Հայաստանը խիստ մտահոգված է Սիրիայում տիրող իրավիճակով եւ այնտեղ ապրող մեր հայրենակիցների ճակատագրով: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 26-ին, Բեյրութում, Լիբանանի նախագահ Միշել Սուլեյմանի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Սիրիայի ժողովուրդը հայերիս համար ամենածանր պահին գրկաբաց ընդունել է հարյուր հազարավոր հայերի, եւ Սիրիայի ցավը` մեր ցավն է:
Հայաստանը մշտապես հանդես է եկել արյունահեղության դադարեցման դիրքերից: Մենք դեմ ենք ուժի եւ բռնությունների կիրառմանը՝ եւ ոչ միայն Սիրիայում: Անհնար է տեւական լուծման հասնել առանց բոլորի կողմից ընդհարումների դադարեցման եւ առանց ընդգրկուն քաղաքական երկխոսության՝ հաշվի առնելով բոլոր սիրիացիների շահերը: Հայաստանը ողջունում է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի եւ Արաբական լիգայի հատուկ բանագնաց Լախդար Բրահիմիի առաքելությունը՝ սիրիական ներքաղաքական իրավիճակի կայունացման եւ խաղաղության հաստատման ուղղությամբ»,-ընդգծել է Հայաստանի նախագահը:
Նա հույս է հայտնել, որ վերոհիշյալ նախաձեռնությունների կյանքի կոչման արդյունքում «Սիրիայում կհաստատվի խաղաղություն, իսկ մոտ ապագայում հնարավոր կլինի իրականացնել այն անհրաժեշտ ժողովրդավարական բարեփոխումները, որոնք կարտացոլեն սիրիական ժողովրդի բոլոր հատվածների հավաքական կամքն ու իղձերը»:

YEREVAN.- Armenia is extremely concerned over situation in Syria and the fate of our compatriots living there, President Serzh Sargsyan said in Beirut.
The Syrian people welcomed thousands of Armenians to their country in a difficult period of time, he said at a joint press conference with Michel Suleiman.
“Armenia has always appeared as a country opposing bloodshed. We are against use of force, not only in Syria. It is impossible to reach a long-term solution without suspending the clashes and without comprehensive political dialogue which is in the interests of all Syrians.
Armenia welcomes the mission of UN envoy on Syria Lakhdar Brahimi to stabilize the political situation in Syria and establish peace. We are confident that the implementation of these initiatives in Syria will lead to restoration of peace and, then, it will be possible to carry out democratic reforms reflecting unified will and dreams of all the Syrian people in the near future,” Sargsyan said.