Ցավոք, մեր երկրի երկրորդ նախագահը Օսկանյանի գործով քաղաքական աստառ է տեսնում: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասաց ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ մամուլի քարտուղար Էդվարդ Շարմազանովը` մեկնաբանելով  Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հայտարարությունը:
«Առաջին հերթին կարծում եմ, որ ցանկացած քաղաքական գործիչ, այդ թվում` նախկին նախագահը, այս կամ այն հարցի վերաբերյալ արտահայտում է  իր կարծիքը: Սակայն անկախ նախկին նախագահի կարծիքից` Հանրապետականի դիրքորոշումը  Օսկանյանի հարցի վերաբերյալ մնում է  նույնը»,-ասել է Շարմազանովը` նշելով, որ Օսկանյանի գործը բացառապես իրավական է եւ նա, առնվազն, տարօրինակ է համարում տվյալ հարցի քաղաքականացումը:
«Երկրորդը, ինձ համար մի քիչ տարօրինակ է, որ խոսելով մարդու իրավունքների պաշտպանության կամ մարդու իրավունքների մասին, հղում են կատարում  որեւէ քաղաքական ուժի կամ նրան ընտրազանգվածին: Ստացվում է, որ նրանց, ովքեր կայուն ընտրազանգված ունեն,  չի՞ կարելի քննադատել: Ես միայն ափսոսում եմ, որ իմ երկրի երկրորդ նախագահը դրանում քաղաքական աստառ է տեսնում: Այս հարցում մենք քաղաքական ենթատեքստից ելնելով չենք գործել, դա բացառապես իրավական հարց է»,-նշեց Շարմազանովը:

YEREVAN. – It is a pity that Armenia’s second President Robert Kocharyan sees a political context in the Armenian former FM, MP Vartan Oskanian’s case, ruling Republican Party of Armenia (RPA) spokesperson and Parliament Deputy Speaker Edward Sharmazanov told Armenian News-NEWS.am commenting on Kocharyan’s statement on Oskanian’s case.
“I do think that any political figure, including ex-presidents, can have and express their own opinion in relation to this or that issue. However, the position of the RPA on the Oskanian case will remain unchanged, regardless of ex-president’s opinion,” Sharmazanov said adding the case is exclusively legal and it is too strange to politicize it.
Also Sharmazanov regrets that Kocharyan sees a political context in the issue.
“We consider the case exclusively in legal context,” he added.
To note, Armenia’s second President Robert Kocharyan issued a statement with reference to the removal of The Civilitas Foundation founder, former FM in Kocharyan’s administration, and Prosperous Armenia Party MP Vartan Oskanian’s parliamentary immunity.