Անշարժ գույքի առուվաճառքի գործակալությունները նման են քամուց քշվող տաշեղների՝ նրանց հարկման ռեժիմները բավական հաճախ եւ արագ փոփոխվում են: Երբեմն նրանց համար այդ փոփոխությունները խիստ նպաստավոր են, երբեմն՝ խիստ աննպաստ: Ժամանակ առ ժամանակ գործունեության այս տեսակը հայտնվում է ավելացված արժեքի հարկի դաշտում, ժամանակ առ ժամանակ էլ՝ այնտեղից դուրս է մղվում:
Շուկայի համար «հարկային դրախտ» սահմանվեց 2012 թ., երբ փոքր բիզնեսին տրված արտոնության շրջանակներում ոլորտը գործնականում դուրս եկավ ավելացված արժեքի հարկման դաշտից, որին գումարվեց լիցենզավորման պահանջի վերացումը (լիցենզավորման վճարը տարեկան 50 հազ. դրամ էր); Այսպիսով՝ ոլորտը պետք է վճարեր ընդամենը 20% շահութահարկ: Սակայն գործակալություններից մեկի հաշվապահը մասնավոր զրույցում խոստովանեց, որ համատարած չարաշահել են վստահությունը՝ եկամուտները դուրս են գրել արհեստականորեն ուռճացված ծախսերի միջոցով, ու տարվա ընթացքում 40-50 հազ. դրամ շահութահարկ վճարել: Սա իհարկե ծիծաղելի քիչ է, սակայն այս գործելաոճը յուրահատուկ էր գործակալությունների մեծ մասին:
Ըստ երեւույթին՝ «Արտոնագրային վճարների մասին» օրենքի հեղինակներին այս վիճակը ծանոթ է եղել, սակայն առաջարկվող լուծումը նման է նրան, որ ականջը քաշելու փոխարեն որոշում են ականջը կտրել: Առաջարկվում է սահմանել ամսական 60 հազ. դրամի հարկ՝ յուրաքանչյուր աշխատողի համար, անկախ նրանից՝ այդ աշխատողը բրոքեր է, թե հավաքարար: Սա հիշեցնում է միջնադարում կիրառվող գլխահարկը: Նշենք, որ արտոնագրային ոչ  բոլոր վճարներն են որոշվել աշխատողների կամ աշխատատեղերի քանակով, օրինակ՝ հաշվի են առնվել մակերեսները, աշխատանքի գործիքները (ատամնատեխնիկների համար՝ բազկաթոռը եւ այլն) կամ պարզապես գործունեության տեսակը:
Կարելի էր ռիելթորների համար հարկման օբյեկտ սահմանել ոչ թե աշխատողի քանակը, այլ գոնե բրոքերի գործարքի թիվը: Օրինակ՝ ընդունենք Երեւանում անշարժ գույքի առուվաճառքի միջին գինը 50 հազ. դոլար է: Բրոքերները գանձում են 4-5% միջնորդավճար, մոտ՝ 2500 դոլար (մոտ 1 մլն դրամ): Այս դեպքում կարելի է նույնիսկ 100 հազ. դրամ արտոնագրային վճար սահմանել (10%-ն այնքան էլ բարձր թիվ չէ): Սակայն արտոնագրային վճար սահմանել անկախ նրանից՝ գործարք եղել է՞, թե՞ ոչ, կամ աշխատակիցը հավաքարար է՞, թե՞ բրոքեր՝ իրոք անհասկանալի է: Բրոքերներից մեկը կատակում էր, որ հավաքարարին ամսական 30-40 հազ. դրամով է վարձում, ու հիմա նրա աշխատավարձից կրկնակի ավելի պետք է հարկ տա (սա դեռ չհաշված եկամտային հարկը): Սա իրոք որեւէ քննադատության չի դիմանում:
Փաստացի իրավիճակը հետեւյալն է՝ եթե ընկերությունն ունի 10 բրոքեր, ապա նրանցից 5-ին որպես կանոն չի հաջողում ամսվա մեջ գործարք իրականացնել: Հետեւաբար՝ մյուս 5-ի վրա արդեն կրկնակի հարկում է գնում, չհաշված տեխնիկական աշխատակազմը: Շուկան պասիվ է, ու դա անդրադառնում է բրոքերների եկամուտների վրա: Փոքր գործակալության ամսական եկամուտը 1-2 մլն դրամ է, սակայն 7-8 աշխատակցի հաշվով հարկը կկազմի ամսական 400-500 հազ. դրամ, որին պետք է ավելացնել նաեւ մոտ 100 հազ. դրամ եկամտային հարկը: հաշվի առնելով տարածքի եւ այլ ծախսերը՝ եկամուտ գրեթե չի մնում:
Հարկման նոր ռեժիմը կտանի նրան, որ գործակալությունների մի մասը կփակվի, հատկապես՝ փոքրերը; Մի քանի գործակալություն, իհարկե, կշահեն, սակայն շուկան ընդհանուր առմամբ կմղվի ստվերային դաշտ: Այսինքն՝ կավելանան անհատ եւ չգրանցված բրոքերները, իսկ դա դատական վեճերի աճի աղբյուր է, քանի որ անհատ բրոքերը որպես կանոն լիարժեք չի ստուգում անշարժ գույքի սեփականատերերի կամ օգտագործողների իրական թիվը: Իսկ օրինական դաշտում գործող գործակալությունները գոնե գնորդին պաշտպանում են նման թյուրիմացություններից:
Հնարավոր է՝ ոմանց ձեռնտու է շուկայի «մաքրումը»՝ փոքր գործակալություններին դուրս մղելու միջոցով: Սակայն այս կուլան նաեւ խոշորների գլխին է ջարդվելու:

Агентства по купле-продаже недвижимости в Армении похожи на стружки, гоняемые ветром: режимы их налогообложения довольно часто и быстро меняются. Иногда эти изменения для них очень благоприятны, а иногда – крайне неблагоприятны. Время от времени этот вид деятельности оказывается в поле налога на добавленную стоимость, а время от времени вытесняется оттуда.
