Թուրքիայում նոր սկանդալ է ի հայտ եկել։ Անկարայում ֆրանսիական դպրոցում, որտեղ թուրք երեխաներ են սովորում, պատմության ծրագրի մեջ է նաեւ Հայոց ցեղասպանությունը։
Ինչպես տեղեկացնում է թուրքական Star պարբերականը, Անկարայի ֆրանսիական դպրոցում ծրագրում Ցեղասպանության մասին տեղեկությունը հայտնի է դարձել, երբ Թուրքիայի «Ազգայնական շարժում» կուսակցության պատգամավոր Օզջան Ենիչերին խորհրդարանում գրավոր գրավոր հարց է ուղղել Թուրքիայի ազգային կրթության նախարարությանը։
Նշվել է, որ Անկարայի Ինջեք թաղամասում գտնվող Շառլ դը Գոլի անվան ֆրանսիական լիցեյի 2-րդ դասարանի համար նախատեսված դասագրքում «Հայոց ցեղասպանություն» բաժնում թուրք երեխաներին Հայոց ցեղասպանության մասին է պատմվում։ Այդ բաժնում տեղեկացվում է, որ Երիտթուրքերի կառավարությունը որոշում էր կայացրել վերացնել հայերին եւ մոտ 1 մլն հայի կոտորածով է սկսվել 20-րդ դարը։ Նշվում է նաեւ, որ 1915-ի սկզբներին Երիտթուրքերի առաջնորդները ցեղասպանության կազմակերպման համար գաղտնի ժողովներ էին անում։
Թուրք ազգայնական պատգամավորի գրավոր հարցադրման մեջ հարց է ուղղվել Թուրքիայի ազգային կրթության նախարար Օմեր Դինչերին, թե այս դասագիրքն ո՞վ է հավանության արժանացրել եւ արդյոք նախարարը տեղյա՞կ է այդ ամենից։

В Турции разгорелся новый скандал. В одной французской школе в Анкаре, где учатся дети-турки, в программу по истории включен также урок о Геноциде армян.
Как передает турецкая «Star», о наличии информации про Геноцид армян в программе французской школы в Анкаре стало известно, когда депутат от турецкой Партии националистического движения Озджан Еничери направил письменный запрос в Министерство национального образования Турции.
Отмечается, что в главе «Геноцид армян» учебника для 2-го класса французского лицея имени Шарля де Голя в квартале Инджек в Анкаре отмечается, что правительство младотурок приняло решение уничтожить армян и 20-й век начался с резни около 1 млн. армян. Отмечается также, что в начале 1915 года лидеры младотурок проводили тайные собрания для организации геноцида.
В письменном запросе турецкий националистический депутат направил вопрос министру национального образования Турции Омеру Динчеру о том, кто одобрил этот учебник и знает ли министр об этом.