Հայկական ԱԷԿ-ում հերթական սթրես-թեսթի արդյունքները պատրաստ կլինեն 2013-ի մայիսին: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 2-ին, ասուլիսի ժամանակ նշեց Հայաստանի միջուկային անվտանգության կարգավորման պետական կոմիտեի ղեկավար Աշոտ Մարտիրոսյանը: Թեսթի առաջին արդյունքները պետական կոմիտեին կներկայացվեն հաջորդ տարվա փետրվար-մարտին, որից հետո դրանք կտարադրվեն ԱԷՄԳ-ին եւ ԵՄ-ին:
«Հաջորդ շաբաթ մենք կառավարությանը կներկայացնենք ատոմակայանների անվտանգության ապահովման նոր ընթացակարգի մասին որոշման նախագիծը: Հայաստանը, ինչպես ատոմակայան ունեցող բոլոր երկրները, «Ֆուկուսիմա-1» ԱԷԿ-ում տեղի ունեցած աղետից հետո մեծ ուշադրություն է դարձնում անվտանգության խնդրին»,-ասաց Մարտիրոսյանը:
Հիշեցնենք, որ Հայկական ԱԷԿ-ում սթրես-թեսթերի անցկացումն սկսվել է դեռեւս 2011-ին: Ավելի վաղ նշվել էր, որ թեսթը կավարտվի 2012-ի վերջին, իսկ այդ ժամկետի հետաձգումը կրում է ընթացակարգային բնույթ:
«Այժմ բոլոր փաստաթղթերը պատրաստ են եւ մենք ակնկալում ենք աշխատանքն ավարտել նշված ժամկետներում»,-ամփոփեց նա:

YEREVAN.- The results of a regular stress tests at the Armenian NPP will be ready by May 2013, head of state committee regulating Armenia’s nuclear safety Ashot Martirosyan told reporters on Friday.
The first results will be presented to state committee in February-March 2013 then to be delivered to IAEA and the EU.
“Next week we will present a draft decree on new regulations to ensure safety of NPPs. Armenia, as a country having nuclear facilities, attaches great importance to safety after Fukushima disaster,” Martirosyan said.
Armenia launched stress tests back in 2011. As reported earlier, tests will be completed by 2012. Martirosyan explained that EU’s delay was explained by procedure issues.