Для рынка был создан «налоговый рай» в 2012 году, когда в рамках предоставленных малому бизнесу льгот эта сфера практически вышла из поля обложения налогом на добавленную стоимость, да к тому же было отменено требование о лицензировании (плата за лицензирование составляла 50 тыс. драмов в год). Таким образом, участникам этого рынка оставалось платить только налог на прибыль в размере 20%. Однако бухгалтер одного из агентств в частной беседе признался, что повсеместно злоупотребляли доверием – списывали доходы с помощью искусственно раздутых расходов и в течение года заплатили налог на прибыль в размере 40-50 тыс. драмов. Это, конечно, не смешно, однако такая тактика была свойственна большинству агентств.
Видимо, авторам закона «О патентных платежах» была знакома эта ситуация, однако предлагаемое решение похоже на то, что вместо того, чтобы надрать уши, решают отрезать их. Предлагается установить ежемесячный налог в сумме 60 тыс. драмов за каждого работника, независимо от того, является ли работник брокером или уборщицей. Это напоминает применявшийся в средневековье подушный налог. Отметим, что не все патентные платежи были определены по количеству работников или рабочих мест, например, были приняты во внимание площадь, рабочие инструменты (для зубных техников – кресло и так далее) или просто вид деятельности.
Можно было установить в качестве объекта налогообложения для риэлторов не количество работников, а хотя бы число сделок брокера. Например, средняя цена купли-продажи недвижимости в Ереване составляет 50 тыс. долларов. Брокеры берут комиссию в размере 4-5%, примерно 2500 долларов (около 1 млн. драмов). В этом случае можно даже установить патентный платеж на уровне 100 тыс. драмов (10% не так уж и много). Однако устанавливать патентный платеж независимо от того, была ли сделка или нет, является ли сотрудник уборщиком или брокером,– это действительно непонятно. Один из брокеров пошутил, что уборщице платит зарплату 30-40 тыс. драмов в месяц, а сейчас должен платить налог вдвое больше ее зарплаты (не считая подоходный налог). Это и вправду не выдерживает никакой критики.
Фактически, ситуация такова: если в компании работает 10 брокеров, то 5-и из них, как правило, не удается заключить сделки в течение месяца. Следовательно, на других 5 брокеров идет уже двойное налогообложение, не считая технический персонал. Рынок находится в пассивном состоянии, и это отражается на доходах брокеров. Ежемесячные доходы малой компании составляют 1-2 млн. драмов, однако по расчету на 7-8 сотрудников налог составит 400-500 тыс. драмов в месяц, к этому нужно прибавить еще подоходный налог в размере около 100 тыс. драмов, так что, учитывая также расходы на помещение и другие расходы, дохода почти не остается.
Новый режим налогообложения приведет к тому, что часть агентств закроется, особенно малые. Несколько агентств, конечно, выиграют, однако рынок в целом уйдет в тень. То есть увеличится число частных и незарегистрированных брокеров, а это приведет к росту судебных споров, поскольку частный брокер, как правило, полноценным образом не проверяет реальное число собственников недвижимости или пользователей. А действующие в законном поле агентства хотя бы защищают покупателя от подобных недоразумений.
Возможно, некоторым выгодна «расчистка» рынка путем вытеснения малых агентств. Однако эта проблема рано или поздно коснется также и крупных предприятий.