Հայաստանի նախագահի ելույթը ժողովրդավարական արժեքներին հավատարիմ պետական գործչի ելույթ էր: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ՀՀԿ մամուլի խոսնակ, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն՝ անդրադառնալով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ ՀՀԿ համագումարում ունեցած ելույթի առանցքային պահերին:
«Իր ելույթում նախագահը բարձր գնահատեց Հայաստանի ձեռքբերումներն անկախությունից հետո, չստվերելով ոչ մի ձեռքբերում: Նա ընդգծեց անկախության առաջին տարիների ձեռքբերումները՝ այդ տարիները համարելով պայքարի, այլ ոչ թե՝ ցրտի ու սովի տարիներ: Դրանից հետո նախագահը նշեց երկրի վրա տնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունը, ինչպես նաեւ անդրադարձավ տնտեսական աճին: Խոսելով բացթողումների մասին, երկրի ղեկավարը ոչ ոքի քննադատության չենթարկեց, նշելով, որ բոլոր այդ բացթողումների թիկունքում մենք ենք կանգնած: Նա նաեւ ընդգծեց, որ եթե մենք ուզում ենք լուրջ ձեռքբերումներ ունենալ, ուրեմն հուսահատվելու իրավունք չունենք»,-ասաց Շարմազանովը:
ՀՀԿ մամուլի խոսնակը առանձնացրեց նաեւ Սերժ Սարգսյանի ելույթի այն հատվածը, որտեղ նա խոսում է վերջին տարիների ձեռքբերումների մասին: «Նախագահն ընդգծեց կարեւորությունն այն բանի, որ, ի տարբերություն այլ երկրների, որոնք տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքով թուլացել են, Հայաստանում հնարավորինս մեղմացվել են տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքները: Միաժամանակ, նախագահն ազնիվ էր ժողովրդի հետ եւ նշեց, որ արվածը բավարար չէ եւ այդ ուղղությամբ ջանքերը շարունակվում են: Նախագահի ամենակարեւոր մեսիջն այն է, որ այլեւս երբեք ոչ ոք չի կարող ոտնձգություն կատարել լրոգրողի խոսքի ազատության եւ մասնագիտական գործունեության դեմ: Եվ եթե մենք ուզում ենք ունենալ ապահով Հայաստան, ապա դրա երաշխիքը լրատվամիջոցներն են եւ բազմակարծությունը»,-ասաց ՀՀԿ մամուլի խոսնակը:
Շարմազանովն ընդգծեց նաեւ այն, որ Սերժ Սարգսյանն իր ելույթում անդրադարձել է երկրի քաղաքական կյանքին, նշելով, որ պետությունը հրաժարվում է քաղաքական ընդդիմախոսներին դավաճան կոչելու մոտեցումից: Նախագահի ներկայացմամբ, պայքարը պետք է ընթանա ոչ թե ընդդեմ անձերի, այլ հանուն գաղափարների:
Անդրադառնալով ՀՀ նախագահի՝ պաշտոնյաներին ուղղված խոսքին, Շարմազանովը նշեց ՀՀ քաղաքացիների հետ «Դուք»-ով խոսելու հիշատակումը: «Դրանում մեծ արժեք կա: Դա նշանակում է, որ ոչ մի պաշտոնյա իրավունք չունի քաղաքացուն զրկել հույսից: Անդրադառնալով Հայաստան-սփյուռք հարաբերություններին, նախագահը հիշեցրեց, որ ինչ-որ ֆրասնահայ ժամանակին իրեն պատմել է, որ իր աշխատավայրում առիթ չի եղել գործընկերներին ասել, որ ինքը հայ է, բայց Շուշիի ազատագրումից մի քանի օր անց նա չի դիմացել եւ իր հայ լինելու մասին ասել է բարձրաձայն եւ հպարտությամբ»,-ասաց նա:
«Նախագահն ընդգծեց, որ Հայաստանը կայացած ու մարտունակ բանակ ունի, որն ապահովում է մեր հայրենիքի անվտանգությունը, սակայն, միաժամանակ, նախագահը հիշատակեց այդ ոլորտում բացթողումների մասին, նշելով, որ դրանց դեմ պետք է պայքարել: Նախագահը նաեւ ընդգծեց, որ բոլորիս ուշադրության կենտրոնում է ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորումը, միջազգային քաղաքական եւ տնտեսական համագործակցության գործընթացներում Հայաստանի ներգրավվածության ընդլայնումը, Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների ամրապնդումը, ԱՄՆ-ի հետ բարեկամական գործընկերության զարգացումն ու ընդլայնումը, Եվրոպայի հետ մերձենալու քաղաքականության շարունակումը, մեր արտաքին քաղաքականության մյուս առաջնահերթությունները»:

Выступление президента Армении - выступление государственного деятеля, приверженного демократическим ценностям. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am заявил вице-спикер парламента, пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов, касаясь ключевых моментов выступления президента Армении Сержа Саргсяана в ходе 14-го внеочередного съезда РПА.
