Հայաստանն ու Եվրամիությունն, այսօր՝ դեկտեմբերի 17-ին, վիզային ռեժիմի պարզեցման համաձայնագիր կստորագրեն: Համաձայնագիրը կստորագրվի Բրյուսելում Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորհրդի նիստի ընթացքում:
Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն արդեն ժամանել է Բրյուսել՝ այդ նիստին մասնակցելու համար:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ դեկտեմբերի 17-ին այս փաստաթղթի ստորագրման մասին հայտնի էր դարձել դեկտեմբերի 14-ին, երբ Հայաստան էին այցելել Լեհաստանի, Շվեդիայի եւ Բուլղարիայի ԱԳ նախարարներ Ռադոսլավ Սիկորսկին, Կարլ Բիլդտը եւ Նիկոլայ Մլադենովը: Նրանք Հայաստանին կոչ էին արել անել հնարավորը Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները մինչեւ եկող տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում կայանալիք «Արեւելյան գործընկերության» գագաթաժողովն ավարտելու համար:
Ավելի վաղ Հայաստանի կառավարությունը որոշում էր կայացրել, ըստ որի 2013-ի հունվարի 1-ից ԵՄ անդամ երկրների քաղաքացիները կարող են Հայաստան այցելել առանց վիզայի:

Armenia and the European Union (EU) will sign a visa relaxation agreement on Monday. The document will be authorized during the Armenia-EU Cooperation Council session to be convened in Brussels.
Armenian FM Edward Nalbandian has already arrived in the Belgian capital to attend the session.
As Armenian News-NEWS.am informed earlier, the signing of this agreement on Monday became apparent on December 14, when the FMs of Poland, Sweden, and Bulgaria visited Armenia. They called upon Armenia to do everything possible to end the talks, with respect to the Association Agreement, prior to the Eastern Partnership summit to be held in Vilnius in November 2013.
Earlier, the Government of Armenia had adopted a decision, whereby the citizens of EU member states can visit Armenia without visas as of January 1, 2013.