Հայաստանում Իրանի դեսպանատունը անձնական կարծիքները չի մեկնաբանում: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանում Իրանի դեսպանատան մամուլի քարտուղար Համիդ Մուրադհանին:
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների տվյալներով, ավելի վաղ Ադրբեջանում Իրանի նորանշանակ դեսպան Մոհսեն Փաք Աինը հայտնել էր, որ «Իրանը Լեռնային Ղարաբաղը ադրբեջանական տարածք է համարում»: Մուրադհանիի խոսքով, Իրանը կարծում է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է լուծվի խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով:
«Համոզված ենք, որ տարածաշրջանի երկրներն ընդունակ են ինքնուրույն լուծել խնդիրները: Իրանը պատրաստ է ջանքեր ներդնել խաղաղ կարգավորման գործում: Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում Իսլամական Հանրապետության դիրքորոշումն անփոփոխ է: Հետեւաբար, Հայաստանում Իրանի դեսպանատունը չի մեկնաբանում անձնական հայտարարությունները», - նշել է Մուրադհանին:

Посольство Ирана в Армении не комментирует личные заявления. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил пресс-секретарь посольства Ирана в Армении Хамид Мурадхани.
По сообщению азербайджанских СМИ, ранее новоназначенный посол Ирана в Азербайджане Мохсун Пак Аин заявил, что «Иран считает Нагорный Карабах территорией Азербайджана». По словам Мурадхани, Иран считает, что карабахский конфликт должен быть решен путем мирных переговоров.
«Мы убеждены, что страны региона способны решить проблемы сами. Иран готов приложить усилия для мирного урегулирования конфликта. Позиция Исламской республики по карабахскому конфликту остается неизменной. Следовательно, посольство Ирана в Армении не комментирует личные заявления», - отметил Мурадхани.