Ցավոք, մեր երկրի երկրորդ նախագահը Օսկանյանի գործով քաղաքական աստառ է տեսնում: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասաց ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ մամուլի քարտուղար Էդվարդ Շարմազանովը` մեկնաբանելով  Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հայտարարությունը:
«Առաջին հերթին կարծում եմ, որ ցանկացած քաղաքական գործիչ, այդ թվում` նախկին նախագահը, այս կամ այն հարցի վերաբերյալ արտահայտում է  իր կարծիքը: Սակայն անկախ նախկին նախագահի կարծիքից` Հանրապետականի դիրքորոշումը  Օսկանյանի հարցի վերաբերյալ մնում է  նույնը»,-ասել է Շարմազանովը` նշելով, որ Օսկանյանի գործը բացառապես իրավական է եւ նա, առնվազն, տարօրինակ է համարում տվյալ հարցի քաղաքականացումը:
«Երկրորդը, ինձ համար մի քիչ տարօրինակ է, որ խոսելով մարդու իրավունքների պաշտպանության կամ մարդու իրավունքների մասին, հղում են կատարում  որեւէ քաղաքական ուժի կամ նրան ընտրազանգվածին: Ստացվում է, որ նրանց, ովքեր կայուն ընտրազանգված ունեն,  չի՞ կարելի քննադատել: Ես միայն ափսոսում եմ, որ իմ երկրի երկրորդ նախագահը դրանում քաղաքական աստառ է տեսնում: Այս հարցում մենք քաղաքական ենթատեքստից ելնելով չենք գործել, դա բացառապես իրավական հարց է»,-նշեց Շարմազանովը:

Сожалею, что второй президент моей страны в деле Осканяна видит политическую подоплеку. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил вице-спикер парламента, пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов, комментируя заявление экс- президента Армении Роберта Кочаряна по делу Вардана Осканяна.
«Во-первых, считаю, что любой политический деятель, в том числе экс-президент, выражает свое мнение касательно того или иного вопроса. Однако, вне зависимости от мнения экс- президента, позиция Республиканской партии Армении по вопросу Осканяна остается прежней»,- заявил Шармазанов, отметив, что дело Осканяна - исключительно юридическое и он, как минимум, считает странным политизацию данного вопроса.
«Во- вторых, для меня немного странным является то, что говоря о защите прав человека или о правах человека, ссылаются на какую- либо политическую силу и ее электорат. Получается, что того, кто имеет серьезный электорат, нельзя критиковать, а у кого нет электората, можно критиковать? Я всего лишь сожалею, что второй президент моей страны во всем этом видит политическую подоплеку. В этом вопросе мы не действовали исходя из политических подтекстов, это исключительно юридический вопрос»,- отметил Шармазанов.
Напомним, что экс-президент Армении Роберт Кочарян распространил заявление по поводу лишения Вардана Осканяна депутатской неприкосновенности.