Ես հարգանքով եմ վերաբերում ՀԱԿ անդամ, պատգամավոր, «Ազատություն» կուսակցության ղեկավար Հրանտ Բագրատյանի` թեկնածությունն առաջադրելու որոշմանը: Այս մասին այսօր` դեկտեմբերի 27-ին, «Ազատություն» ռադիոկայանի եթերում կայացած Ֆեյսբուքյան ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այսօր էլ զրույց եմ ունեցել նրա հետ, քննարկել ենք տարբեր հարցեր: Անհատական մակարդակով ես Հրանտ Բագրատյանին հաջողություն եմ մաղթում եւ անհատապես ինչով կարողանամ, կաջակցեմ: Քաղաքական մակարդակում որեւէ նախագահի թեկնածուի աջակցություն ցուցաբերելը պատասխանատու որոշում է, այդ հարցի պատասխանը կհստակեցնեմ Հրանտ Բագրատյան թեկնածուի ծրագրերը, ասելիքները հստակեցվելուց եւ ներկայացվելուց հետո»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է իր հնարավոր առաջադրմանը, ապա նա շեշտեց, որ բազմիցս հայտարարել է, որ նախագահի թեկնածու առաջադրվելու ծրագիր, ցանկություն առաջիկայում չունի: «Ինքս ինձ համար նախագահի թեկնածու առաջադրվելը նշանակում է ուղերձ հղել հանրությանը, որ սիրելի հանրություն, ես ուղերձ եմ հղում ձեզ, որ պատրաստ եմ ստանձնել իշխանության ղեկը եւ համոզված եմ, որ իմ իշխանավարությամբ արդյունքը կլինի դրական: Ես այսօր այդպիսի ուղերձ չեմ կարող հղել հանրությանը, երբ պատրաստ կլինեմ այդպիսի ուղերձ հղել հանրությանը, անպայման կանեմ այդ քաղաքական քայլը»,- ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտեց, որ երբեւէ նախագահական ընտրություններին չի մասնակցելու ուղղակի մասնակցելու համար, եւ եթե երբեւէ մանսակցի, ապա դա կանի այդ դեպքում, երբ որոշակի վստահություն լինի, որ ընտրապայքարում ներգրավվում է ֆավորիտի կարգավիճակով: ՀԱԿ պատգամավորը նշեց, որ բռնակալական համակարգի դեմ պայքարի դուրս գալով` նշանակում է որոշակի հարվածների տակ դնել նաեւ սեփական թիմին, իսկ ինքը այդ ճանապարհով կգնա միայն այն դեպքում, երբ վստահություն կունենա, որ կհաղթեն:

Депутат Национального Собрания Армении от оппозиционного Армянского национального конгресса Никол Пашинян не намерен баллотироваться на предстоящих выборах президента Армении. Об этом 28 декабря на «Фейсбуковской» пресс-конференции в эфире радиостанции «Свобода» заявил сам Никол Пашинян.
«Я с уважением отношусь к решению члена Армянского национального конгресса, депутата, лидера партии «Свобода» Гранта Багратяна о выдвижении своей кандидатуры на президентских выборах Армении. Сегодня же у меня был разговор с ним, мы обсудили разные вопросы. Я желаю Гранту Багратяну удачи и помогу, чем смогу. Однако поддерживать какого-либо кандидата в президенты – это ответственное решение, ответ на этот вопрос выяснится после конкретизации и представления программ и целей кандидата Гранта Багратяна»,- отметил он.
Что касается его собственного выдвижения, то Пашинян подчеркнул, что неоднократно заявлял, что не имеет планов и желания участвовать в выборах в качестве кандидата в президенты. «Для меня выдвижение кандидатуры на президентских выборах означает отправить послание обществу о том, что готов взять руководство и уверен, что под моей властью результат будет позитивным. На сегодняшний день я не могу посылать такое сообщение обществу, когда я буду готов, обязательно сделаю этот политический шаг»,- заявил Н. Пашинян.
Никол Пашинян подчеркнул, что никогда не будет участвовать в президентских выборах всего лишь для участия, и если когда-либо примет участие, то сделает это в том случае, если будет определенная уверенность, что он участвует в избирательной борьбе в статусе фаворита.
Депутат от АНК отметил, что выход на борьбу против деспотической системы означает ставить под угрозу собственную команду, а он пойдет этим путем только в том случае, если будет уверен в собственной победе.