Թուրքիայում նոր սկանդալ է ի հայտ եկել։ Անկարայում ֆրանսիական դպրոցում, որտեղ թուրք երեխաներ են սովորում, պատմության ծրագրի մեջ է նաեւ Հայոց ցեղասպանությունը։
Ինչպես տեղեկացնում է թուրքական Star պարբերականը, Անկարայի ֆրանսիական դպրոցում ծրագրում Ցեղասպանության մասին տեղեկությունը հայտնի է դարձել, երբ Թուրքիայի «Ազգայնական շարժում» կուսակցության պատգամավոր Օզջան Ենիչերին խորհրդարանում գրավոր գրավոր հարց է ուղղել Թուրքիայի ազգային կրթության նախարարությանը։
Նշվել է, որ Անկարայի Ինջեք թաղամասում գտնվող Շառլ դը Գոլի անվան ֆրանսիական լիցեյի 2-րդ դասարանի համար նախատեսված դասագրքում «Հայոց ցեղասպանություն» բաժնում թուրք երեխաներին Հայոց ցեղասպանության մասին է պատմվում։ Այդ բաժնում տեղեկացվում է, որ Երիտթուրքերի կառավարությունը որոշում էր կայացրել վերացնել հայերին եւ մոտ 1 մլն հայի կոտորածով է սկսվել 20-րդ դարը։ Նշվում է նաեւ, որ 1915-ի սկզբներին Երիտթուրքերի առաջնորդները ցեղասպանության կազմակերպման համար գաղտնի ժողովներ էին անում։
Թուրք ազգայնական պատգամավորի գրավոր հարցադրման մեջ հարց է ուղղվել Թուրքիայի ազգային կրթության նախարար Օմեր Դինչերին, թե այս դասագիրքն ո՞վ է հավանության արժանացրել եւ արդյոք նախարարը տեղյա՞կ է այդ ամենից։

A new scandal has erupted in Turkey, as it was found out that the Armenian Genocide issue likewise is included in the history curriculum of Ankara’s French school, where Turkish children receive education.
This became apparent when Turkey’s Nationalist Movement Party (MHP) MP Ozcan Yeniceri submitted, at the country’s parliament, a written question addressed to the Ministry of National Education, Star daily of Turkey writes.
It was noted that the “Armenian Genocide” section of the history textbook of Ankara’s Charles de Gaulle French High School informs that the Young Turk government had decided to eradicate the Armenians and the 20th century had begun with the massacring of close to one million Armenians.
In his written question, the aforesaid Turkish nationalist MP asked National Education Minister Omer Dincer as to who had approved this textbook and whether the minister is aware of all this.