Իրանում արդեն արտադրվել է 20 տոկոս հարստացված ուրանի առաջին խմբաքանակը: Այդ մասին փետրվարի 11-ին Թեհրանում հայտարարել է Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեջադը՝ հանդես գալով Իսլամական հեղափոխության 31-րդ տարելիցին նվիրված հանրահավաքի ընթացքում:
Իրանի առաջնորդի խոսքով, Թեհրանը հանդես է եկել առաջարկությամբ, որ արեւմտյան երկրները երկրին ներկայացնեն 20 տոկոս հարստացված ուրանը:
Ահմադինեջադը նշել է, որ Իրանը հնարավորություն է տվել Արեւմուտքին վառելիք մատակարարել Թեհրանի Ամիր Աբադ լաբորատորիայի համար, բայց մերժում է ստացել:
Նա նաեւ ընդգծել է, որ Իրանը կարող է եռակի ավելացնել ուրանի արտադրության ծավալները, բայց չի ցանկանում, քանի որ «դրա անհրաժեշտությունը չկա»:
Նա նշել է նաեւ, որ ԻԻՀ գործողությունները որեւէ կապ չունեն ատոմային զենքի ստեղծման հետ. «Մենք չենք ցանկանում ատոմային ռումբ ստեղծել, քանի որ դրա կարիքը չունենք: Եթե մենք ցանկանանք ատոմային զենք ստեղծել, բաց կհայտարարենք այդ մասին եւ կստեղծենք այն»:

В Иране уже произведена первая партия урана со степенью обогащения в 20%. Об этом заявил 11 февраля президент Ирана Махмуд Ахмадинежад, выступая на митинге в Тегеране по случаю празднования 31-й годовщины Исламской революции.
По словам иранского лидера, Тегеран выступил с предложением, чтобы западные страны предоставили стране уже обогощенный до 20 процентов уран.
Как отметил Ахмадинеджад, Иран дал возможность Западу предоставить Ирану топливо для Тегеранской лаборатории Амир Абад, на что получил отказ.
Он также подчеркнул, что Иран может даже трехкратно повысить уровень производства урана, «но делать этого не будет, поскольку в этом нет необходимости».
При этом, по его словам, действия ИРИ не имеют никакого отношения к производству ядерного оружия: «Мы не хотим производить ядерное оружие, так как не нуждаемся в нем. А если мы захотим создать ядерное оружие, мы открыто заявим об этом и будем его создавать».
Кроме того, Ахмадинежад заявил о намерении Ирана утроить производство урана, обогащенного до 3,5-процентного уровня, сообщает «Интерфакс».