«В своем выступлении президент высоко оценил достижения Армении с момента приобретения независимости, не затмив ни одно достижение, при этом подчеркнув важность достижений первых лет независимости Армении, отметив их как годы борьбы, а не голода и холода. После этого президент отметил воздействие экономического кризиса на страну, а также коснулся экономического роста. Касаясь упущений, глава государства никого не подверг критике, отметив, что за этими недостатками стоим все мы. Президент также отметил, что если мы хотим добиться серьезных достижений, то не имеем права отчаиваться»,- отметил Шармазанов.
Второй пункт, который выделил Шармазанов из речи президента, касается достижений последних лет: «Президент подчеркнул важность того, что в отличие от многих стран, которые вследствие экономического кризиса ослабли, в Армении по возможности были смягчены последствия экономического кризиса. Одновременно с этим, президент был честен с народом и отметил, что было сделано недостаточно и усилия в этом направлении будут продолжены. Самое важное - месидж президента о том, что больше никогда никто не сможет посягать на свободу слова и на профессиональную деятельность журналиста. И если мы хотим иметь обеспеченную Армению, то залогом этого являются СМИ и плюрализм».
Шармазанов также подчеркнул важность того, что президент коснулся политической жизни страны, отметил отказ от подхода, согласно которому политические оппоненты являются изменниками. Президент четко отметил, что борьба должна вестись не против личностей, а во имя идеи - Армении, созданной всеми нами. Президент также подчеркнул важность сферы юстиции, указав, что для достижения справедливости в стране, необходимо проведение реформ. В своей речи он также отметил, что необходимо прилагать все усилия для искоренения коррупции, при этом отметив, что некоторые достижения в этой сфере есть».
Касаясь обращения президента к чиновникам, пресс-секретарь РПА отметил, что с гражданином Армении надо говорить на «Вы»: «В этом заложена большая ценность. Это означает, что ни один чиновник не имеет право лишать граждан надежды. Касаясь отношений Родина-Диаспора, президент напомнил, что некий французский армянин в свое время рассказывал, что на рабочем месте никогда не имел случая сказать свои коллегам, что он по происхождению армянин. Но через несколько дней после освобождения Шуши он не выдержал соблазна. О том, что он армянин, он уже говорил во весь голос и с гордостью».
Шармазанов также подчеркнул важность той части выступления президента, в которой он говорит в качестве верховного главнокомандующего: «Президент подчеркнул, что у Армении состоявшаяся и боеспособная армия, которая обеспечивает безопасность нашей Родины, однако, одновременно, президент также отметил упущения в сфере, против которых необходимо бороться. Президент также отметил, что в центре нашего постоянного внимания продолжат оставаться: мирное урегулирование Арцахской проблемы, расширение вовлеченности Армении в процессы и системы международного политического и экономического сотрудничества, укрепление союзнических отношений Армении с Российской Федерацией и осуществление программ по укреплению стратегического сотрудничества, развитие и расширение дружественного партнерства с Соединенными Штатами Америки, продолжение политики сближения с Европой, укрепление отношений с европейскими странами, другие приоритеты нашей внешней политики».