Սիրիական հակամարտության ընթացքում զոհվել է 32 հայ, որից 7 զինվոր: Այդ մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 4-ին ՀՀ Ազգային Ժողովում հայտարարեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Զոհվածներից 5-ը կին է, 26-ը՝ տղամարդ, մեկ երեխա: Հինգը զոհվել են Դամասկոսում, 19-ը՝ Հալեպում, 1-ը՝ Դեր-Զորում, 1-ը՝ Կամիշլիում, 2-ը՝ Մուսում:
Ըստ Հ. Հակոբյանի՝ Սիրիայում ներկայում էլ ծանր իրավիճակ է, Հալեպ մուտք է գործել 15 հազարանոց կառավարական զորքը, հակառակ կողմը մոտ 300 զոհ է տվել: Պայթյունների հետեւանքով 30-ից ավելի քաղաքացիներ են զոհվել, սակայն նրանց թվում հայեր չկան:
Պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանն առաջարկեց պատգամավորների հոկտեմբերի աշխատավարձը փոխանցել սիրիահայերի օգնության ֆոնդին: ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարեց, որ «Հանրապետական» խմբակցությունն արդեն որոշում է կայացրել աշխատավարձերի մի մասը փոխանցել սիրիահայերի օգնության ֆոնդին: Ի լրումն՝ Հ. Հակոբյանը տեղեկացրեց, որ սիրիահայերին մեծ օգնություն է ցուցաբերել դաշնակցությունը, որը եւ բեռնատարեր է ուղարկել Սիրիա, եւ տեղում մեծ աշխատանք է տանում;
Հ. Հակոբյանի տեղեկացմամբ՝ Սիրիայում միասնական կառույց է ձեւավորվել, որը զբաղվում է ողջ հայ համանքի գործերով: Այդ կառույցը միավորում է սիրիահայ բոլոր կազմակերպություններին: Հատկանշական է, որ սիրիահայության վերաբերյալ բոլոր տեղեկատվությունները համայնքի անունից տրամադրուկմ է միայն Առաջնորդարանին կից մամուլի ծառայությունը:

YEREVAN. – A total of 32 Armenians—seven of whom, soldiers—have lost their lives over the course of the ongoing conflict in Syria, Armenia’s Diaspora Minister Hranush Hakobyan stated at the National Assembly (NA) on Thursday.
From these victims, five are women, 26 are men, and there is one child. Five were killed in Damascus, 19 in Aleppo, one in Deir ez-Zor, one in Qamishli, and two in Mouss.
Hakobyan also informed that the tense situation continues in Syria and more than thirty civilians have died as a result of recent bomb attacks, but there are no Armenians among the victims.
In his turn, MP Samvel Farmanyan proposed that the parliament members’ October salaries be transferred to the Syrian-Armenian Relief Fund. And NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov announced that the ruling Republican Party’s NA Faction already decided to transfer a part of their salaries to the fund.
The Diaspora Minister further informed that a united Armenian organization is formed in Syria, and it takes care of the affairs of the country’s Armenian community.