Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացվածության մասին խոսելն անլուրջ է, իսկ դրա զարգացվածության մասին հայտարարողները պարզապես սեփական վարկանիշն են փորձում բարձրացնել, NEWS.am-Ինովացիա-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում համոզմունք հայտնեց Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Կարեն Վարդանյանը՝ նշելով, որ այս ոլորտում Հայաստանը նույնիսկ վերջնական արտադրանք չի տալիս։ «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մի արտադրանք չեք կարող ասել, որի վրա նշված լինի „Պատրաստված է Հայաստանում“։ Այդքանից հետո ինչպես կարող ենք ասել, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներով Հայաստանը տարածաշրջանում եւ նույնիսկ աշխարհում առաջատար է»,- նշեց Վարդանյանը՝ ավելացնելով, որ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների տարածվածությամբ Հայաստանը տասնյակ հորիզոնականներով զիջում է հարեւան Վրաստանին եւ Ադրբեջանին։
Ըստ նրա՝ Հայաստանում նույնիսկ ինժեներների քանակը թույլ չի տալիս, որ ոլորտում աշխարհի մակարդակով լուրջ հաջողություններ գրանցվեն։ «Հայաստանում ընդհանուր առմամբ 6000 ինժեներ կա, իսկ տեղեկատվական ոլորտի համաշխարհային առաջատարներից՝ Հնդկաստանում ընկերություններ կան, որ մինչեւ 100 հազար աշխատողներ ունեն, այսինքն՝ համեմատելն արդեն տեղին չէ»,-նշեց ՏՏՁՄ նախագահը՝ ավելացնելով, որ Հայաստանի ծրագրավորողները հիմնականում տալիս են կիսատ արտադրանք, որը մաս է կազմում մի ամբողջական ծրագրի։
Կ.Վարդանյանի խոսքով՝ արտադրանքի 60 տոկոսը սպառվում է արտասահմանում, իսկ 40 տոկոսը՝ տեղական շուկայում։

“At this point it’s hollow to speak of IT development in Armenia and those who do so simply wish to raise their rating,” Executive Director of the Union of IT Enterprises Karen Vardanyan told NEWS.am-Innovation. He underlined IT sector in Armenia does not output anything that says: “Made in Armenia.”
How can anyone assert that IT in Armenia plays first fiddle in the region, let alone in the world, Vardanyan wonders, adding that our country is far behind Georgia and Azerbaijan in this regard. To his mind, large number of IT experts in Armenia disables country to reach competitive level around the globe.
“Overall there are over 6.000 engineers in here, whereas in India, world IT leader – 100.000. There is nothing to compare!” the Director outlined. Our programmers mainly provide semi-finished product, which is part of the program. At that 60% is exported and 40%-in domestic market, Vardanyan concluded.