Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացվածության մասին խոսելն անլուրջ է, իսկ դրա զարգացվածության մասին հայտարարողները պարզապես սեփական վարկանիշն են փորձում բարձրացնել, NEWS.am-Ինովացիա-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում համոզմունք հայտնեց Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Կարեն Վարդանյանը՝ նշելով, որ այս ոլորտում Հայաստանը նույնիսկ վերջնական արտադրանք չի տալիս։ «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մի արտադրանք չեք կարող ասել, որի վրա նշված լինի „Պատրաստված է Հայաստանում“։ Այդքանից հետո ինչպես կարող ենք ասել, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներով Հայաստանը տարածաշրջանում եւ նույնիսկ աշխարհում առաջատար է»,- նշեց Վարդանյանը՝ ավելացնելով, որ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների տարածվածությամբ Հայաստանը տասնյակ հորիզոնականներով զիջում է հարեւան Վրաստանին եւ Ադրբեջանին։
Ըստ նրա՝ Հայաստանում նույնիսկ ինժեներների քանակը թույլ չի տալիս, որ ոլորտում աշխարհի մակարդակով լուրջ հաջողություններ գրանցվեն։ «Հայաստանում ընդհանուր առմամբ 6000 ինժեներ կա, իսկ տեղեկատվական ոլորտի համաշխարհային առաջատարներից՝ Հնդկաստանում ընկերություններ կան, որ մինչեւ 100 հազար աշխատողներ ունեն, այսինքն՝ համեմատելն արդեն տեղին չէ»,-նշեց ՏՏՁՄ նախագահը՝ ավելացնելով, որ Հայաստանի ծրագրավորողները հիմնականում տալիս են կիսատ արտադրանք, որը մաս է կազմում մի ամբողջական ծրագրի։
Կ.Վարդանյանի խոսքով՝ արտադրանքի 60 տոկոսը սպառվում է արտասահմանում, իսկ 40 տոկոսը՝ տեղական շուկայում։

«Пока что несерьезно говорить о развитии информационных технологий в Армении. Те, кто утверждает об этом, просто хотят повысить свой рейтинг», — в интервью корреспонденту NEWS.am-Инновации заявил директор союза предприятий ИТ Карен Варданян, добавив, что в этой сфере Армения не производит конечной продукции. «Нельзя найти ни одного продукта ИТ, на котором было бы указано: „Изготовлено в Армении“.
Как можно после этого утверждать, что по информационным технологиям Армения в регионе и даже в мире занимает лидирующее положение!», — заметил Варданян, добавив, что в сфере ИТ Армения по рейтингу намного уступает соседним Грузии и Азербайджану.
По его мнению, уже само количество инженеров ИТ не позволяет отечественной отрасли достигнуть мирового уровня. «В Армении, в общей сложности, имеется 6 тысяч инженеров, тогда как в Индии — мировом лидере по ИТ, имеются компании с персоналом до 100 тысяч работников! Здесь даже сравнивать нечего!», — заметил Варданян. По его словам, наши программисты в основном дают лишь «полуфабрикат», некую составную часть целостной программы. При этом 60% продукции отрасли реализуется за рубежом, а 40% процентов – на местном рынке.