Հաքերները հարձակվել են Apple ընկերության համակարգչային ներքին ցանցի վրա` օգտագործելով  վնասակար ծրագիր: Ընկերությունում հաստատում են, որ հաքերներին չի հաջողվել տիրանալ գաղտնի նյութերին:
IT-հսկայի թոփ մենեջմենթում չեն բացառում, որ Apple-ի վրա հարձակվել են Facebook-ը ավելի վաղ կոտրած նույն հաքերները:
Ավելի վաղ կիբերանվտանգությամբ զբաղվող Mandiant ամերիկյան ընկերությունը հարձակումների մեջ մեղադրել էր Չինաստանի հաքերներին: Ըստ Mandiant-ի պնդման` ՉԺՀ-ի Ժողովրդական բանակի 61398 բաժանմունքը պարբերաբար գողանում է շուրջ 141 կազմակերպություններին պատկանող հարյուրավոր տերաբայթանոց տվյալներ: Այդ երկրի իշխանությունները հերքում են բոլոր մեղադրանքները, հայտնում է rbc-ն:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 16-ին Facebook-ից հայտնել էին հաքերների հարձակման մասին: Ընկերությունից հայտնել են, որ մասնագետները ցանցի աշխատանքներին միջամտության հետքեր էին հայտնաբերել դեռ մեկ ամիս առաջ:

Хакеры атаковали внутреннюю компьютерную сеть компании Apple, использовав вредоносную программу, распространявшуюся через сайт для разработчиков программного обеспечения. Получить доступ к секретным данным хакерам не удалось, утверждают в компании.
В топ-менеджменте IT-гиганта не исключают, что атаку на Apple совершили те же хакеры, которые ранее взломали Facebook.
Ранее американская компания Mandiant, занимающаяся кибербезопасностью, обвинила в проведении атак на популярные ресурсы хакеров из Китая. По утверждению Mandiant, сотни терабайтов данных у 141 организации во всем мире систематически крадет отдел 61398, являющийся частью Народной армии освобождения КНР. Власти этой страны отрицают все обвинения, сообщает РБК.
Напомним, 16 февраля в Facebook сообщили о нападении хакеров. В компании уточнили, что специалисты обнаружили следы вмешательства в работу сети еще месяц назад.