Հայաստանի կառավարությունը նոյեմբերի 8-ի նիստում հաստատել է միջուկային նոր էներգաբլոկի (էներգաբլոկների) նախագծային անվտանգության պահանջները: Հատկանշական է, որ պահանջները հաստատվել են անգլերեն լեզվով, թեեւ ՀՀ կառավարության պաշտոնական կայքում կարելի է գտնել նաեւ հայերեն թարգմանությունը:
Ըստ այդ փաստաթղթի` «Խոր էշելոնային պաշտպանության սկզբունքը» միջուկային տեղակայանքի անվտանգության ապահովման հիմնական սկզբունքն է: Այն ենթադրում է պաշտպանության արգելքների ներդրում՝ շրջակա միջավայր ճառագայթային արտանետումը կանխարգելելու համար:
Ատոմակայան շահագործող կազմակերպությունը պարտավորվում է ձեռնարկել միջոցառումներ` պաշտպանելու անվտանգության համակարգերը ծանր վթարների ժամանակ:
Բացի այդ` միջուկային տեղակայանքի նախագծում պետք է նախատեսվեն ներքին վտանգներից պաշտպանության (օրինակ՝ ջրհեղեղ, խողովակաշարի վնասում, արտահոսք եւ այլ) պահանջներ: Պետք է նախատեսվեն համապատասխան կանխարգելիչ միջոցառումներ, ինչպես նաեւ վթարի հետեւանքները տեղայնացնելու միջոցառումներ: Որոշ արտաքին ու ներքին պատահարների փոխգործակցության արդյունքում կարող են առաջանալ հրդեհներ ու ջրհեղեղ, որը նույնպես պետք է հաշվի առնել միջուկային տեղակայանքի նախագծում:

YEREVAN. – During Thursday’s Cabinet session, the Government of Armenia approved the draft safety requirements for the country’s new nuclear power plant (NPP), or plants.
In line with this document, the “Principle of Deep Echelon Protection” will be the main precept for ensuring the safety of nuclear installation. It assumes the use of protective barriers to prevent radiation emission to the environment.
Also, the NPP’s operating organization will be obligated to take measures to protect the plant’s security systems in case of serious accidents.
In addition, the nuclear installation plan must envision requirements of protection against local risks. Corresponding preventive measures need to be planned and steps must be taken to localize the aftermath of an accident. Fires and floods likewise will be considered when planning the nuclear installation.