփոփ կներկայացնեն իրենց երկրներում իրականացվող այն միջոցառումները, որոնք միտված են ապահովելու իրավական համապատասխան ակտերի կիրառումը:
Մասնակիցներին կառաջարկվի աշխատել խմբերով, որոնք կմշակեն զենքերի ավելցուկների վերացման, զենքի փոխանցման վերահսկման եւ պատժամիջոցների ուժեղացմանը վերաբերող առաջարկություններ։ Ընդունված առաջարկությունները իշխանությունների համար ծառայելու են որպես ուղեցույց` պատահարներ կանխելու, կարիքներին արձագանքելու եւ պատժամիջոցներ սահմանելու համար։

Представители Армении примут участие в организованном Международным Комитетом Красного Креста семинаре в Астане. Семинар пройдет 2 и 3 октября, в нем примут участие 48 юристов и других специалистов из стран Восточной Европы и Центральной Азии, Организации Договора о коллективной безопасности, Межпарламентской Ассамблеи государств-участников Содружества Независимых Государств и других организаций. Семинар посвящен рассмотрению мер, которые можно предпринять, чтобы содействовать предотвращению применения видов оружия, причиняющих излишние страдания.
Как сообщили Новости Армении-NEWS.am в пресс-службе ереванской делегации МККК, от имени Республики Армения на семинаре участвуют представители Министерства обороны, Министерства иностранных дел и Министерства юстиции.
Семинар будет проводиться под эгидой Министерства иностранных дел Казахстана и Международного Комитета Красного Креста.
Цель этого двухдневного семинара – определить пути решения проблем, возникающих из-за применения запрещенных видов оружия, которые наносят ущерб людям и окружающей среде. В ходе этого семинара специалисты и юристы обменяются опытом и расскажут о законодательных мерах, которые необходимо принять в их государствах для обеспечения соблюдения соответствующих правовых актов.
Участникам предложат работу в группах, в ходе которой они выработают рекомендации по таким вопросам, как уничтожение излишков оружия, контроль за передачей вооружений и усиление санкций. Принятые рекомендации послужат руководством для государств в их деятельности по предотвращению гибели и ранений людей в результате применения запрещенных видов оружия, по обеспечению потребностей жертв и введению санкций.